DECIZIE Nr.
497 din 22 aprilie 2009
privind aprobarea
componentei nominale a Comisiei Nationale în Domeniul Egalitatii de Sanse între
Femei si Barbati (CONES)
ACT EMIS DE:
PRIMUL-MINISTRU
ACT PUBLICAT IN:
MONITORUL OFICIAL NR. 266 din 23 aprilie 2009
Având în vedere propunerea
preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Egalitatea de Şanse între Femei şi
Bărbaţi, formulată prin Adresa înregistrată sub nr. 5/2.843 din 13 aprilie 2009,
în temeiul prevederilor art. 19 din Legea nr. 90/2001
privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu
modificările şi completările ulterioare, şi ale art. 31 alin. (4) din Legea nr.
202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi,
republicată,
primul-ministru emite
prezenta decizie.
Art. 1. - Se aprobă componenţa nominală a Comisiei
Naţionale în Domeniul Egalităţii de Şanse între Femei şi Bărbaţi (CONES),
prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezenta decizie.
Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei
decizii se abrogă Decizia primului-ministru nr. 47/2008 privind aprobarea
componenţei nominale a Comisiei Naţionale în Domeniul Egalităţii de Şanse între
Femei şi Bărbaţi (CONES), publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 210 din 19 martie 2008.
PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
Contrasemnează:
Secretarul general al Guvernului,
Daniela Nicoleta Andreescu
ANEXA
COMPONENŢA NOMINALĂ
a Comisiei Naţionale în Domeniul Egalităţii de Şanse
între Femei şi Bărbaţi
1. Ministerul Administraţiei şi Internelor
Mihai Sima, director adjunct Unitatea de politici
publice - membru titular
Alexandra Petrache, subinspector Agenţia Naţională împotriva
Traficului de Persoane - membru supleant
2. Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării
Rurale
Mariana Radu, director general adjunct Direcţia
generală politici agricole - membru titular
Florin Beiu, consilier Direcţia generală politici agricole
- membru supleant
3. Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii
Informaţionale
Claudia Tilică, manager public Unitatea de politici
publice - membru titular
Liliana Pavel, consilier Unitatea de politici publice -
membru supleant
4. Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei
Jana Mitroi, director Direcţia resurse umane - membru
titular
Octavian Cornel Aron, manager public Direcţia relaţia
cu Parlamentul şi dialog social - membru supleant
5. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării
Laura Şerbănescu, director general Direcţia generală
formare continuă - membru titular
Maria Stoea, inspector de
specialitate Direcţia generală formare continuă - membru supleant
6. Ministerul Intreprinderilor
Mici şi Mijlocii, Comerţului şi Mediului de Afaceri
Olguţa Marian, director Direcţia Europa comunitară -
membru titular
Cristian Cutas, director general adjunct Direcţia
generală relaţii externe - membru supleant
7. Ministerul Mediului
Mihaela Popescu, consilier
principal Direcţia generală legalitate şi resurse umane - membru titular
Florentina Ispas, consilier principal Direcţia generală
legalitate şi resurse umane - membru supleant
8. Ministerul Sănătăţii
Alexandru Rafila, consilier ministru - membru titular
Ileana Tudoran, consilier Direcţia generală pentru
politici de sănătate şi resurse umane - membru supleant
9. Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii
Roxana Josefina Mihăescu, director Serviciul relaţii cu
Parlamentul, sindicatele şi patronatele şi organizaţiile neguvernamentale -
membru titular
Niculae Viorel Creţu, consilier Serviciul relaţii cu
Parlamentul, sindicatele şi patronatele şi organizaţiile neguvernamentale -
membru supleant
10. Ministerul Afacerilor Externe
Natalia Elena Intotero,
secretar de stat - membru titular
Lucreţia Tănase, director general - membru supleant
11. Ministerul Apărării Naţionale
Georgeta Gavrilă, secretar general - membru titular
Maria Lupu, general de brigadă - membru supleant
12. Ministerul Culturii,
Cultelor şi Patrimoniului Naţional
Roxana Bălăuţă, director adjunct - membru titular
Mihai Alexe Şerban, manager public - membru supleant
13. Ministerul Economiei
Ştefan Mircea, consilier ministru - membru titular
Ionica Raicu, director general Direcţia generală investiţii şi IT - membru supleant
14. Ministerul Finanţelor Publice
Mihaela Nedelcu, manager public Unitatea de politici
publice - membru titular
Emanuel Constantin, manager public Unitatea de politici
publice - membru supleant
15. Ministerul Justiţiei şi
Libertăţilor Cetăţeneşti
Laura Dobre, manager public - membru titular
Virginia Pavel, personal de specialitate juridică
asimilat judecătorilor şi procurorilor - membru supleant
16. Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale
Mihaela Grecu, director
Direcţia politici asistenţă socială - membru titular
Elena Dobre, consilier pentru afaceri europene Direcţia
servicii sociale - membru supleant
17. Ministerul Tineretului şi Sportului
Constantin Dan Neagu, subsecretar de stat - membru
titular
George Rusescu, director general Direcţia generală
programe pentru studenţi - membru supleant
18. Ministerul Turismului
Gabriela Elena Bostănescu, director Direcţia gestionare
fonduri comunitare - membru titular
Octavian Arsene, director Direcţia
dezvoltare şi relaţii internaţionale - membru supleant
19. Secretariatul General al Guvernului
Mihaela Toader, director Direcţia politici publice -
membru titular
Dragoş Negoiţă, expert principal Direcţia politici
publice - membru supleant
20. Camera de Comerţ şi
Industrie a României
Smaranda Heroiu, şef birou Cancelarie - membru titular
Cristina Ionescu, director Direcţia practici camerale - membru supleant
21. Institutul Naţional de Statistică
Andreea Cambir, director Direcţia de statistică a
condiţiilor de viaţă - membru titular
Lavinia Bălteanu, şef al Biroului de statistică a
protecţiei sociale - membru supleant
22. Institutul Naţional de Cercetare Ştiinţifică în
Domeniul Muncii şi Protecţiei Sociale
Speranţa Pîrciog, director ştiinţific - membru titular
Cristina Mocanu, cercetător principal III - membru
supleant
23. Inspecţia Muncii
Gabriela Radu, director Direcţia control relaţii de
muncă - membru titular
Nicolae Voinoiu, director - membru supleant
24. Inspecţia Socială
Maria Muga, inspector general
de stat Inspecţia Socială - membru titular
Andreea Vultur, inspector social Direcţia juridică,
contencios şi relaţii internaţionale - membru supleant
25. Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă
Elena Baboi, director Direcţia analiza pieţei muncii
şi programe de ocupare - membru titular
Sonia Diaconescu, şef serviciu programe de ocupare şi
incluziune socială - membru supleant
26. Consiliul Naţional de Formare Profesională a
Adulţilor
Nela Plugărescu, director Unitatea de implementare a programelor (UIP) - membru titular
Vasile Ovidiu Săiu, expert superior Direcţia
metodologie - membru supleant
27. Autoritatea de management pentru Programul
operaţional sectorial „Dezvoltarea resurselor umane"
Daniela Nedelcu, director Direcţia coordonare FSE - membru titular
Cosmin Meleca, director Direcţia verificări de
management şi monitorizare - membru supleant
28. Agenţia Naţională pentru Protecţia Familiei
Rodica Elena Coteanu, inspector asistent Direcţia
evaluare şi monitorizare - membru titular
Aura Manuela Colang, director Direcţia evaluare şi
monitorizare - membru supleant
29. Agenţia Naţională pentru Romi
Robert Laurenţiu Iapornicu, preşedintele Agenţiei
Naţionale pentru Romi - membru titular
Plebis Ivan, expert politici publice - membru supleant
30. Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării
Mădălina Roşu, director al Direcţiei juridice - membru
titular
Denisa Tudor, şef Birou comunicare şi relaţii publice - membru supleant
31. Agenţia pentru Strategii Guvernamentale
Victor Poede, consilier -
membru titular
Gabriela Barbu, director Direcţia comunicare publică -
membru supleant
32. Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici
Luminiţa Dumitru, consilier Serviciul reglementare -
membru titular
Elena Dragomir, consilier juridic - membru supleant
33. Blocul Naţional Sindical
Felicia Bordea, preşedinte Organizaţia de femei -
Federaţia Transloc - membru titular
Mariana Kniesner, vicepreşedintele Blocului Naţional
Sindical - membru supleant
34. Confederaţia Naţională Sindicală - Cartel ALFA
Oana Toma, preşedinte Comisia de tineret - membru
titular
Vasilica Blebea, preşedinte Uniunea Sindicală
Imbunătăţiri Funciare - membru supleant
35. Confederaţia Naţională a Sindicatelor Libere din
România - Frăţia
Elena Petrovici, vicepreşedinte Comisia de femei - membru titular
Florentina Enache, şef Compartiment egalitate de şanse
- membru supleant
36. Confederaţia Patronală din Industria României
Ion Marin, consilier juridic - membru titular
Anca Mărginean, director executiv PATROMAT - membru
supleant
37. Consiliul Naţional al Patronilor din România
Alexandrina Popescu, vicepreşedinte - membru titular
Mariana Anton, secretar- membru supleant
38. Patronatul Naţional Român
Dan Anghelescu, vicepreşedintele Patronatului Naţional
Român - membru titular
Cătălin Albu, secretarul general al Patronatului
Naţional Român - membru supleant
39. Centrul Parteneriat pentru Egalitate
Irina Ecaterina Sorescu, preşedinte executiv - membru
titular
Livia Aninoşanu, director de programe - membru supleant
40. Romani Criss
Nicoleta Bitu, coordonator departamentul „Accesul la
sănătate" - membru titular
Simona Barbu, asistent proiect departamentul „Accesul
la sănătate" - membru supleant
41. Asociaţia Femeilor Antreprenor Timiş
Maria Grapini, preşedinte Asociaţia Femeilor
Antreprenor Timiş - membru titular
Corina Dragomirescu, reprezentant al Asociaţiei
Femeilor Antreprenor Timiş - membru supleant.