ORDIN Nr. 131
din 23 februarie 2010
pentru modificarea Ordinului
ministrului sanatatii nr. 326/2009 privind înfiintarea comisiilor de
specialitate ale Ministerului Sanatatii si a Comisiei nationale de transparenta
ACT EMIS DE:
MINISTERUL SANATATII
ACT PUBLICAT IN:
MONITORUL OFICIAL NR. 136 din 1 martie 2010
Având în vedere Referatul de aprobare al Direcţiei
generale de sănătate publică, asistenţă medicală
şi programe nr. CSA/1.746/2010,
în temeiul art. 16 alin. (1) lit. f) din Legea nr.
95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu
modificările şi completările ulterioare, şi al art. 7 alin.
(4) şi art. 11 din Hotărârea Guvernului nr. 1.718/2008 privind
organizarea şi funcţionarea Ministerului
Sănătăţii, cu modificările şi completările
ulterioare,
ministrul sănătăţii emite următorul ordin:
Art. I. - Ordinul ministrului
sănătăţii nr. 326/2009 privind înfiinţarea comisiilor
de specialitate ale Ministerului Sănătăţii şi a
Comisiei naţionale de transparenţă, publicat în Monitorul
Oficial al României, Partea I, nr. 218 din 6 aprilie 2009, cu modificările
ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. In anexa nr. 1A „Regulament de organizare
şi funcţionare al comisiilor de specialitate ale Ministerului
Sănătăţii", la articolul 3, alineatul (2) va avea
următorul cuprins:
„(2) Şedinţele comisiei se convoacă de
către preşedinte sau de către ministrul
sănătăţii şi se desfăşoară numai în
prezenţa acestuia şi a cel puţin jumătate plus unu din
numărul membrilor săi."
2. In anexa nr. 1A, la articolul 5, alineatul (1)
va avea următorul cuprins:
„Art. 5. - (1) Comisia de specialitate se
întruneşte la sediul Ministerului Sănătăţii sau într-o
altă locaţie stabilită de preşedintele comisiei."
3. In anexa nr. 1 A, la articolul 6, alineatul (2)
se abrogă.
4. In anexa nr. 1 A, la articolul 7, literele e)
şi I) vor avea următorul cuprins:
,,e) colaborează cu direcţiile din cadrul
Ministerului Sănătăţii pentru elaborarea programelor de
pregătire profesională, organizarea şi desfăşurarea
activităţii de învăţământ;
........................................................................................................................................................................ .........................................................
,,l) evaluează bolnavii pentru trimiterea la
tratament în străinătate, în conformitate cu legislaţia în
vigoare;".
5. In anexa nr. 1A, la articolul 8, alineatul (2)
va avea următorul cuprins:
„(2) In situaţia nerespectării termenului
prevăzut la art. 7 lit. m), la propunerea motivată a secretarului
general, ministrul sănătăţii dispune înlocuirea din comisia
de specialitate a persoanelor care se fac vinovate de neîndeplinirea
atribuţiei."
6. In anexa nr. 1 A, articolul 9 va avea următorul
cuprins:
„Art. 9. - Comisia de specialitate colaborează cu
direcţiile din cadrul Ministerului Sănătăţii pentru
rezolvarea următoarelor probleme:
- definirea obiectivelor şi
activităţilor cuprinse în programele naţionale de
sănătate;
- estimarea necesarului de fonduri pentru organizarea
şi desfăşurarea programelor naţionale de
sănătate;
- elaborarea de criterii şi standarde pentru
evaluarea impactului, oportunităţii şi eficienţei
programelor naţionale de sănătate;
- analiza modului de aplicare a strategiilor
terapeutice şi de îndeplinire a obiectivelor programelor naţionale de
sănătate;
- elaborarea, în proiect, a listelor de medicamente
şi materiale sanitare ce urmează a fi achiziţionate pentru
programele naţionale de sănătate."
7. In anexa nr. 1B „Regulament de organizare
şi funcţionare al Comisiei naţionale de
transparenţă", articolul 2 se modifică şi va avea
următorul cuprins:
„Art. 2. - (1) Comisia naţională de
transparenţă este formată din 6 membri, dintre care 5
personalităţi reprezentative în domeniul
sănătăţii şi un secretar.
(2) Secretariatul Comisiei naţionale de
transparenţă este asigurat de reprezentanţi ai Ministerului
Sănătăţii, desemnaţi prin ordin al ministrului
sănătăţii."
8. Anexa nr. 2A se modifică şi se
înlocuieşte cu anexa nr. 1.
9. Anexa nr. 2B se modifică şi se
înlocuieşte cu anexa nr. 2.
Art. II. -Anexele nr. 1 şi 2 fac parte
integrantă din prezentul ordin.
Art. III. - Prezentul ordin se publică în
Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul sănătăţii,
Cseke Attila
ANEXA Nr. 1 (Anexa nr. 2A la Ordinul nr. 326/2009)
I. Comisiile de specialitate
1. Comisia de anestezie şi terapie intensivă
2. Comisia de boli infecţioase
3. Comisia de cardiologie
4. Comisia de dermato-venerologie
5. Comisia de diabet
6. Comisia de endocrinologie
7. Comisia de farmacologie clinică,
toxicologie şi toxicodependenţă
8. Comisia de gastroenterologie şi hepatologie
9. Comisia de genetică medicală
10. Comisia de geriatrie şi gerontologie
11. Comisia de hematologie şi transfuzii
12. Comisia de medicină de familie
13. Comisia de medicină de urgenţă
şi dezastre
14. Comisia de medicină internă
15. Comisia de medicina muncii
16. Comisia de nefrologie
17. Comisia de neurologie, neurologie pediatrică
18. Comisia de oncologie
19. Comisia de pediatrie şi neonatologie
20. Comisia de pneumologie, alergologie şi
imunologie clinică
21. Comisia de psihiatrie şi psihiatrie
pediatrică
22. Comisia de reabilitare, medicină fizică
şi balneologie
23. Comisia de reumatologie
24. Comisia de chirurgie cardiacă
25. Comisia de chirurgie vasculară
26. Comisia de chirurgie generală
27. Comisia de chirurgie microinvazivă
28. Comisia de chirurgie plastică
şi microchirurgie reconstructivă
29. Comisia de chirurgie toracică
30. Comisia de neurochirurgie
31. Comisia de obstetrică-ginecologie
32. Comisia de oftalmologie
33. Comisia de ortopedie şi traumatologie
34. Comisia de otorinolaringologie
35. Comisia de urologie
36. Comisia de anatomie patologică
37. Comisia de epidemiologie
38. Comisia de medicină de laborator
39. Comisia de medicină legală
40. Comisia de radiologie-imagistică medicală
şi medicină nucleară
41. Comisia de sănătate publică
42. Comisia de specialităţi medico-dentare
43. Comisia de promovare a
sănătăţii
44. Comisia de bioetică
45. Comisia de luptă anti-SIDA
46. Comisia de psihologie
II. Componenţa comisiilor de specialitate
1. Comisia de anestezie şi terapie
intensivă
Preşedinte: prof. dr. Dorel Săndesc -
Timişoara
Vicepreşedinte: prof. dr. Serban Marinescu -
Bucureşti
Membri:
- conf. dr. Natalia Hagău - Cluj-Napoca
- prof. dr. Sanda Copotoiu -Târgu Mureş
- conf. dr. Ioana Grinţescu - Bucureşti
- conf. dr. Ioana Grigoraş - Iaşi
- prof. dr. Petru Octavian Teodorescu - Oradea
- prof. dr. Dan Tulbure - Bucureşti
- prof. dr. Nicolae Dobrovici Bacalbaşa -
Galaţi
Secretar: conf. dr. Daniela Filipescu - Bucureşti.
2. Comisia de boli infecţioase
Preşedinte: prof. dr. Adrian Streinu Cercel -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Victoria Aramă -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Emanoil Ceauşu - Bucureşti
- prof. dr. Virginia Zanc - Cluj-Napoca
- dr. Dan Oţelea - Bucureşti
- prof. dr. Sorin Rugină - Constanţa
- prof. dr. Carmen Dorobăţ - Iaşi
Secretar: dr. Sorin Petrea - Bucureşti
3. Comisia de cardiologie
Preşedinte: prof. dr. Dragoş Vinereanu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ştefan Iosif
Dragulescu - Timişoara
Membri:
- prof. dr. Maria Dorobanţu - Bucureşti
- prof.dr. Dan Dobreanu - Târgu Mureş
- prof. dr. Cezar Macarie - Bucureşti
- prof. dr. Eduard Apetrei - Bucureşti
- prof. dr. Grigore Tinică - Iaşi
- prof. dr. Mircea Cinteză - Bucureşti
- prof. dr. Dan Dominic Ionescu - Craiova
- prof. dr. Carmen Ginghină - Bucureşti
Secretar: prof. dr. Dan Gaiţă -
Timişoara
4. Comisia de dermato-venerologie
Preşedinte: prof. dr. Călin Giurcăneanu
- Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ioan Nedelcu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Virgil Feier - Timişoara
- prof. dr. Zenaida Petrescu - Iaşi
- prof. dr. Alexandru Tătaru - Cluj-Napoca
Secretar: prof. dr. George Sorin Ţiplică -
Bucureşti
5. Comisia de diabet
Preşedinte: prof. dr. Amorin Popa - Oradea
Vicepreşedinte: prof. dr. Constantin Ionescu
Târgovişte - Bucureşti
Membri:
- dr. Alina Nicolau - Bucureşti
- prof. dr. Ioana Miele - Timişoara
- prof. dr. Radu Lichiardopol - Bucureşti
- prof. dr. Mariana Graur - Iaşi
- prof. dr. Maria Moţa - Craiova
- conf. dr. Romulus Timar - Timişoara
- şef lucrări dr. Gabriela Roman -
Cluj-Napoca
Secretar: dr. Rucsandra Dănciulescu -
Bucureşti
6. Comisia de endocrinologie
Preşedinte: prof. dr. Mihail Coculescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ioana Zosin
-Timişoara
Membri:
- prof. dr. Imre Kun - Târgu Mureş
- prof. dr. Voichiţa Mogoş - Iaşi
- conf. dr. Daniel Grigorie - Bucureşti
- prof. dr. Simona Fica - Bucureşti
- conf. dr. Carmen Georgescu - Cluj-Napoca
- conf. dr. Corin Badiu - Bucureşti
Secretar: dr. Adriana Toma - Piteşti
7. Comisia de farmacologie
clinică, toxicologie şi toxicodependenţă
Preşedinte: acad. prof. dr. Victor Voicu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Anca Buzoianu -
Cluj-Napoca
Membri:
- prof.dr. Gheorghe Mermeze - Oradea
- conf. dr. Emese Sipos - Târgu Mureş
- prof. dr. Mihai Nechifor- Iaşi
- prof. dr. Gheorghe Ţarălungă -
Constanţa
Secretar: asist. dr. Tudosie Mihai - Bucureşti
8. Comisia de gastroenterologie şi hepatologie
Preşedinte: prof. dr. Oliviu Pascu - Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: prof. dr. Mircea Diculescu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Dan Olteanu - Bucureşti
- prof. dr. Coman Tănăsescu - Bucureşti
- prof. dr. Radu Voiosu - Bucureşti
- prof. dr. Tudorel Ciurea - Craiova
- prof. dr. Anca Trifan - Iaşi
- conf. dr. Ciprian Brisc - Oradea
- prof. dr. Ligia Bancu -Târgu Mureş
- prof. dr. Ioan Sporea - Timişoara
- conf. dr. Liana Gheorghe - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Mircea Mănuc - Bucureşti
9. Comisia de genetică medicală
Preşedinte: prof. dr. Ioan Victor Pop -
Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: prof. dr. Marius Bembea - Oradea
Membri:
- prof. dr. Valerica Belengeanu - Timişoara
- prof. dr. Mircea Covic - Iaşi
- conf.dr. Katalin Csep - Târgu Mureş
Secretar: şef lucrări dr. Anca Popescu
10. Comisia de geriatrie şi gerontologie
Preşedinte: conf. dr. Luiza Spiru - Bucureşti
Vicepreşedinte: şef lucrări dr. Gabriel
Prada - Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Olimpia Ghidrai - Cluj-Napoca
- conf. dr. Ioana Alexa - Iaşi
- dr. Rodica Nicolescu -Timişoara
- dr. Carmen Ştiru - Bucureşti
- dr. Oana Cuzino - Bucureşti
- conf. dr. Maria Georgescu - Bucureşti
Secretar: dr. Cristina Vâlcea - Bucureşti
11. Comisia de hematologie şi transfuzii
Preşedinte: dr. Aurel Rosin - Sfântu Gheorghe
Vicepreşedinte: prof. dr. Marghit Serban
-Timişoara
Membri:
- conf. dr. Adriana Colită - Bucureşti
- dr. Cristina Burcoveanu - Iaşi
- dr. Emanoil Gheorghita - Braşov
- dr. Stana Jenariu - Timişoara
- dr. Valentina Uscătescu - Bucureşti
Subcomisia de transfuzii:
- dr. Alina Dobrotă - Constanţa
- dr. Doina Vuculescu - Bucureşti
- conf. dr. Ligia Burtă - Oradea
Secretar: dr. Florentina Vlădăreanu -
Bucureşti
12. Comisia de medicină de familie
Preşedinte: conf. dr. Matei Dumitru -
Bucureşti
Vicepreşedinte: dr. Sabin Oprea - Cluj-Napoca
Membri:
- asist. univ. dr. Daniela Mihaela Baltă -
Bucureşti
- dr. Rodica Tănăsescu - Bucureşti
- dr. Doina Ileana Mihăilă - Bucureşti
- prof. dr. Viorela Enăchescu - Craiova
- dr. Paul Serban - Botoşani
- dr. Ileana Brânză - Brăila
- dr. Simona Şopov - Tulcea
- dr. Loredana Piloff - Sibiu
- prof. dr. Pal Kikeli - Târgu Mureş
- prof. dr. Rodica Petrovan - Iaşi
Secretar: asist. dr. Adela Mihaela Iancu -
Bucureşti
13. Comisia de medicină de urgenţă
şi dezastre
Preşedinte: şef de lucrări dr. Raed
Arafat - Târgu Mureş
Vicepreşedinte: dr. Hadrian Borcea - Oradea
Membri:
- dr. Vasile Popescu - Constanţa
- dr. Leonida Iancu -Timişoara
- dr. Bogdan Oprită - Bucureşti
- şef lucrări dr. Luciana Rotaru - Craiova
- dr. Nicolae George Moldovan - Cluj-Napoca
- dr. Alis Grasu - Bucureşti
- dr. Monica Puticiu -Arad
Secretar: dr. Ioana Dimitriu - Bucureşti
14. Comisia de medicină internă
Preşedinte: prof. dr. Minerva Muraru -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Coman
Tănăsescu - Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Emilian Caraşca - Târgu Mureş
- prof. dr. Sorin Rugină - Constanţa
- prof. dr. Mircea Grigorescu - Cluj-Napoca
- conf. dr. Ioana Dana Alexa - Iaşi
- conf. dr. Florin Petrescu - Craiova
Secretar: conf. dr. Horia Bălan - Bucureşti
15. Comisia de medicina muncii
Preşedinte: prof. dr. Eugenia Naghi -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Elena Ana Păuncu
-Timişoara
Membri:
- dr. Doina Popa - Iaşi
- dr. Mihaela Stoia - Sibiu
- prof. dr. Marilena Oargă - Cluj-Napoca
- conf. dr. Lorand Szasz - Târgu Mureş
- dr. Adriana Todea - Bucureşti
- prof. dr. Ion Toma - Craiova
Secretar: dr. Marina Oţelea - Bucureşti
16. Comisia de nefrologie
Preşedinte: prof. dr. Gabriel Mircescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Grigore Dogaru -Târgu
Mureş
Membri:
- prof. dr. Adrian Covic - Iaşi
- prof. dr. Alexandru Ciocâlteu - Bucureşti
- prof. dr. Mirela Gherman-Căprioară -
Cluj-Napoca
- conf.dr. Gabriel Bako - Oradea
- conf. dr. Mircea Nicolae Penescu - Bucureşti
- dr. Ovidiu Sorin Golea - Timişoara
- conf. dr. Aurel Bizo - Cluj-Napoca
Secretar: asist. dr. Liliana Gârneaţă -
Bucureşti
17. Comisia de neurologie, neurologie
pediatrică
Preşedinte: prof. dr. Ovidiu Alexandru Bajenaru -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Marina Ţicmeanu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Cristian Dinu Popescu - Iaşi
- conf. dr. Dana Craiu - Bucureşti
- prof. dr. Szabolcs Szatmari - Târgu Mureş
- prof. dr. Dafin Mureşeanu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Lăcrămioara Perju Dumbravă -
Cluj-Napoca
- prof. dr. Ana Câmpeanu - Bucureşti
- prof. dr. Mihaela Simu - Timişoara
Secretar: asist. dr. Mihai Vasile - Bucureşti
18. Comisia de oncologie
Preşedinte: conf. dr. Alexandru Irimie -
Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: prof. dr. Rodica Anghel -
Bucureşti
Subcomisia chirurgie oncologică
Preşedinte: prof. dr. Irinel Popescu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Eugen Brătucu - chirurgie
oncologică - Bucureşti
- conf. dr. Alin Rancea - chirurgie oncologică -
Cluj-Napoca
- prof. dr. Nicola Trăilă - chirurgie
oncologică - Timişoara
Subcomisia oncologie medicală
Preşedinte: conf. dr. Tudor Ciuleanu - Cluj-Napoca
Membri:
- conf. dr. Ladislau Ritli - Oradea
- conf. dr. Lucian Miron - oncologie medicală -
Iaşi
- dr. Ciprian Aldea - oncologie medicală -
Bucureşti
- conf. dr. Smaranda Arghirescu - oncologie
medicală - Timişoara
Subcomisia radioterapie
Preşedinte: prof. dr. Viorica Nagy - Cluj-Napoca
Membri:
- dr. Xenia Bacinschi - radioterapie - Bucureşti
- dr. Gabriel Kacso - radioterapie - Cluj-Napoca
- dr. Laura Rebegea - radioterapie - Galaţi
Subcomisia oncohematologie
Preşedinte: prof. dr. Anca Lupu - Bucureşti
Membri:
- dr. Galafteon Oltean - oncohematologie - Târgu
Mureş
- prof. dr. Hortensia Ioniţă - oncohematologie
- Timişoara
- dr. Mioara Ionescu - anatomie patologică -
citologie - Bucureşti
- dr. Ileana Condrea - anatomie patologică -
Bucureşti
Subcomisia paliaţie
Preşedinte: dr. Daniela Moşoiu - Braşov
Membri:
- dr. Alexandru Grigorescu - paliaţie - Bucureşti
- dr. Gabriela Miculschi - paliaţie - Oradea
Secretar: dr. Mircea Dediu - Bucureşti
19. Comisia de pediatrie şi neonatologie
Preşedinte: prof. dr. Dumitru Orăşeanu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Constantin Arion -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Nicolae Miu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Dan Moraru - Iaşi
- prof. dr. Coriolan Ulmeanu - Bucureşti
- prof. dr. Eva Kiss - Târgu Mureş
- prof. dr. Liviu Pop - Timişoara
Secretar: conf. dr. Silvia Stoicescu - Bucureşti
20. Comisia de pneumologie, alergologie şi
imunologie clinică
Preşedinte - prof. dr. Miron Bogdan -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Voicu Tudorache -
Timişoara
Membri:
- prof. dr. Florin Mihălţan - Bucureşti
- prof. dr. Victor Cristea - Cluj-Napoca
- prof. dr. Traian Mihăiescu - Iaşi
- prof. dr. Gabriela Jimborean -Târgu Mureş
- prof. dr. Diana Deleanu - Cluj-Napoca
- conf. dr. Florin Dan Popescu - Bucureşti
- conf. dr. Oana Arghir - Constanţa
Secretar: şef lucrări dr. Dragoş
Bumbăcea - Bucureşti
21. Comisia de psihiatrie şi psihiatrie
pediatrică
Preşedinte: prof. dr. Dragoş Marinescu -
Craiova
Vicepreşedinte: prof. dr. Dan Prelipceanu -
Bucureşti
Membri:
- conf. dr. Radu Mihailescu - Bucureşti
- prof. dr. Aurel Nireştean -Târgu Mureş
- prof. dr. Delia Podea -Arad
- prof. dr. Ioana Micluţia - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Cristinel Ştefănescu -
Iaşi
22. Comisia de reabilitare, medicină
fizică şi balneologie
Preşedinte: prof. dr. Mihai Berteanu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Ioan Onac - Cluj-Napoca
Membri:
- prof. dr. Roxana Sanda Popescu - Craiova
- prof. dr. Adriana Sarah Nica - Bucureşti
- prof. dr. Dan Nemeş - Timişoara
- conf. dr. Anca Ionescu - Bucureşti
- dr. Daiana Popa - Băile Felix
- dr. Zoe Irimie - Suceava
Secretar: conf. dr. Delia Cinteză - Bucureşti
23. Comisia de reumatologie
Preşedinte: prof. dr. Horaţiu Boloşiu -
Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: prof. dr. Ruxandra Ionescu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Rodica Chiriac - Iaşi
- prof. dr. Simona Rednic - Cluj-Napoca
- prof. dr. Lia Georgescu - Târgu Mureş
- prof. dr. Paulina Ciurea - Craiova
- prof. dr. Maria Şuta - Constanţa
- conf. dr. Nicolae lagăru - Bucureşti
Secretar: dr. Cătălin Codreanu -
Bucureşti
24. Comisia de chirurgie cardiacă
Preşedinte: prof. dr. Radu Deac - Târgu Mureş
Vicepreşedinte: prof. dr. Mircea Bârsan -
Cluj-Napoca
Membri:
- prof. dr. Grigore Tinică - Iaşi
- conf. dr. Horaţiu Suciu - Târgu Mureş
- dr. Sorin Băilă - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Horaţiu Moldovan -
Bucureşti
25. Comisia de chirurgie vasculară
Preşedinte: prof. dr. Serban Rădulescu -
Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: dr. Ionel Dorc - Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Vlad Iliescu - Bucureşti
- prof. dr. Gaspar Marian -Timişoara
- şef lucrări dr. Radu Popa - Iaşi
- dr. Ovidiu Jimboreanu - Târgu Mureş
Secretar: dr. Horia Mureşan - Bucureşti
26. Comisia de chirurgie generală
Preşedinte: prof. dr. Mircea Beuran -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Traian
Pătraşcu - Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Eugen Brătucu - Bucureşti
- prof. dr. Ştefan Georgescu - Iaşi
- prof. dr. Silviu Constantinoiu - Bucureşti
- prof. dr. Constantin Ciucea - Cluj-Napoca
- prof. dr. Vasile Sârbu - Constanţa
- prof. dr. Constantin Copotoiu -Târgu Mureş
- dr. Traian Adrian Duse - Oradea
Secretar: dr. Silviu Ciurea - Bucureşti
27. Comisia de chirurgie microinvazivă
Preşedinte: prof. dr. Fulger Lazăr -
Timişoara
Vicepreşedinte: dr. Doru Filipescu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Constantin Copotoiu - Târgu Mureş
- conf. dr. Cătălin Vasilescu -
Bucureşti
- dr. Cătălin Copăescu - Bucureşti
- dr. Eugen Nicolau - Bucureşti
- şef lucrări dr. Victor Tomulescu -
Bucureşti
- şef lucrări dr. Victor Strîmbu -
Bucureşti
- dr. Dan Ulmeanu - Bucureşti
Secretar: dr. Bogdan Şerbănescu -
Bucureşti
28. Comisia de chirurgie plastică şi
microchirurgie reconstructivă
Preşedinte: prof. dr. Ioan Lascăr -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ion Bordeianu -
Constanţa
Membri:
- prof. dr. Dan Enescu - Bucureşti
- prof. dr. Tiberiu Bratu - Timişoara
- prof. dr. Ioan Petre Florescu - Bucureşti
- prof. dr. Alexandru Georgescu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Toma Mugea - Oradea
- prof. dr. Horia Parvenescu - Craiova
- prof. dr. Teodor Stamate - Iaşi
- dr. Dan Chelariu - Bacău
- dr. Dorin Dorobanţu -Târgu Mureş
Secretar: şef lucrări dr. Dragoş
Zamfirescu - Bucureşti
29. Comisia de chirurgie toracică
Preşedinte: prof. dr. Teodor Horvat -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ioan Cordoş -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Alexandru Constantin Nicodin
-Timişoara
- dr. Dan Nicolau - Cluj-Napoca
- prof. dr. Alexandru Mihail Boţianu -Târgu
Mureş
Secretar: asist. dr. Cezar Motaş - Bucureşti
30. Comisia de neurochirurgie
Preşedinte: prof. dr. Alexandru Vlad Ciurea -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Nicolae lanovici -
Iaşi
Membri:
- prof. dr. Ştefan Florian - Cluj-Napoca
- prof. dr. Constantin Costea - Timişoara
- şef lucrări dr. Alexandru Lupşa -
Târgu Mureş
- conf. dr. Bogdan Davidescu - Constanţa
- şef lucrări dr. Cornel Mihalache -
Galaţi
Secretar: asist. dr. Corneliu Toader - Bucureşti
31. Comisia de obstetrică-ginecologie
Preşedinte: prof. dr. Bogdan Marinescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Gheorghe Peltecu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Doru Anastasiu - Timişoara
- prof. dr. Florin Stamatian - Cluj-Napoca
- prof. dr. Vlad Tica - Constanţa
- prof. dr. Mircea Onofrescu - Iaşi
- prof. dr. Bela Szabo - Târgu Mureş
- conf. dr. Liana Antal - Oradea
- conf. dr. Daniel Mureşan - Cluj-Napoca
- conf. dr. Nicolae Cernea - Craiova
Secretar: dr. Alexandru Filipescu - Bucureşti
32. Comisia de oftalmologie
Preşedinte: prof. dr. Monica Pop - Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Mihai Pop -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Benone Cârstocea - Bucureşti
- prof. dr. Cristina Vlăduţiu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Dorin Chiseliţă - Iaşi
- conf. dr. Doina Bărăscu - Craiova
- conf. dr. Mihnea Munteanu -Timişoara
Secretar: conf. dr. Cristian Celea - Bucureşti
33. Comisia de ortopedie şi traumatologie
Preşedinte: conf. dr. Cristian Ioan Stoica -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Ors Nagy - Târgu
Mureş
Membri:
- prof. dr. Dinu Antonescu - Bucureşti
- prof. dr. Gheorghe Burnei - Bucureşti
- prof. dr. Horia Vermeşan -Timişoara
- prof. dr. Dan Barbu - Bucureşti
- prof. dr. Dan Lucaciu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Paul Botez - Iaşi
Secretar: dr. Alexandru Ulici - Bucureşti
34. Comisia de otorinolaringologie
Preşedinte: prof. dr. Vasile Costinescu -
Iaşi
Vicepreşedinte: prof. dr. Elena Ioniţă -
Craiova
Membri:
- prof. dr. Stan Cotulbea - Timişoara
- prof. dr. Silviu Albu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Viorel Zainea - Bucureşti
- prof. dr. Cristian Popescu - Bucureşti
- conf. dr Gheorghe Muhlfay - Târgu Mureş
- şef lucrări dr. Simona Serban -
Bucureşti
- şef lucrări dr. Sorin Sabău -Târgu
Mureş
Secretar: prof. dr. Codruţ Sarafoleanu -
Bucureşti
35. Comisia de urologie
Preşedinte: prof dr. Ioanei Sinescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Mihai Lucan -
Cluj-Napoca
Membri:
- conf. dr. Orsolya Martha - Târgu Mureş
- prof. dr. Gheorghe Bumbu - Oradea
- prof. dr. Petrişor Geavlete - Bucureşti
- prof. dr. Viorel Bucuraş - Timişoara
- conf. dr. Costică Novac - Iaşi
- conf. dr. Dan Mischianu - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Gabriel Gluck - Bucureşti
36. Comisia de anatomie patologică
Preşedinte: prof. dr. Maria Sajin - Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Carmen Ardelean -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Elena Lazăr - Timişoara
- prof. dr. Doina Rădulescu - Iaşi
- prof. dr. Cristiana Simionescu - Craiova
- conf. dr. Doinita Crişan - Cluj-Napoca
- prof. dr. Imre Egyed - Târgu Mureş
- prof. dr. Elena Roşea - Oradea
- dr. Teodora Vlădescu - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Sabina Zarac - Bucureşti
37. Comisia de epidemiologie
Preşedinte: conf. dr. Geza Molnar - Cluj-Napoca
Vicepreşedinte: conf. dr. Alexandru Rafila -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Doina Azoicăi - Iaşi
- dr. Carmen Sima - Baia Mare
- dr. Camelia Truică - Călăraşi
- dr. Ella Marialaki -Târgu Mureş
- dr. Adriana Pistol - Bucureşti
- dr. Florin Popovici - Bucureşti
Secretar: şef lucrări Daniela Piţigoi -
Bucureşti
38. Comisia de medicină de laborator
Preşedinte: prof. dr. Marian Neguţ -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Olga Dorobăţ -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Liuba Petrov - Cluj-Napoca
- prof. dr. Simona Rută - Bucureşti
- prof. dr. Roxana Moldovan -Timişoara
- prof. dr. Luminiţa Iancu - Iaşi
- conf. dr. Minodora Dobreanu - Târgu Mureş
- conf. dr. Alexandru Rafila - Bucureşti
- conf. dr. Elod Nagy - Târgu Mureş
Secretar: şef lucrări dr. Gabriel Ionescu -
Bucureşti
39. Comisia de medicină legală
Preşedinte: prof. dr. Dan Dermengiu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Vasile
Astărăstoae - Iaşi
Membri:
- prof. dr. Roxana Zăvoi - Craiova
- prof. dr. Alexandra Enache - Timişoara
- conf. dr. Gabriel Mihalache - Oradea
- conf. dr. Ladislau Hecser - Târgu Mureş
- conf. dr. Cristian Curcă - Bucureşti
- conf. dr. Gabriela Beatrice Ioan - Iaşi
- conf. dr. Silviu Morar - Sibiu
- conf. dr. Dan Perju Dumbravă - Cluj-Napoca
Secretar: asist. dr. Cătălin Dogăroiu -
Bucureşti
40. Comisia de radiologie-imagistica medicală
şi medicină nucleară
Preşedinte: prof. dr. Gheorghe lâna -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Florin
Bârsăşteanu - Timişoara
Membri:
- prof. dr. Radu Badea - Cluj-Napoca
- prof. dr. Zoia Stoica - Craiova
- prof. dr. Constantin Zaharia - Bucureşti
- prof. dr. Mircea Buruian - Târgu Mureş
- prof. dr. Sorin Dudea - Cluj-Napoca
- conf. dr. Dragoş Negru - Iaşi
Secretar: dr. Ruxandra Vlădescu - Bucureşti
41. Comisia de sănătate publică
Preşedinte: prof. dr. Cristian Vlădescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: conf. dr. Carmen Domnariu - Sibiu
Membri:
- prof. dr. Petru Armean - Bucureşti
- prof. dr. Corneliu Amariei - Constanţa
- conf. dr. Cristina Borzan - Cluj-Napoca
- conf. dr. Mugur Ghelase - Craiova
- şef lucrări dr. Alexandra Cucu -
Bucureşti
- şef lucrări dr. Zoe Bitea - Oradea
Secretar: dr. Adina Bucur - Timişoara
42. Comisia de specialităţi medico-dentare
Preşedinte: prof. dr. Dragoş Stanciu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Alexandru Bucur -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Alin Şerbănescu - Cluj-Napoca
- prof. dr. Teodor Trăistaru - Bucureşti
- prof. dr. Norina Forna - Iaşi
- prof. dr. Ioan Sîrbu - Bucureşti
- prof. dr. Virgil Cârligeriu -Timişoara
- prof. dr. Dezso Kovacs - Târgu Mureş
- prof. dr. Ecaterina Ionescu - Bucureşti
- dr. Alexandru Brezoiescu - Bucureşti
Secretar: dr. Delia Barbu - Timişoara
43. Comisia de promovare a
sănătăţii
Preşedinte: şef lucrări dr. Adriana
Vasile - Bucureşti
Vicepreşedinte: asist. dr. Eugenia Bratu -
Bucureşti
Membri:
- dr. Maria Căiescu - Piatra-Neamţ
- dr. Mariana Popa - Râmnicu Vâlcea
Secretar: şef lucrări dr. Daniela Mănuc
- Bucureşti
44. Comisia de bioetică
Preşedinte: prof. dr. Radu Palade - Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Vladimir Beliş -
Bucureşti
Membri:
- conf. dr. Ioan Zanc - Cluj-Napoca
- conf. dr. Mugurel Ştefan Ghelase - Craiova
- conf. dr. Dan Perju Dumbravă - Cluj-Napoca
- dr. Cristina Gavrilovici - Iaşi
- dr. Carmen Pantiş - Oradea
Secretar: dr. Carmen Sălăvăstru -
Bucureşti
45. Comisia de luptă anti-SIDA
Preşedinte: prof. dr. Adrian Streinu Cercel -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Augustin Cupşa -
Craiova
Membri:
- prof. dr. Doina Ţăţulescu -
Cluj-Napoca
- dr. Liviu Prisăcariu - Iaşi
- dr. Mariana Mărdărescu - Bucureşti
- conf. dr. Carmen Chiriac - Târgu Mureş
- prof. dr. Lucian Negruţiu -Timişoara
- conf. dr. Elisabeta Otilia Benea - Bucureşti
- conf. dr. Dan Duiculescu - Bucureşti
Secretar: conf. dr. Alexandru Rafila - Bucureşti
46. Comisia de psihologie
Preşedinte: prof. dr. Ioan Bradu lamandescu -
Bucureşti
Vicepreşedinte: prof. dr. Mihaela Minulescu -
Bucureşti
Membri:
- prof. dr. Daniel David - Cluj-Napoca
- prof. dr. Ion Dafinoiu - Iaşi
- conf. dr. Ion Duvac - Bucureşti
- lector dr. Bogdan Ion - Bucureşti
Secretar: psiholog pr. Marinela Nicula - Bucureşti
ANEXA Nr. 2 (Anexa nr. 2B la Ordinul nr. 326/2009)
COMISIA NAŢIONALĂ DE
TRANSPARENŢĂ
Preşedinte: prof. dr. Radu Lichiardopol Membri:
- prof. dr. Gheorghe Mermeze
- prof. dr. Pal Kikeli
- conf. dr. Emese Sipos
- Farm. Gabriela Banciu Secretar: farm. Elena Minea