DECRET
Nr. 1092 din 10 decembrie 2004
privind conferirea unor decoratii nationale
ACT EMIS DE: PRESEDINTELE ROMANIEI
ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL NR. 1177 din 13 decembrie 2004
In temeiul prevederilor art. 94 lit. a) si ale art. 100 din Constitutia
Romaniei, republicata, precum si ale art. 4 alin. (1), ale art. 6 si ale art.
11 din Legea nr. 29/2000 privind sistemul national de decoratii al Romaniei, cu
modificarile ulterioare,
la propunerea ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale,
pentru merite avute in stabilirea unor politici de dezvoltare agrara,
pentru activitatea desfasurata in vederea dezvoltarii rurale si eficientizarii
ramurilor agricole si silvice, cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei,
Presedintele Romaniei decreteaza:
Art. 1
Se confera Ordinul national Steaua Romaniei in grad de Cavaler:
1. domnului Aprodu C. Ilie Constantin, secretar general, Ministerul
Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
2. domnului Dumitru Gheorghe Ion, director general, Regia Nationala a
Padurilor - Romsilva.
Art. 2
Se confera Ordinul national Serviciul Credincios in grad de Cavaler:
1. domnului Apostol Ion Valentin, director general, Societatea Nationala
"Imbunatatiri Funciare" - S.A.;
2. domnului Istudor Vasile Nicolae, secretar de stat, Ministerul
Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
3. doamnei Luchian Constantin Camelia, inspector general, Inspectia
Piscicola.
Art. 3
Se confera Ordinul national Pentru Merit in grad de Cavaler:
1. domnului Boruga Gheorghe Alexandru, director executiv, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Mehedinti;
2. doamnei Cozmanca Necolai Florica, director, Ministerul Agriculturii, Padurilor
si Dezvoltarii Rurale;
3. domnului Mozer Eugen Francisc, presedinte, Societatea Comerciala
"Petresti" - S.A. Satu Mare;
4. domnului Muzicas Gheorghe Mircea, director executiv, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Hunedoara;
5. doamnei Paraianu Ion Marisanda, sef serviciu, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
6. doamnei Zarma Nicolae Roxana, director general, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale.
Art. 4
Se confera Crucea nationala Serviciul Credincios clasa a III-a:
1. domnului Alba Ioan Florian, director, societate procesare carne, judetul
Hunedoara;
2. domnului Chesa Petru Ilie, tehnician agronom, Salcud, judetul Mures;
3. doamnei Craciun Valeriu Georgeta, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
4. domnului Goga Nicolae Paul, administrator asociatie familiala, judetul
Dolj;
5. domnului Halat Aron Mihai-Viorel, producator agricol, judetul Arad;
6. domnului Iofciu Vasile Costel, producator agricol, judetul Giurgiu;
7. doamnei Modoran Niculae Aurica-Doina, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
8. domnului Naghi Andrei George, producator, industria alimentara, judetul
Calarasi;
9. doamnei Nanu I. Simona-Vanda, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
10. doamnei Neagu Ioan Cornelia, contabil, Agentia SAPARD;
11. domnului Nicolae Nicolae Constantin, producator cereale, judetul
Dambovita;
12. domnului Pantaie Constantin Vasile, tehnician agricol, judetul Prahova;
13. domnului Patrascu Dumitru Neculai, tehnician agricol, judetul Vaslui;
14. domnului Paun Petrica Nicu, administrator exploatatie agricola, judetul
Galati;
15. domnului Potor Ioan Ioan, maistru mecanic agricol, judetul Sibiu;
16. domnului Rizo Gheorghe Pavel, tehnician agricol, judetul Bihor;
17. doamnei Theodorescu Gheorghe Maria, ajutor programator, Institutul de
Stat pentru Testarea si Inregistrarea Soiurilor;
18. domnului Tudor Serban Cornel, tehnician agronom, Academia de Stiinte
Agricole si Silvice "Gheorghe Ionescu-Sisesti", Bucuresti;
19. doamnei Tudorache Ionita Mariana, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
20. doamnei Vlad Nicolae Elena, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale.
Art. 5
Se confera Medalia nationala Serviciul Credincios clasa a III-a:
1. domnului Afiliu Gheorghe Mihai, director, Societatea Comerciala
"AFILIU TRANS" - S.R.L. Amaru, judetul Buzau;
2. doamnei Albai Alexandru Maria, director economic, Societatea Comerciala
Agrobanat - S.A., judetul Caras Severin;
3. domnului Ardeleanu Gheorghe Ion, referent, Directia pentru Agricultura
si Dezvoltare Rurala Bacau;
4. domnului Berea Nicolae Nicolae Claudiu, padurar, judetul Brasov;
5. doamnei Blanaru Petru Elena, responsabil economic, Societatea Comerciala
"Vinifruct Copou" - S.A. Iasi;
6. domnului Campian Alexandru Ion, crescator de animale, judetul Bistrita;
7. domnului Calin Dumitru Florin, producator agricol, judetul Valcea;
8. domnului Cojan Stefan Stefan, tehnician, Directia Teritoriala de Regim
Silvic si de Vanatoare Cluj;
9. domnului Cojocaru Dumitru Vasile, administrator, Societatea Comerciala
"Conservfruct" - S.R.L., judetul Neamt;
10. domnului Comanita Emanoil Ion, proprietar exploatatie agricola, judetul
Arges;
11. doamnei Cone Vartolomeu Cristina-Madalina, referent, Ministerul
Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
12. domnului Constandache Vasile Carol, administrator exploatatie agricola,
judetul Ialomita;
13. domnului Cosma Tudorica Dorian, electromecanic, judetul Olt;
14. doamnei Culea Petre Ioana, Directia Teritoriala de Regim Silvic si
Vanatoare Bucuresti;
15. domnului Dogarescu Oprea Marin, tehnician agricol, judetul Braila;
16. domnului Eross Dionisie Ludovic, fermier, judetul Harghita;
17. domnului Fainoiu Nastase Costica, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
18. domnului Fiscuci Dumitru Marian, director general, Societatea
Comerciala "Teldum Alexandria", judetul Teleorman;
19. domnului Gudea Ioan Cornel, proprietar ferma animala, judetul Salaj;
20. domnului Guriuc Ion Neculai, contabil, Directia pentru Agricultura si
Dezvoltare Rurala Botosani;
21. domnului Hintar Ilarion Dorin, administrator, Societatea Comerciala
"PRODZOOPOM" - S.R.L. Dornesti, judetul Suceava;
22. domnului Maties Grigore Ioan, administrator, Societatea Comerciala
"ENTOPAT" - S.R.L. Miresu Mare, judetul Maramures;
23. domnului Nikolaus Michael Karl, mecanic agricol, judetul Brasov;
24. domnului Oglan Nicolae Gheorghe, tehnician agronom, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Constanta;
25. doamnei Paunescu Stefan Eugenia, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
26. domnului Plugor Mihai Mihaly, tehnician agronom, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Covasna;
27. domnului Popescu Ion Daniel, administrator exploatatie agricola,
judetul Gorj;
28. domnului Radu Gheorghe Neculai, agricultor, judetul Vrancea;
29. domnului Ristea Titi Doru, tehnician horticol, Bucuresti;
30. doamnei Salonti Nicolae Maria, administrator societate agricola,
judetul Alba;
31. doamnei Sandu Gheorghe Tatiana, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
32. doamnei Tudorica Gheorghe Stefana, tehnician agronom, judetul Tulcea;
33. domnului Tandea Ioan Cristian Dan, sef de ferma, judetul Cluj;
34. doamnei Teican Mihai Stela, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
35. domnului Vasile Nicolae Constantin, agricultor, judetul Ilfov.
Art. 6
Se confera Medalia nationala Pentru Merit clasa a III-a:
1. domnului Adam Ioan Precup, producator agricol, judetul Alba;
2. domnului Apostu Aurelian Cornel, tehnician silvic, Focsani;
3. domnului Badea Ion Costel, administrator exploatatie agricola, judetul
Buzau;
4. doamnei Badea Dumitru Rodica, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
5. domnului Balogh Iuliu Iuliu, tehnician zootehnist, judetul Mures;
6. domnului Banea Ion Constantin, administrator exploatatie, Bucuresti;
7. domnului Burcus Alexandru Aurel, administrator exploatatie agricola,
judetul Satu Mare;
8. domnului Ciobanu Traian Simion, mecanic agricol, judetul Bihor;
9. doamnei Ciopec Petre Constanta, tehnician veterinar, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Constanta;
10. doamnei Ciuvica Chirita Vasilica, referent, Agentia Nationala de
Consultanta Agricola;
11. doamnei Cirstea Constantin Evelina, contabil, Agentia Domeniilor
Statului;
12. doamnei Covaciu Ioan Severica, director, Agromec Ulmeni, judetul
Maramures;
13. domnului Dragan Simion Ioan, proprietar societate agricola, judetul
Salaj;
14. doamnei Florea Vasile Mariana, producator cereale, judetul Dambovita;
15. domnului Gheorghe Sandu Nicolae, proprietar exploatatie agricola,
judetul Ialomita;
16. domnului Hanta Gica Neculai, administrator exploatatie agricola,
judetul Galati;
17. doamnei Homorogan Tiberiu Claudia, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
18. domnului Horvath Ioan Emeric, tehnician veterinar, judetul Arad;
19. domnului Iancu Gheorghe Constantin, sef exploatatie agricola, judetul
Dolj;
20. domnului Ivescu Vasile Naie, tehnician silvic, judetul Suceava;
21. domnului Kerestely Janos, crescator de animale, judetul Harghita;
22. doamnei Lazar Gheorghi Dorina, controlor calitate, Compania Nationala
de Administrare a Fondului Piscicol;
23. domnului Lozneanu Calin Nicolae, administrator, Societatea Comerciala
"Agromec Orastie", judetul Hunedoara;
24. doamnei Magereanu Anghel Ioana, administrator exploatatie agricola,
judetul Teleorman;
25. domnului Marinescu Gheorghe Constantin, administrator exploatatie
agricola, judetul Gorj;
26. domnului Mitiloaga Constantin Florea, agricultor, judetul Giurgiu;
27. domnului Mitrea Petru Stan, administrator exploatatie agricola, judetul
Braila;
28. domnului Mocofan Gheorghe Ion, conducator exploatatie agricola
familiala, judetul Caras-Severin;
29. doamnei Moraru Iacob Zina, tehnician horticol, Directia pentru
Agricultura si Dezvoltare Rurala Iasi;
30. domnului Murgeanu Nicolae Simion, producator agricol, judetul Vrancea;
31. domnului Nemet Teodor Gheorghe, tehnician silvic, judetul Satu Mare;
32. doamnei Nicolescu Marin Georgeta Ana, referent, Agentia de Plati si
Interventie pentru Agricultura, Industrie Alimentara si Dezvoltare Rurala;
33. doamnei Nicsan Ioan Maria, administrator, Societatea Comerciala
"Nicsan" - S.R.L., judetul Suceava;
34. doamnei Nisipeanu Mihail Virginica, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
35. domnului Orlatean Valer Florin Ioan, tehnician agricol, judetul Sibiu;
36. domnului Parvan Ion Viorel, tehnician silvic, judetul Valcea;
37. domnului Pavel Gheorghe Nicolae, sef exploatatie agricola, Directia
pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Ilfov;
38. doamnei Pavelescu Ion Marilena, administrator societate agricola,
judetul Neamt;
39. domnului Peica Viorel Liviu, crescator de animale, judetul Bistrita;
40. domnului Petre Anghel Tudorita, laborant, Laboratorul Central pentru
Calitatea Semintelor si a Materialului Saditor;
41. domnului Pop Ioan Gavril, administrator, Societatea Comerciala
"Topova" - S.R.L., Deusu, judetul Cluj;
42. domnului Rizea Gheorghe Corneliu, presedinte asociatie agricola,
judetul Arges;
43. domnului Soana Gheorghe Ion, presedinte, Societate agricola AZR,
Cristian, judetul Brasov;
44. doamnei Serban Petre Marioara, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
45. domnului Stefan Ion Ion, producator agricol, judetul Bacau;
46. domnului Tanase Mircea Mircea, tehnician, Directia pentru Agricultura
si Dezvoltare Rurala Botosani;
47. domnului Tanasoiu Vasile Aron, producator agricol, judetul Mehedinti;
48. domnului Timar Sorin Nicolae, producator agricol, judetul Covasna;
49. doamnei Toma Mircea Mirela Adina, tehnician agronom, judetul Tulcea;
50. domnului Toma Stan Marin, maistru agricol, judetul Prahova;
51. domnului Trainoschi Ioan Nicolae, tehnician silvic, Timisoara;
52. doamnei Tropoe Constantin Cornelia, referent, Ministerul Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
53. domnului Tutuianu Gheorghe Gheorghe, tehnician, judetul Calarasi.
PRESEDINTELE ROMANIEI
ION ILIESCU
In temeiul art. 100 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata,
contrasemnam acest decret.
PRIM MINISTRU
ADRIAN NASTASE