DECRET Nr. 463
din 25 martie 2009
privind conferirea Crucii
Comemorative a ceiui de-al doilea Razboi Mondial, 1941-1945
ACT EMIS DE:
PRESEDINTELE ROMANIEI
ACT PUBLICAT IN:
MONITORUL OFICIAL NR. 194 din 27 martie 2009
In temeiul prevederilor art. 94 lit. a) şi ale art. 100
din Constituţia României, republicată, ale art. 2 alin. (1) din Legea nr.
68/1994, republicată, precum şi ale art. 4 alin. (1), ale art. 6 lit. C pct.
III şi ale art. 11 pct. V.3 din Legea nr. 29/2000 privind sistemul naţional de
decoraţii al României, cu modificările şi completările ulterioare,
având în vedere propunerile
ministrului apărării naţionale,
pentru servicii aduse României în timpul celui de-al
Doilea Război Mondial,
Preşedintele României decretează:
Articol unic. - Se conferă Crucea Comemorativă a
celui de-al doilea Război Mondial, 1941-1945 unor veterani de război, care au participat la campaniile Armatei
Române ori au executat un serviciu efectiv şi permanent pe lângă aceasta,
prevăzuţi în anexa care face parte integrantă din prezentul decret.
PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
TRAIAN BĂSESCU
In temeiul art. 100
alin. (2) din Constituţia României, republicată, contrasemnăm acest decret.
PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
ANEXĂ
Veteranii de război ai Armatei Române cărora li se
conferă Medalia Crucea Comemorativă a celui de-al doilea Război Mondial, 1941-1945
Asociaţia Naţionala a Veteranilor de Război
Judeţul Argeş:
1. Profir V. Vladimir
Judeţul Bacău:
2. Isachi Gh. Gheorghe
Judeţul Botoşani:
3. Andrici Gh. Mircea
4. Ciobanu Gh. Victor
5. Culică A. Florea
6. Trofin C. Mihai
7. Turcanu Şt. Dumitru
8. Zosin Gh. Gheorghe
Judeţul Brăila:
9. Broască I. Neagu
10. Goţa I. Dumitru
11. Leca Gh. Mihai
12. Tarău G. Alexandru
Bucureşti, sectorul 1:
13. Popa I. Vergilă
14. Tănăsescu Gh. Gheorghe
Bucureşti, sectorul 2:
15. Badiu I. Gheorghe
16. Tătulescu I. Alexandru
Judeţul Buzău:
17. Andrei M. Aurel
Judeţul Cluj:
18. Cheregi I. Simion
19. Husariu Anghelina Sabin
Judeţul Dâmboviţa:
20. Ion. I. Iulian
Judeţul Dolj:
21. Brânduşoiu Gh. Aurel
22. Buşoi I. Constantin
23. Stanciu F. Nicolae
Judeţul Galaţi:
24. Cernea T. Hristudor
25. Donciu I. Ştefan
26. Iamandei C. Vasile
27. Iorga S. Simion
28. Lungu P Costin
29. Nare N. Neculai
30. Negruţ Al. Vasile
31. Sălceanu A. Neculai
32. Sbîrnea I. Costachi
Judeţul Iaşi:
33. Adochiei N. Neculai
34. Alexandrescu I.Anghel
35. Belciu N. Constantin
36. Bună C. Neculai
37. Dan P Chirilă
38. Farchizon Marioara Petru
39. Ghiciuc V Ioan
40. Ghiţun Gh. Emil
41. Helciug I. Gheorghe
42. Mărgărint N. Neculai
43. Miron I. Emil
44. Munteanu M. Mihai
45. Muntianu Al. Costache
46. Odăgeru P Mihai
47. Păduraru N. Dumitru
48. Petrariu Gh. Ilie
49. Popa V Vasile
50. Tofan N. Aurel
51. Toma P Constantin
Judeţul Neamţ:
52.Juncu Gh. Lazăr
53. Târlea N. Neculai
Judeţul Prahova:
54. Anghel Gh. Andreiu
55. Recu C. Joiţa
Judeţul Suceava:
56. Botezatu C. Constantin
57. Mălina C. Gheorghe
Judeţul Timiş:
58. Matei Silvia Petru
Judeţul Vaslui:
59. Musteaţă V Costache
60. Obreja Gh. Vasile
61. Stoica V Jean
62. Vasilache D. Ştefan
63. Vîrnă N. Gheorghe
Judeţul Vrancea:
64. Zaharia D. Alicsandru
Uniunea Veteranilor de Război şi a Urmaşilor Veteranilor
Judeţul Suceava:
65. Apăştinei N. Costache
66. Mogîrzan V Gheorghe
Asociaţia Veteranilor de Război din Ministerul Administraţiei şi
Internelor
Judeţul Călăraşi:
67. Vlad I. Dumitru