ORDIN Nr. 932
din 27 aprilie 2007
privind sesiunea speciala de
teste nationale 2007 pentru elevii de clasa a VIII-a participanti la loturile
olimpice
ACT EMIS DE:
MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI
ACT PUBLICAT IN:
MONITORUL OFICIAL NR. 313 din 10 mai 2007
In baza Legii învăţământului nr. 84/1995, republicată,
cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu Hotărârea
Guvernului nr. 366/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului
Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
ministrul educaţiei, cercetării şi tineretului emite prezentul ordin.
Art. 1. - Se aprobă calendarul sesiunii speciale de
teste naţionale 2007 pentru elevii participanţi la loturile de pregătire pentru
concursurile şi olimpiadele internaţionale, prevăzut în anexa nr. 1, care face
parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 2. - Centrul de examen şi centrul de evaluare în
care se desfăşoară sesiunea specială de capacitate pentru elevii componenţi ai
loturilor olimpice se organizează la Liceul cu Program Sportiv din Cluj-Napoca,
judeţul Cluj.
Art. 3. - Lista nominală a candidaţilor care pot
participa la testele naţionale 2007, sesiunea specială, este prevăzută în anexa
nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 4. - Inspectoratul Şcolar al Judeţului Cluj
numeşte membrii comisiei, profesorii supraveghetori şi profesorii evaluatori
pentru examenul de teste naţionale 2007, sesiunea specială.
Art. 5. - Disciplinele de examen, tipul probelor,
temele şi capitolele din programele de examen sunt cele prevăzute pentru teste
naţionale 2007. Examenul se desfăşoară pe baza Metodologiei de organizare şi
desfăşurare a testelor naţionale, în vederea accesului absolvenţilor clasei a
VIII-a în clasa a IX-a a anului şcolar 2007 - 2008, şi a programelor de examen
aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 5.001/2006.
Art. 6. - Direcţia generală management învăţământ
preuniversitar, Direcţia generală management învăţământ în limbile minorităţilor,
Direcţia generală buget-finanţe, Centrul Naţional pentru Curriculum şi Evaluare
în Invăţământul Preuniversitar, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Cluj,
conducerea Liceului cu Program Sportiv din Cluj-Napoca vor duce la îndeplinire
prevederile prezentului ordin.
Art. 7. - Prezentul ordin se publică în Monitorul
Oficial al României, Partea I.
Ministrul educaţiei, cercetării şi tineretului,
Cristian Mihai Adomniţei
ANEXA Nr. 1
CALENDARUL
sesiunii speciale de teste naţionale 2007 pentru
elevii participanţi la loturile de pregătire pentru concursurile şi olimpiadele
internaţionale
19-20 mai 2007 - înscrierea candidaţilor
21 mai 2007 - limba şi literatura română - test
scris
22 mai 2007 - matematică - test scris
23 mai 2007 - istoria românilor sau geografia
României - test scris
24 mai 2007 - limba şi literatura maternă -
test scris, afişarea rezultatelor
(până la ora 15,00) şi depunerea contestaţiilor (până la ora 18,00)
25 mai 2007 - rezolvarea contestaţiilor şi
afişarea rezultatelor finale
ANEXA Nr. 2
LISTA NOMINALĂ A CANDIDAŢILOR
care pot participa la testele naţionale 2007,
sesiunea specială
Nr. crt.
|
Numele şi prenumele
|
Clasa
|
Unitatea de învăţământ/localitatea
|
Judeţul
|
Olimpiada
|
1.
|
Anghel Patricia
|
VIII
|
Şcoala cu clasele I-VIII „Take Ionescu''/
Râmnicu Vâlcea
|
Vâlcea
|
Matematică
|
2.
|
Chindea Filip
|
VIII
|
Liceul Teoretic „N. Iorga'' /Bucureşti
|
Bucureşti
|
Matematică
|
3.
|
Ciobotaru Georgiana
|
VIII
|
Liceul „Matei Basarab'' /Râmnicu Vâlcea
|
Vâlcea
|
|
4.
|
Ciolan Emil Alexandru
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Ion Minulescu'' /
Slatina
|
Olt
|
Matematică
|
5.
|
Crişan Vlad Cristian
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu''/Baia Mare
|
Maramureş
|
Matematică
|
6.
|
Iliesiu Victor Luca
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Tudor Vianu''/Bucureşti
|
Bucureşti
|
Matematică
|
7.
|
Iordache Bianca Teodora
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti''/Craiova
|
Dolj
|
Matematică
|
8.
|
Marinescu Eduard
|
VIII
|
Şcoala „Al.I. Cuza''/Bacău
|
Bacău
|
Matematică
|
9.
|
Olariu Tudor
|
VIII
|
Colegiul Naţional „C. Negruzzi''/Iaşi
|
Iaşi
|
Matematică
|
10.
|
Onul Darius
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Petru Rareş''/Beclean
|
Bistriţa
|
Matematică
|
11.
|
Tiba Marius
|
VIII
|
Colegiul Naţional „Constantin Negruzzi''/Iaşi
|
Iaşi
|
Matematică
|
12.
|
Vâlcu Măria Caterina
|
VIII
|
Colegiul Naţional laşi
|
Iaşi
|
Matematică
|
13.
|
Gavat Mihaela
|
VIII
|
LPS/Craiova
|
Dolj
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
14.
|
Cazan Bianca
|
VIII
|
Şcoala generală nr. 4/Adjud
|
Vrancea
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
15.
|
Grădişteanu Maricela
|
VIII
|
LPS/Focşani
|
Vrancea
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
16.
|
Zanfir Simona
|
VIII
|
LPS/Focşani
|
Vrancea
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
17.
|
Cirpa Simona
|
VIII
|
LPS/Focşani
|
Vrancea
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
18.
|
Burduja Cristina
|
VIII
|
Şcoala generală nr. 7 „C.Popescu''/Ploieşti
|
Prahova
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
19.
|
Bălăioru Mariana
|
VIII
|
Şcoala generală nr. 7 „C.Popescu''/Ploieşti
|
Prahova
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
20.
|
Farkas Noemi
|
VIII
|
LPS „Bihorul''/Oradea
|
Bihor
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
21.
|
Butiri Teodora
|
VIII
|
Scoală generală „Nicolae Bălcescu''/Oradea (2006)
|
Bihor
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
22.
|
Ohai Loredana
|
VIII
|
LPS/Cluj-Napoca
|
Cluj
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
Nr. crt.
|
Numele şi prenumele
|
Clasa
|
Unitatea de învăţământ/localitatea
|
Judeţul
|
Olimpiada
|
23.
|
Pop Ionela
|
VIII
|
LPS/Bistriţa
|
Bistriţa- Năsăud
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
24.
|
Popa Cosmina Ioana
|
VIII
|
Liceul de Artă „R.Ladea''/Cluj-Napoca
|
Cluj
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
25.
|
Minca Claudiu
|
VIII
|
LPS/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
26.
|
Natea Daniel
|
VIII
|
Colegiul Naţional Pedagogic/Sibiu
|
Sibiu
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
27.
|
Nicola Adrian
|
VIII
|
LPS/Craiova
|
Dolj
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
28.
|
Dragoman Alexandru
|
VIII
|
Liceul Brukhenthal/Sibiu
|
Sibiu
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
29.
|
Ispas Bogdan
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 2/Alba Iulia
|
Alba
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
30.
|
Joarza Mihai
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 13/Sibiu
|
Sibiu
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
31.
|
Sima Alexandru
|
VIII
|
Colegiul Naţional Pedagogic/Sibiu
|
Sibiu
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
32.
|
Harlet Florin
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 6 „M.Basarab''/Ploieşti
|
Prahova
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
33.
|
Căpătână Andrei
|
VIII
|
Şcoala Generală „Sf.Vineri''/Ploieşti
|
Prahova
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
34.
|
Danes Florin
|
VIII
|
Şcoala Generală Boldeşti-Scăieni
|
Prahova
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
35.
|
Negrut Alexandru Ion prom. 2005
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 3/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
36.
|
Enache Cristian
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 13/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
37.
|
Saru Marius
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 7/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
Nr. crt.
|
Numele şi prenumele
|
Clasa
|
Unitatea de învăţământ/localitatea
|
Judeţul
|
Olimpiada
|
38.
|
Necula Ionuţ
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 4/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
39.
|
Dumitru Vlad
|
VIII
|
Şcoala Generală Nr. 16/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
40.
|
Pârvu Claudiu
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 13/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
41.
|
Patrascu Adrian
|
VIII
|
Şcoala Generală nr. 4/Piteşti
|
Argeş
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
42.
|
Cătuna Adrian prom. 2005
|
VIII
|
LPS „Bihorul''/Oradea
|
Bihor
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
43.
|
Pop David
|
VIII
|
LPS „Bihorul''/Oradea
|
Bihor
|
Campionatele europene de judo - cădeţi
|
44.
|
Ivan Răzvan Vasile
|
VIII
|
Şcoala cu clasele I-VIII „Hermann Oberth''/ Mediaş
|
Sibiu
|
International
Children's
Day
|
45.
|
Moldovan Cristina Daniela
|
VIII
|
Şcoala cu clasele I-VIII nr. 5/Mediaş
|
Sibiu
|
International
Children's
Day
|
46.
|
Nagy Noemi
|
VIII
|
Şcoala cu clasele I-VIII „Bathory Istvan''/ Mediaş
|
Sibiu
|
International
Children's
Day
|
47.
|
Stan Simona
|
VIII
|
Şcoala cu clasele I-VIII nr. 7/Mediaş
|
Sibiu
|
International
Children's
|