Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

Hotărârea Nr.478 din 11.06.2014

privind stabilirea nivelului stocurilor minime şi aprobarea modului de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de urgenţă pentru ţiţei şi/sau produse petroliere pe operatori economici în anul 2014
ACT EMIS DE: Guvernul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 431 din 12 iunie 2014



SmartCity1

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 6 alin. (4) din Legea nr. 360/2013 privind constituirea şi menţinerea unui nivel minim de rezerve de ţiţei şi de produse petroliere,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre. Articolul 1În anul 2014, stocurile minime pentru ţiţei şi/sau produse petroliere se constituie exclusiv ca stocuri de urgenţă. Articolul 2Nivelul stocurilor de urgenţă, pentru o pondere minimă de o treime produse petroliere, care trebuie constituit şi menţinut în anul 2014 este de 1.365.244,68 tone ţiţei şi produse petroliere. Articolul 3Structura sortimentală a stocurilor de urgenţă aferentă ponderii de la art. 2 este prevăzută în anexa nr. 1. Articolul 4Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă este prevăzută în anexa nr. 2. Articolul 5Defalcarea nivelului şi a structurii sortimentale a stocurilor de urgenţă pe fiecare operator economic este prevăzută în anexa nr. 3*.* Anexa nr. 3 nu se publică, fiind clasificată, potrivit legii. Autoritatea competentă notifică fiecărui operator economic nivelul şi structura sortimentală a stocurilor de urgenţă pe care este obligat să le constituie şi să le menţină în condiţiile legii. Articolul 6Metoda de calcul al nivelului stocului de urgenţă, al structurii sortimentale şi al obligaţiei de stocare pentru operatorii economici nominalizaţi în anexa nr. 2 este prevăzută în anexa nr. 4. Articolul 7Anexele nr. 1-4 fac parte integrantă din prezenta hotărâre. PRIM-MINISTRU VICTOR-VIOREL PONTA Contrasemnează: p. Ministrul economiei, Maricel Popa, secretar de stat Ministrul delegat pentru energie, Răzvan-Eugen Nicolescu
ANEXA Nr. 1Structura sortimentală a stocului de urgenţă – tone -

Nivelul maxim de ţiţei (reprezintă 2/3 din nivelul total al stocului de urgenţă) Nivelul minim de produse petroliere (reprezintă 1/3 din nivelul total al stocului de urgenţă) Nivelul total al stocului de urgenţă
Ţiţei Benzină Motorină Kerosen Păcură
976.466,39 79.600,20 277.796,04 6.313,55 25.068,49 1.365.244,68

ANEXA Nr. 2Operatorii economici care au obligaţia de constituire a stocurilor de urgenţă în anul 2014

Nr. crt. Societatea comercială
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO1590082
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO1860712
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. RO1350659
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO13991630
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO7745470
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO12546600
Nr. crt. Societatea comercială
7. S.C. UNICOM HOLDING - S.A. RO3507700
8. S.C. MAYARO CARB - S.R.L. CUI: RO 29130530
9. S.C. MASTER CHEM OIL S.R.L. CUI: RO14348146
10. S.C. AIR BP SALES ROMANIA - S.R.L. CUI: RO9268016
11. S.C. AIR TOAL ROMANIA - S.A. CUI: RO9406798
12. S.C. OIL MIG - S.R.L. CUI: RO19040839

ANEXA Nr. 4Metoda de calcul al nivelului stocului de urgenţă, al structurii sale sortimentale şi al obligaţiei de stocare pentru operatorii economici nominalizaţi în anexa nr. 1 I. Stabilirea consumului intern Consumul intern se determină pe baza indicatorului statistic „livrări interne brute observate“ furnizat de către Institutul Naţional de Statistică, pentru produsele petroliere vizate, aferente anului 2013. Pentru determinarea într-o manieră unitară a acestui indicator se utilizează exprimarea sa în tone echivalent petrol (tep), după următoarea formulă: Consumul intern = Suma livrărilor interne brute observate de produse petroliere x 1,2 II. Calculul nivelului stocului de urgenţă (pentru 61 de zile de consum), aferent anului 2013, exprimat în tep Acest indicator se calculează după formula: Stoc de urgenţă calculat = (Consum intern x 1,2)/365 x 61 III. Calculul structurii sortimentale a stocului de urgenţă, exprimată în tep Având în vedere că în anul 2013 stocul minim este echivalent cu stocul de urgenţă, stocul de urgenţă trebuie să fie constituit din cel puţin 1/3 produse petroliere şi cel mult 2/3 din ţiţei. Astfel, stocul de urgenţă are următoarea structură de bază: Stoc minim de urgenţă produse petroliere = Stoc de urgenţă calculat x 1/3; Stoc maxim de urgenţă ţiţei = Stoc de urgenţă calculat x 2/3. Structura sortimentală se calculează pe baza ponderii fiecărui produs petrolier în suma livrărilor interne brute observate: Pentru benzină: Stoc minim de urgenţă benzină = (Livrare internă brută observată de benzină/Consum intern) x Stoc minim de urgenţă de produse petroliere Pentru motorină: Stoc minim de urgenţă motorină = (Livrare internă brută observată de motorină/Consum intern) x Stoc minim de urgenţă de produse petroliere Pentru kerosen: Stoc minim de urgenţă kerosen = (Livrare internă brută observată de kerosen/Consum intern) x Stoc minim de urgenţă produse petroliere Pentru păcură: Stoc minim de urgenţă păcură = (Livrare internă brută observată de păcură/Consum intern) x Stoc minim de urgenţă produse petroliere Pentru ţiţei: Stoc maxim de urgenţă ţiţei IV. Calcularea stocurilor fizice de urgenţă (exprimate în tone fizice), care trebuie realizate efectiv pentru produse petroliere şi ţiţei, aferente stocului de urgenţă calculat Pentru benzină: (Stoc minim de urgenţă benzină/1,2)/0,9 Pentru motorină: (Stoc minim de urgenţă de motorină/1,2 )/0,9 Pentru kerosen: (Stoc minim de urgenţă de kerosen/1,2 )/0,9 Pentru păcură: (Stoc minim de urgenţă de păcură/1,2)/0,9 Pentru ţiţei: (Stoc maxim de urgenţă de ţiţei )/0,86 V. Calculul ponderii unui operator economic în consumul intern, aferente fiecărui produs petrolier (Cop) Pentru benzină: Cop-benzină = (livrare internă brută totală de benzină/livrările interne brute observate de benzină, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) x (livrare internă brută observată de benzină a operatorului economic/livrările interne brute observate de benzină, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) Pentru motorină: Cop-motorină = (livrare internă brută totală de motorină/livrările interne brute observate de motorină, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) x (livrare internă brută observată de motorină a operatorului economic/livrările interne brute observate de motorină, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) Pentru kerosen: Cop-kerosen = (livrare internă brută totală de kerosen/livrările interne brute observate de kerosen, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) x (livrare internă brută observată de kerosen a operatorului economic/livrările interne brute observate de kerosen, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) Pentru păcură: Cop-păcură = (livrare internă brută totală de păcură/livrările interne brute observate de păcură, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) x (livrare internă brută observată de păcură a operatorului economic/livrările interne brute observate de păcură, realizate de operatorii economici cu obligaţie de constituire stocuri de urgenţă) VI. Calculul obligaţiei minime a unui operator economic de constituire a stocurilor fizice de urgenţă pentru fiecare sortiment de produs petrolier Pentru benzină: Cop-benzină x ((Stoc minim de urgenţă benzină/1,2)/0,9) Pentru motorină: Cop-motorină x ((Stoc minim de urgenţă motorină/1,2)/0,9) Pentru kerosen: Cop-kerosen x ((Stoc minim de urgenţă kerosen/1,2)/0,9) Pentru păcură: Cop-păcură x ((Stoc minim de urgenţă păcură/1,2)/0,9) VII. Calculul limitei maxime a stocului de ţiţei aferente unui operator economic în totalul stocului de urgenţă care îi revine Stoc maxim de ţiţei = ((suma stocurilor fizice de urgenţă a sortimentelor de produse petroliere realizate de operatorul economic) x 0,9 x 1,2 x 2 )/0.86 VIII. Constituirea de către un operator economic a unui stoc de urgenţă pentru un produs petrolier, mai mare decât obligaţia minimă aferentă acelui produs petrolier, va determina reducerea în mod corespunzător a obligaţiei de constituire a stocului de ţiţei a operatorului economic respectiv, nefiind admisă compensarea de stocuri între produse petroliere.


SmartCity5

COMENTARII la Hotărârea 478/2014

Momentan nu exista niciun comentariu la Hotărârea 478 din 2014
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Rectificare 158 2015
    ASSISTANCE IN HELPING RECOVERY LOST CRYPTO FUNDS Hire WRAITH HACKERS RECOVERY I’d like to share my experience after falling victim to a cryptocurrency scam and losing $11,500 amount of money. I had invested in what I believed was a legitimate platform, but everything changed when I attempted to withdraw my funds and encountered unexpected problems. During this difficult situation, I came across Wraith Hackers Recovery and decided to reach out for assistance. I’m grateful that I did. Their team was professional, knowledgeable, and supportive throughout the process, taking the time to explain the steps involved and guide me through the recovery efforts. With their assistance, I was able to recover $9,978 of the funds I had lost. htt ps:// wraithhackers. com/ htt ps:// t.me / wraithhacks Whatsapp number: +1 (667) 349-1550 Write to wraithhacks @ protonmail. com
ANONIM a comentat Ordin 335 2021
    Legitimate Crypto Recovery Companies 2026 Hire WRAITH HACKERS RECOVERY At Wraith Hackers Recovery, the team is committed to providing professional cryptocurrency recovery support through advanced technology, expertise, and transparent communication. They aim to keep up with developments in the field while helping clients understand their available options. If you’ve lost cryptocurrency through a scam or fraud, you can contact Wraith Hackers Recovery to learn more about their services, recovery process, and requirements. https://wraithhackers.com/ https://t.me/wraithhacks Whatsapp number: +1 (667) 349-1550 Write to wraithhacks@protonmail.com.
ANONIM a comentat Ordin 38 2002
    HIRE A LICENSED CRYPTO RECOVERY EXPERT Hire WRAITH HACKERS RECOVERY I’m sharing my personal experience of how I sought help after becoming a victim of a cryptocurrency scam. I had invested a significant amount of money through what I believed was a legitimate platform, but everything changed when I attempted to withdraw my funds and encountered difficulties. Unsure of what to do next, I began looking for assistance and came across Wraith Hackers Recovery. I decided to contact them to learn more about my options, and I’m grateful that I did. Throughout the process, I received guidance and support that helped me better understand the steps involved in attempting to recover my lost funds. With their assistance, I was able to recover a substantial portion of the money I had lost. The experience was extremely stressful, but having support throughout the process made a significant difference for me. https://wraithhackers.com/ https://t.me/wraithhacks Whatsapp number: +1 (667) 349-1550 Write to wraithhacks@protonmail.com.
ANONIM a comentat Ordin 1287 2007
    usually don’t comment on these threads but this one hit close. Short version: hired the dark web ethical hacking and cybersecurity firm CyberH4cks. com paid about $55k USD, never used a single file in court, still worth it. Longer version: my ex was telling everyone (including the kids) that I cheated, that she was the victim, etc. Meanwhile I had suspicions but nothing concrete. What made the military grade hackers at CyberH4cks different from local PIs was that they weren’t limited to Instagram screenshots and parking-lot photos. A lot of modern infidelity leaves digital exhaust in places most people never look encrypted comms, burner accounts, stuff that lives off the regular web. we eventually opened a case with them on telegram with cellphone number +1 551 414 8634 (@cyberh4cks) They explained (in plain English) that some of that intelligence only exists in dark-web forums and data brokers you access via Tor / onion routing. Again they did that part, not me. I never even asked for the raw material. Didn’t want it. All that mattered was that my ex found out an independent forensic team had already pieced together the timeline. After that? Completely different person. Cooperative. Reasonable. Quiet. The kids stopped hearing nonsense. Divorce wrapped fast. That’s what I paid for.
ANONIM a comentat Decretul 360 2017
    How Marv Web Can Assist in Cryptocurrency Recovery The recovery of cryptocurrencies has been revolutionized by MARV Web. They are incredibly quick and effective, making sure that every procedure goes without a hitch. Their customer support is always accessible and friendly, and their service is unmatched in terms of dependability. I've never felt more confident or comfortable about my ability to properly recover my cryptocurrency holdings. Because of their exceptional quickness, dependability, and effectiveness in bitcoin recovery, MARV Web stands out in the industry and is highly recommended! They can be reached at: Email address: marv.web@mail.com WhatsApp;+601126730582 Web;https://marvweb9.wixsite.com/marv-web-crypto-expe
ANONIM a comentat Legea 266 2001
    How Marv Web Can Assist in Cryptocurrency Recovery The recovery of cryptocurrencies has been revolutionized by MARV Web. They are incredibly quick and effective, making sure that every procedure goes without a hitch. Their customer support is always accessible and friendly, and their service is unmatched in terms of dependability. I've never felt more confident or comfortable about my ability to properly recover my cryptocurrency holdings. Because of their exceptional quickness, dependability, and effectiveness in bitcoin recovery, MARV Web stands out in the industry and is highly recommended! They can be reached at: Email address: marv.web@mail.com WhatsApp;+601126730582 Web;https://marvweb9.wixsite.com/marv-web-crypto-expe
ANONIM a comentat Decizia 220 2018
    Buongiorno E-mail: giovannidinatale1954@­gmail.­com Offerte individuali in denaro da 2.000 a 5.200.000, con un tasso di interesse è rimborsabile del 3% in un periodo compreso tra 2 e 30 anni. Condizioni ragionevoli se la mia offerta ti interessa contattami di più rapidamente per discutere le modalità e documenti da fornire. giovannidinatale1954@­gmail.­com
ANONIM a comentat Decizia 220 2018
    Buongiorno E-mail: giovannidinatale1954@­gmail.­com Offerte individuali in denaro da 2.000 a 5.200.000, con un tasso di interesse è rimborsabile del 3% in un periodo compreso tra 2 e 30 anni. Condizioni ragionevoli se la mia offerta ti interessa contattami di più rapidamente per discutere le modalità e documenti da fornire. giovannidinatale1954@­gmail.­com
ANONIM a comentat Decretul 358 1948
    What type of loan do you need? Personal loan Car loan Refinancing Mortgage Business capital (start or expand your business) Have you lost hope and think that there is no way out, but your financial problems are still not gone? Do not hesitate to contact us for possible business cooperation. Contact us (WhatsApp) number +918131851434 contact email id : sumitihomelend@gmail.com Mr. Damian Sumiti
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
Alte acte pe aceeaşi temă cu Hotărârea 478/2014
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu