Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

DECRET Nr

DECRET   Nr. 1094 din 10 decembrie 2004

privind conferirea unor decoratii

ACT EMIS DE: PRESEDINTELE ROMANIEI

ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 1177 din 13 decembrie 2004


SmartCity3


    In temeiul prevederilor art. 94 lit. a) si ale art. 100 din Constitutia Romaniei, republicata, precum si ale art. 4 alin. (1), ale art. 6, ale art. 7 si ale art. 11 din Legea nr. 29/2000 privind sistemul national de decoratii al Romaniei, cu modificarile ulterioare,
    la propunerea ministrului culturii si cultelor,
    pentru contributiile deosebite in activitatea artistica si culturala din tara noastra, pentru promovarea civilizatiei si istoriei romanesti, cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei,

    Presedintele Romaniei decreteaza:

    Art. 1
    Se confera Ordinul national Serviciul Credincios in grad de Cavaler:
    1. domnului Comanescu Adam Gheorghe, inginer (Bucuresti);
    2. domnului Cornisteanu Paul Mircea-Mihai, regizor, Teatrul National Craiova;
    3. domnului Savoiu Vasile, economist, consilier personal al primului-ministru.
    Art. 2
    Se confera Ordinul national Pentru Merit in grad de Cavaler:
    1. domnului Cretu Iulian, profesor universitar doctor (Bucuresti);
    2. domnului Golu Mihai, membru titular al Delegatiei permanente a Parlamentului Romaniei la Consiliul Europei;
    3. domnului Lese Grigore, solist muzica populara;
    4. domnului Nica Achim, solist muzica populara (Timisoara);
    5. domnului Novac Luca, solist muzica populara (Timisoara).
    Art. 3
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria A - "Literatura":
    1. domnului Albescu Ioan Ioan, ziarist, revista "Albina Romaneasca" (Bucuresti);
    2. doamnei Angelescu I. Hermina-Georgeta-Benedicta, bibliotecar, conferentiar universitar;
    3. domnului Ardelean Teodor Teodor, profesor, director, Biblioteca Judeteana Maramures;
    4. domnului Baciucu Lazar, ziarist, director al Editurii "Orion";
    5. domnului Buluta C. Gheorghe, profesor, director, Biblioteca Centrala Universitara "Carol Davila" (Bucuresti);
    6. domnului Busuioc Nicolae, profesor, fost director general al Bibliotecii Judetene "Gheorghe Asachi" din Iasi;
    7. doamnei Cosmaciuc Marin Rodica, profesor, director adjunct, Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
    8. domnului Dragos Sever Nicolae, ziarist, poet, senior-editor la revista "Albina Romaneasca";
    9. doamnei Draghici Ion Rodica, bibliotecar, director, Biblioteca Judeteana Braila;
    10. domnului Frunza E. Alexandru-Horia, bibliotecar, Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
    11. doamnei Lazia Iancu Liliana, profesor, director general, Biblioteca Judeteana Constanta;
    12. doamnei Marcu-Pandrea Petre Nadia, redactor-jurnalist, Departamentul Relatii Internationale din Radioteleviziunea Romana;
    13. domnului Matei Constantin Gheorghe, tehnoredactor, Muzeul National de Arta al Romaniei;
    14. domnului Matiu Pavel-Paul, bibliotecar, director, Biblioteca Judeteana Olt;
    15. domnului Neagu Andrei Gheorghe, scriitor, judetul Vrancea;
    16. domnului Petrescu Victor, bibliotecar, director, Biblioteca Judeteana Dambovita;
    17. doamnei Popa Petru Doina, profesor, director, Biblioteca Judeteana Cluj;
    18. domnului Poptamas Dumitru Dimitrie-Gheorghe, bibliotecar, director, Biblioteca Judeteana Mures;
    19. domnului Rosentzveig Adrian (Ady Cristi), poet, ziarist, director general al Trustului de Presa "24:ORE" (Iasi);
    20. domnului Sara Niculae Marin, profesor, bibliotecar, director, Biblioteca Municipala Reghin;
    21. domnului Stefanachi Aurel, scriitor, editor (Iasi);
    22. domnului Ucrain Neculai Constantin, general de brigada (r), membru al Consiliului National al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor.
    Art. 4
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria B - "Muzica":
    1. domnului Alifantis Nicu, solist;
    2. domnului Andries Alexandru;
    3. domnului Baniciu Mircea, solist;
    4. domnului Bitman Dan, solist;
    5. doamnei Carstea Elena, solista;
    6. doamnei Chiriac Corina, solista;
    7. domnului Constantiniu Cornel, solist;
    8. doamnei Dauer Mirabela, solista;
    9. doamnei Dragan Dida, solista;
    10. domnului Hrusca Stefan, solist;
    11. doamnei Similea Angela, solista;
    12. domnului Socaciu Victor, solist;
    13. domnului Seicaru Vasile, solist.
    Art. 5
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria C - "Artele plastice":
    1. domnului Atanasiu N. L. Ioan-Delamare, grafician, lector universitar, Universitatea de Arte Bucuresti;
    2. domnului Baciu Constantin, artist plastic;
    3. domnului Dup Darie, sculptor, conferentiar universitar, Universitatea de Arte Bucuresti;
    4. domnului Socoliuc Vasile, artist plastic (Bucuresti).
    Art. 6
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria D - "Arta spectacolului":
    1. domnului Cristian Ioan, actor, regizor, director al Teatrului National Targu Mures;
    2. domnului Dinischiotu Stere Constantin, regizor artistic (Bucuresti);
    3. domnului Florian Calin, profesor universitar, regizor artistic, fost rector al Academiei de Arta Teatrala din Targu Mures;
    4. domnului Ilie Ion Gheorghe, actor, Teatrul National Craiova;
    5. domnului Marinescu Ilie Serban, regizor de film (Bucuresti);
    6. domnului Popa Gheorghe, actor, director al Centrului International de Cultura si Arte "George Apostu" Bacau;
    7. doamnei Stere Stefania, solist muzica populara.
    Art. 7
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria E - "Patrimoniul cultural national":
    1. doamnei Cretu Gheorghe Ileana, sef laborator restaurare textile, Muzeul National de Arta al Romaniei;
    2. doamnei Csortan Stefan Ilona, arhitect-sef al orasului Sovata, judetul Mures;
    3. doamnei Efremov Savu Yvonne, restaurator (Bacau);
    4. doamnei Erdos Stefan Judita-Ida, profesor (Satu Mare);
    5. domnului Incze Ladislau Iuliu-Ladislau, profesor (Targu Secuiesc);
    6. domnului Lipan Nicolae Gheorghe, colonel (r), presedintele filialei Galati a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    7. domnului Lupu Gheorghe Ioan-Mihai-Anton, sef laborator investigatii fizico-chimice (Bucuresti);
    8. domnului Maxim Valeriu, muzeograf, sef sectie conservare-restaurare, Muzeul de Arheologie Callatis, Mangalia;
    9. domnului Petrescu Ion Silviu, restaurator, lector universitar la Universitatea Nationala de Arte din Bucuresti;
    10. domnului Patrascu Vasilica Gheorghe, restaurator, fost sef al Sectiei de restaurare din Muzeul National de Arta al Romaniei;
    11. domnului Schintee Petre Vasile, colonel (r), presedintele filialei Bihor a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    12. domnului Stefanescu Barbu Barbu, profesor universitar, Facultatea de Istorie-Geografie a Universitatii din Oradea.
    Art. 8
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria F - "Promovarea culturii":
    1. doamnei Albu Traian Lelia-Mariana, profesor de muzica (Targu Mures);
    2. domnului Badulescu Ioan Alexandru, profesor, doctor in muzica, fondator al Muzeului "Paul Constantinescu" din Ploiesti;
    3. domnului Boboia I. Marian-Dumitru, director al Scolii Populare de Arte si Meserii, lector universitar la Facultatea de Muzica a Universitatii din Oradea;
    4. doamnei Bologa Iacob Lia-Maria, solista muzica populara (Sibiu);
    5. domnului Burcusel Gavrila Ioan, director executiv, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Bistrita-Nasaud;
    6. domnului Chiries Gheorghe Corneliu, colonel (r), presedintele filialei Bacau a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    7. doamnei Ciuncan Constantin Ani-Mihaela, consilier, Directia Legislatie si Resurse Umane din Ministerul Culturii si Cultelor;
    8. domnului Constantinescu Nicolae Dumitru, economist, director general, Compania Nationala a Imprimeriilor "Coresi" (Bucuresti);
    9. doamnei Craciun Ion Elena, profesor (Bucuresti);
    10. domnului Damian Gheorghe Stefan, profesor, director executiv, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National a Municipiului Bucuresti;
    11. domnului Deaconu Nicolae Gheorghe, profesor, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Valcea;
    12. domnului Demciuc Mihail Vasile, lector universitar, Universitatea "Stefan cel Mare" (Suceava);
    13. domnului Dinca Ion Alexandru-Romeo, jurist, Teatrul National Craiova;
    14. domnului Dolinski Nicolae Gheorghe, profesor, redactor la revista "Albina Romaneasca" (comuna Arbore, judetul Suceava);
    15. domnului Dragu Ilie Marcel, contraamiral (r), presedintele filialei Constanta a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    16. domnului Dumitrescu Ion Mircea-Emil, expert consultant, director, Centrul pentru Formare, Educatie Permanenta si Management in Domeniul Culturii (Bucuresti);
    17. domnului Florea Vasile Ioan, colonel (r), vicepresedinte al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    18. doamnei Glodariu Aurel Eugenia, profesor (Cluj-Napoca);
    19. doamnei Iacob Dumitru Maria, profesor (Bucuresti);
    20. doamnei Iusut Petre Rodica, referent coregraf (Giurgiu);
    21. domnului Kerestely Iosif Jolt, regizor muzical (Bucuresti);
    22. domnului Leu Corneliu Tudor, ziarist, director al revistei "Albina Romaneasca" (Bucuresti);
    23. domnului Lupescu Constantin Dan, profesor jurnalist, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Dolj;
    24. domnului Manea Ion Gheorghe, inginer, revista "Albina Romaneasca" (Bucuresti);
    25. domnului Manea Ion Sorin, economist, consilier in Ministerul Educatiei si Cercetarii;
    26. doamnei Matache Tudor Mariana, inginer (Bucuresti);
    27. doamnei Mandru Vladimir Doina-Emilia, istoric de arta, director general, Centrul de Cultura "Palatele Brancovenesti de la Portile Bucurestiului" (comuna Mogosoaia, judetul Ilfov);
    28. domnului Mitulescu Ovidiu Decebal-Ioan, director general, Centrul National al Cinematografiei (Bucuresti);
    29. preacucernicului parinte Patru Ion Gheorghe, preot, comuna Mihailesti, judetul Valcea;
    30. doamnei Popa Nistor Mihaela-Elena, conservator (Bucuresti);
    31. preacucernicului parinte Rudeanu Ioan Anton, preot (Hunedoara);
    32. domnului Rudeanu Anton Ioan-Octavian, conferentiar universitar, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Hunedoara;
    33. domnului Savoiu Vasile, economist, consilier personal al primului-ministru;
    34. domnului Sarca Sebastian, director al Editurii "Casa Radio" si al Revistei Radio Romania;
    35. domnului Smaranda B. Aurica, membru de onoare al Societatii Numismatice Romane (Bucuresti);
    36. domnului Strochi Boris Lucian, profesor, scriitor, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Neamt;
    37. domnului Tanase Dumitru Constantin, general de brigada (r), presedintele filialei Dambovita a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    38. domnului Tigla Iosif Erwin-Josef, editor, bibliotecar, vicepresedinte al Forumului Democrat al Germanilor din Romania, presedinte al Asociatiei Germane de Cultura si Educatie a Adultilor din Resita;
    39. domnului Ursu Constantin Constantin-Emil, profesor, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Suceava;
    40. domnului Vaida Pavel Aurel, colonel (r), presedintele filialei Maramures a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    41. domnului Vlajie Gheorghe, profesor, director executiv, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Vrancea.
    Art. 9
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria G - "Cultele":
    1. domnului Gherasim Ioan Alexandru, teolog, jurist, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    2. domnului Phillipi K. Kurt-Wilhelm, inspector episcopie, Biserica Evanghelica CA din Romania (Sibiu).
    Art. 10
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria H - "Cercetarea stiintifica":
    1. domnului Chiriac Aurel Aurel, cercetator stiintific, Muzeul Tarii Crisurilor din Oradea;
    2. domnului Ciobanu Nicolae Nicolae, profesor universitar, general de brigada (r), membru de onoare al Consiliului National al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    3. doamnei Cosma Teodor Aurelia, cercetator principal I, director, Muzeul National al Satului "Dimitrie Gusti" (Bucuresti);
    4. domnului Cristocea Ion Spiridon, profesor-muzeograf, director adjunct al Muzeului Judetean Arges (Pitesti);
    5. domnului Dogaru Ioan, colonel (r), membru de onoare al Societatii Numismatice Romane (Bucuresti);
    6. domnului Dumitrescu Constantin Horia, profesor-muzeograf, director al Muzeului Vrancei (Focsani);
    7. domnului Popescu Constantin Constantin, profesor-muzeograf, fost director al Muzeului Judetean Vaslui;
    8. doamnei Popescu Gheorghe Eugenia, profesor-muzeograf, Muzeul Judetean Arges (Pitesti);
    9. doamnei Rotaru-Popov Constantin Mihaela, muzeograf, Muzeul Tehnic "Profesor inginer Dimitrie Leonida" (Bucuresti);
    10. doamnei Schobel George Dorina-Nicolita, muzeograf (Bucuresti);
    11. domnului Sova Dragomir Constantin, biolog muzeograf (Bacau);
    12. domnului Matei Ioan Stefan, muzeograf (Cluj-Napoca).
    Art. 11
    Se confera Ordinul Meritul Cultural in grad de Ofiter, Categoria I - "Arhitectura", domnului Marian Alexandru Alexandru, inginer constructor, vicepresedinte, Asociatia Europeana a Antreprenorilor Restauratori de Patrimoniu Arhitectural AEERPA de pe langa Consiliul Europei.
    Art. 12
    Se confera Medalia nationala Serviciul Credincios clasa a III-a:
    1. domnului Stan Ghita Ion, tiparitor tipar plan, Compania Nationala a Imprimeriilor "Coresi" (Bucuresti);
    2. domnului Vasile Dumitru Gheorghe, legator manual-marochiner, sef atelier, Compania Nationala a Imprimeriilor "Coresi" (Bucuresti).
    Art. 13
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria A - "Literatura":
    1. doamnei Agache Catinca, profesor, director adjunct al Bibliotecii Judetene "Gheorghe Asachi" din Iasi;
    2. doamnei Alboiu I. Silvia-Irina, bibliotecar, sef serviciu (Bucuresti);
    3. doamnei Aldea P. Veronica, bibliotecar principal (Bucuresti);
    4. domnului Barbu Constantin Marian, scriitor, redactor-sef al revistei "Lamura" (Craiova);
    5. domnului Brasoveanu Isidor Leonida, profesor, bibliotecar (Bucuresti);
    6. doamnei Burcin M. Pompilia, profesor, bibliotecar (Bucuresti);
    7. domnului Butuc I. Liviu-Teodor, bibliotecar, sef serviciu metodologic (Bucuresti);
    8. doamnei Campian Angela, bibliotecar, sef serviciu (Satu Mare);
    9. domnului Ciorcan Costache Marcel, bibliotecar (Bucuresti);
    10. doamnei Ciorcan M. Marcela, inginer, sef serviciu Intranet-Informatizare (Bucuresti);
    11. domnului Constantin Dumitru, bibliotecar (Constanta);
    12. doamnei Cristea Marin Georgeta, bibliotecar (Bucuresti);
    13. doamnei Fulop Maria, bibliotecar (Targu Mures);
    14. doamnei Gagea I. Adriana, bibliotecar (Bucuresti);
    15. domnului Gabureac D. Sergiu, profesor, sef serviciu, Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
    16. doamnei Gheorghiu Mihaela Lucia, bibliotecar (Bucuresti);
    17. domnului Ghidirmic Ovidiu, profesor universitar, redactor revista "Lamura" (Craiova);
    18. domnului Hinoveanu Ilarie, scriitor, membru in colegiul de redactie al revistei "Lamura" (Craiova);
    19. doamnei Hopu N. Cristina, bibliotecar (Bucuresti);
    20. doamnei Ionita Niculae Maria, bibliotecar principal (Bucuresti);
    21. doamnei Kiraly I. Adriana-Ioana, profesor, sef serviciu - Biblioteca Judeteana Cluj;
    22. doamnei Laszlo Gh. Paula-Ioana, profesor, sef birou, Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
    23. doamnei Lazarovici Silvia, profesor, bibliotecar la Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" din Botosani;
    24. doamnei Lazia Liliana, profesor, director general al Bibliotecii Judetene "Ioan N. Roman" din Constanta;
    25. doamnei Lupusanschi P. Rodica, profesor, sef serviciu Dezvoltarea Colectiilor din Ministerul Culturii si Cultelor;
    26. domnului Malinas Constantin, profesor, director general al Bibliotecii Judetene "Gheorghe Sincai" din Oradea;
    27. domnului Mircea Mihail Artimon, profesor, bibliotecar, sef serviciu relatii cu publicul (Targu Mures);
    28. doamnei Moraru Angela, profesor, sef birou la Biblioteca Judeteana "Gheorghe Asachi" din Iasi;
    29. doamnei Munteanu V. Tinca, bibliotecar principal (Bucuresti);
    30. doamnei Nestorescu I. Silvia, profesor, expert consultant bibliotecar (Bucuresti);
    31. doamnei Niculescu Grigore Gabriela, bibliotecar (Bucuresti);
    32. doamnei Nistor M. Delia-Constanta, profesor, bibliotecar, Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
    33. domnului Oancea Ion Constantin, bibliotecar (comuna Vanatori, judetul Neamt);
    34. doamnei Olteanu Nicolae Cornelia-Lucretia, bibliotecar (Bucuresti);
    35. doamnei Radulescu Vlase Elena, sef birou zonal (Bucuresti);
    36. doamnei Sargarovschi Tihon-Titu Mariana, bibliotecar (Bucuresti);
    37. doamnei Smadoiu Elisabeta, bibliotecar, sef birou zonal 2 (Bucuresti);
    38. doamnei Stamatiade Mihai Gabriela, bibliotecar (Bucuresti);
    39. doamnei Temian Gheorghe Laura, profesor, director, Biblioteca Judeteana Baia Mare;
    40. doamnei Teodorescu Mariana, bibliotecar (Bucuresti);
    41. doamnei Todea Ana, bibliotecar, coordonator al sectiei relatii cu publicul (Targu Mures);
    42. doamnei Troia Luana-Teodora, bibliograf, director adjunct al Bibliotecii Judetene "Gheorghe Asachi" din Iasi;
    43. doamnei Viziteu Cornelia, profesor, director general al Bibliotecii Judetene "Mihai Eminescu" din Botosani.
    Art. 14
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria C - "Artele plastice":
    1. domnului Chiriac Toader Ion, restaurator pictura murala, expert al Ministerului Culturii si Cultelor;
    2. domnului Vergulescu Maria Spiru, pictor (Bucuresti).
    Art. 15
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria D - "Arta spectacolului":
    1. doamnei Balasz Eva, actrita, Teatrul National Targu Mures;
    2. domnului Buz Nicolae Vasile, pictor scenograf, Teatrul National Craiova;
    3. doamnei Cioaba Gheorghe Mirela, actrita, Teatrul National Craiova;
    4. domnului Coman Stefan, maestru coregraf, director, Centrul Artistic Judetean Tulcea;
    5. doamnei Cosma Ion Ana, actrita, Teatrul National Craiova;
    6. domnului Dogaru Constantin Valeriu, actor, Teatrul National Craiova;
    7. domnului Dulamea Ion Gheorghe, regizor tehnic, Teatrul National Craiova;
    8. domnului Ferbinteanu Mihai Ion, masinist, Teatrul National Craiova;
    9. domnului Gingulescu Mihai, actor, Teatrul National Targu Mures;
    10. doamnei Gutul (Raab) Iosif Natasa-Marcela, actrita, Teatrul National Craiova;
    11. domnului Gyorffy Andrei, actor, Teatrul National Targu Mures;
    12. domnului Karp Gyorgy, actor, Teatrul National Targu Mures;
    13. domnului Levinschi Nicolae Vadim, maestru lumini, Teatrul National Craiova;
    14. doamnei Lican Constantin Alexandrina, machior, Teatrul National Craiova;
    15. domnului Mihali Vasile Valentin, actor, Teatrul National Craiova;
    16. domnului Nicoara Cornel, actor, Teatrul Tineretului Piatra-Neamt;
    17. domnului Nicolau Anastase Mihail, regizor tehnic, Teatrul National Craiova;
    18. domnului Pasescu Nicolae Ion, recuziter, Teatrul National Craiova;
    19. domnului Parlogea Constantin Valentin-Petre, sonorizator, Teatrul National Craiova;
    20. domnului Penisoara Gheorghe Viorel, pictor scenograf, Teatrul National Craiova;
    21. doamnei Popa Oprea Minela, machior, Teatrul National Craiova;
    22. domnului Popescu Cornel, actor, Teatrul National Targu Mures;
    23. doamnei Popescu Marinela, actrita, Teatrul National Targu Mures;
    24. doamnei Popescu Gheorghe Tamara, actrita, Teatrul National Craiova;
    25. domnului Stan Nicolae Marinel, masinist, Teatrul National Craiova;
    26. doamnei Stoia Gheorghe Iosefina, actrita, Teatrul National Craiova;
    27. domnului Szelyes Ferenc, actor, Teatrul National Targu Mures;
    28. domnului Stefanescu Ioan Aurel, actor, Teatrul National Targu Mures;
    29. domnului Varzaru Stan Mircea, regizor tehnic, Teatrul National Craiova.
    Art. 16
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria E - "Patrimoniul cultural national" doamnei Ionita Mariana, muzeograf, Muzeul National de Istorie a Romaniei (Bucuresti).
    Art. 17
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria F - "Promovarea culturii":
    1. domnului Ardeleanu Pascal-Ovidiu Vitorino, Consilier principal, Directia Patrimoniu Public, Investitii, Servicii Deconcentrate, Administrativ din Ministerul Culturii si Cultelor;
    2. doamnei Barbu Dumitru Dana, inginer, Directia Patrimoniu Public, Investitii, Servicii Descentralizate, Administrativ din Ministerul Culturii si Cultelor;
    3. domnului Berceanu (Patrel) Nicolae Petre, secretar literar, Teatrul National Craiova;
    4. domnului Bruma Aurel Bogdan-Constantin, specialist relatii publice din Directia Purtator de Cuvant, Relatii cu Mass-Media, Informatii Publice a Ministerului Culturii si Cultelor;
    5. domnului Chiper Jan Constantin, colonel (r), vicepresedintele filialei Prahova a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    6. doamnei Cristescu George Laura-Cristina, sef cabinet, Ministerul Culturii si Cultelor;
    7. domnului Damian Ion Dumitru, colonel (r), presedintele filialei Botosani a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    8. doamnei Cosmanescu Eugeniu Irina-Dafina, arhitect, consilier clasa I in Ministerul Culturii si Cultelor;
    9. domnului Dumitriu Luca Vasile, colonel (r), secretarul filialei Galati a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    10. doamnei Durlea Petre Panseluta, inginer chimist, expert-consultant in cadrul Centrului pentru Formare, Educatie Permanenta si Management in Domeniul Culturii (Bucuresti);
    11. doamnei Enus Mariana, economist, director adjunct, Directia Legislatie si Resurse Umane din Ministerul Culturii si Cultelor;
    12. domnului Firescu Dumitru Alexandru-Toma, secretar literar, Teatrul National Craiova;
    13. domnului Gamureac Alexandru Stefan-Emilian, istoric, expert al Ministerului Culturii si Cultelor;
    14. domnului Gheorghiu Victor Constantin, referent literar, Teatrul National Craiova;
    15. domnului Harjea Dimitrie Dumitru, colonel (r), secretar al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    16. domnului Lazar Ioan Ioan, profesor, consilier, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Bistrita-Nasaud;
    17. domnului Loga Constantin Costinel, colonel (r), presedintele filialei Gorj a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    18. domnului Matei Gheorghe Gabriel-Florin, profesor, Directia Institutii de Spectacole, Cultura Scrisa, Traditii din Ministerul Culturii si Cultelor;
    19. doamnei Maciuca Mihai Areta, contabil, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    20. domnului Manescu Cornel Gabriel-Mihai, inginer, Teatrul National Craiova;
    21. domnului Manuta Stoica Marin, maistru militar (r), presedintele filialei Tulcea a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    22. domnului Marginean Ioan Ioan, diplomat, profesor (Alba Iulia);
    23. domnului Mereuta Gheorghe Iulian, colonel (r), presedintele filialei Salaj a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    24. doamnei Mihaila Vasile Mariela, economist, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    25. doamnei Mihailescu Iulian Camelia, secretar dactilograf, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    26. doamnei Neagoe Ioan Mihaela, secretar dactilograf, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    27. domnului Nechita Dimitrie Traian, colonel (r), presedintele filialei Prahova a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    28. domnului Pasescu Ion Gheorghe, colonel (r), prim-vicepresedintele filialei Brasov a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    29. domnului Pop Nelu, cercetator, chestor de politie, adjunct al inspectorului general al Politiei Romane;
    30. domnului Popescu Paraschiv Marius, comandor (r), membru al Consiliului Director Central al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    31. doamnei Radulescu Niculae Mihaela, consilier principal, Directia Patrimoniu Public, Investitii, Servicii Deconcentrate, Administrativ din Ministerul Culturii si Cultelor;
    32. doamnei Romanul-Guga Aurel-Valeriu Marilena, sociolog, Directia Institutii de Spectacole, Cultura Scrisa, Traditii din Ministerul Culturii si Cultelor;
    33. domnului Rumega Ecaterina Vasile, colonel (r), secretarul filialei Vrancea a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    34. domnului Soare Constantin Marin, inginer poligraf, Compania Nationala a Imprimeriilor "Coresi" (Bucuresti);
    35. domnului Stratanov Vladimir Dumitru, colonel (r), presedintele filialei Brasov a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    36. domnului Serban Vasile Dumitru-Daniel, consilier juridic, Directia Legislatie si Resurse Umane din Ministerul Culturii si Cultelor;
    37. domnului Stefanescu Florea Ilarian, inginer, Teatrul National Craiova;
    38. domnului Timofte Constantin Paul-Valerian, colonel (r), prim-vicepresedinte al filialei Bacau a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    39. domnului Timofte Stefan Ioan, locotenent-colonel (r), prim-vicepresedintele filialei Iasi a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    40. domnului Todericiu Petru Ioan, colonel (r), membru al Consiliului Director Central al Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    41. domnului Tudorel Radu Radu, colonel (r), presedintele filialei Vrancea a Asociatiei Nationale Cultul Eroilor;
    42. domnului Turbatu Romulus-Mugurel, ziarist, editor coordonator al revistei "Lamura" (Craiova);
    43. domnului Ursa Augustin Sever, profesor, muzeograf, "Cuibul Visurilor" - Maieru (judetul Bistrita-Nasaud);
    44. domnului Vladeanu Leon Matei-Dorinel, inginer, Compania Nationala a Imprimeriilor "Coresi" (Bucuresti);
    45. domnului Zarafescu Tudor Dan-Marius, teatrolog, Directia Institutii de Spectacole, Cultura Scrisa, Traditii din Ministerul Culturii si Cultelor.
    Art. 18
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria G - "Cultele":
    1. domnului Bourceanu Jenica Adrian-Claudiu, expert superior, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    2. domnului Ciumara Mircea Radu, referent III asistent, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    3. doamnei Enculescu Alexandru Tudorita, economist, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    4. preacucernicului parinte Isbasoiu Aurel Iulian, preot, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    5. doamnei Lazar Niculae Georgeta, profesor, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    6. domnului Sfarlea Gavril Mircea-Viorel, profesor-consilier, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    7. domnului Surdu-Bob Marin Vasile, profesor-consilier, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor.
    Art. 19
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a III-a, Categoria H - "Cercetarea stiintifica":
    1. domnului Catalano Roco Constantin-Roco, muzeograf literar, Casa Memoriala "George Cosbuc" (jud. Bistrita-Nasaud);
    2. domnului Dumitras Emil Maxim, muzeograf, Muzeul de Arta Comparata, Sangeorz-Bai (judetul Bistrita-Nasaud);
    3. domnului Martin Login Mihail, muzeograf, Prislop-Nasaud (judetul Bistrita-Nasaud);
    4. domnului Prahase Vasile Ioan-Mircea, cercetator stiintific, director al Complexului Muzeal Bistrita-Nasaud;
    5. doamnei Pop Leon Florica, muzeograf, Complexul Muzeal Judetean Bistrita-Nasaud;
    6. domnului Vaida D. Dan-Lucian, cercetator, director, Muzeul Graniceresc Nasaud (judetul Bistrita-Nasaud).
    Art. 20
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa I, Categoria I - "Arhitectura":
    1. doamnei Ilie Constantin Laura, arhitect-consilier, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor;
    2. domnului Kisilewicz Otto Victor-Dan, arhitect, consilier in Ministerul Culturii si Cultelor;
    3. doamnei Varzaru Sandu Valeria-Cristina, inginer, membru al Consiliului Tehnico-Economic din Ministerul Culturii si Cultelor.
    Art. 21
    Se confera Medalia Meritul Cultural clasa a II-a, Categoria I - "Arhitectura":
    1. doamnei Enescu-Carauleanu Alexandru Daniela, arhitect, consilier in Ministerul Culturii si Cultelor;
    2. doamnei Iamandescu Andrei Ioana-Irina, arhitect, expert in Ministerul Culturii si Cultelor;
    3. doamnei Somesan Ioan Mihaela-Rodica-Octavia, arhitect diplomat, Directia Judeteana pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Bistrita-Nasaud;
    4. doamnei Tutuianu Gheorghe Ana-Corina, arhitect-consilier, Secretariatul de Stat pentru Culte din Ministerul Culturii si Cultelor.

                          PRESEDINTELE ROMANIEI
                               ION ILIESCU

    In temeiul art. 100 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata, contrasemnam acest decret.

                              PRIM MINISTRU
                              ADRIAN NASTASE



SmartCity5

COMENTARII la Decretul 1094/2004

Momentan nu exista niciun comentariu la Decretul 1094 din 2004
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Hotărârea 30 2016
    Aveți nevoie de asistență financiară de orice fel? Imprumuturi personale? Împrumuturi de afaceri? Credite ipotecare? Finanțarea agricolă și a proiectelor? Noi oferim împrumuturi la rata dobânzii de 3%! Contactați: (gkfinance01@gmail.com) Ofertă de împrumut de 3%
ANONIM a comentat Decizia 23 2018
    Sunt creditor privat și investitor, aveți nevoie de un împrumut legal, cinstit, reputat și rapid? Vă pot ajuta cu împrumut de garanție de 100%, vă ofer afaceri și împrumut individual, Mai mult, de asemenea, finanțăm tot felul de proiecte. Pentru mai multe detalii, contactați-ne la: Js.loans2000@gmail.com sau Whatsapp +1 (518) 601-1639
ANONIM a comentat Decizia 23 2018
    Sunt creditor privat și investitor, aveți nevoie de un împrumut legal, cinstit, reputat și rapid? Vă pot ajuta cu împrumut de garanție de 100%, vă ofer afaceri și împrumut individual, Mai mult, de asemenea, finanțăm tot felul de proiecte. Pentru mai multe detalii, contactați-ne la: Js.loans2000@gmail.com sau Whatsapp +1 (518) 601-1639
ANONIM a comentat Rectificare 99 2018
    ¡¡¡Atención!!! Soy el Sr. Johnson Williams, un prestamista legítimo de préstamos privados, ¿necesita un Préstamo para negocios o para pagar sus cuentas? En caso afirmativo, ofrecemos todo tipo de asistencia financiera a agencias de cooperación y personas financieras. Ofrecemos todo tipo de préstamos a una tasa de interés baja de 3% para solicitar un correo electrónico ahora a través de: willianloanfirm6@gmail.com y lo haremos. Proceda inmediatamente con su proceso de préstamo, los préstamos se entregan a los clientes dentro de las 24 a 48 horas. Para solicitar contacto contáctenos por correo electrónico: willianloanfirm6@gmail.com Gracias Sr. Johnson Williams Director general Correo electrónico: willianloanfirm6@gmail.com Teléfono: +1 (409) -331-6319
ANONIM a comentat Decretul 421 2002
    We are Providers of all types of BG and SBLC with the best workable procedures. Our BG/SBLC ranges from MT799, MT760,(Both two way confirmation), MT103/23, MT103 (Both can be one way confirmation and two way confirmation) in USD and EUROS. Issuing Bank ranges from Top world 25 banks with face value ranging from 1M EUROS/USD to 5B EUROS/USD BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!! Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and cases to our attention and in complete confidence we will work together for the benefits of all parties involve For further details contact us with the below information Thank you. Contact Person: Mr. Tommy Champion Email: trustco.financeplc@gmail.com Skype ID: trustco.financeplc
ANONIM a comentat Decizia 204 2017
    Do you seek funds to pay off Credits and Debts? SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) is here to put a stop to your financial problems. We offer all kinds of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We give out loan with an Interest rate of 1.00%. Interested applicants should Contact us via email: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat Decizia 204 2017
    Do you seek funds to pay off Credits and Debts? SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) is here to put a stop to your financial problems. We offer all kinds of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We give out loan with an Interest rate of 1.00%. Interested applicants should Contact us via email: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat Ordin 79 2017
    Sunt un creditor privat de împrumut pe care îl împrumut companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și la un preț accesibil de 2%. Dacă vi s-a refuzat un împrumut de la o instituție financiară bancară pentru unul sau mai multe motive. Căutați un împrumut de afaceri, împrumut personal, împrumut ipotecar, împrumut auto, împrumut student, împrumut de consolidare a datoriei, împrumut negarantat și capital de risc? Sunteți în locul potrivit pentru soluția dvs. de împrumut Dacă sunteți interesat de oferta de împrumut, vă rugăm să ne contactați prin e-mail: (chrisrichardloanfirm@hotmail.com) prin Whats App Number +1 (845) 731 5341
ANONIM a comentat OUG 10 2002
    Sunteți în revizuire a datoriilor sau administrație? Ești pe lista neagră? Te lupți pentru a-ți face față plățile lunare? Doriți să cumpărați o casă, un automobil sau un împrumut de afaceri, dar vă aflați în revizuirea datoriilor sau în administrare? Dacă ați răspuns DA la oricare dintre întrebările mele? Contactați-ne prin e-mail: nortonfinance2017@gmail.com
ANONIM a comentat Conventie - 1976
    Ați trecut prin momente dificile în obținerea unui împrumut acum îngrijorați nomore deoarece Lucas Loan Lending Compania oferă tot felul de împrumut și oferim de asemenea împrumut securizat, precum și împrumut pentru a investi în afacerea dvs. contactați-ne acum: Mobile whatsapp: +1 (857)325-5437 Email: lucasloanlendingcompania@gmail.com Website: http://lucasloanlendingcompania.webs.com/
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu