Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

DECIZIE Nr

DECIZIE   Nr. 278 din 31 august 2006

privind constituirea Comisiei pentru negocierea Metodologiei privind comunicarea publica a repertoriului de opere cinematografice si alte opere audiovizuale

ACT EMIS DE: OFICIUL ROMAN PENTRU DREPTURILE DE AUTOR

ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 825 din 6 octombrie 2006



Având în vedere cererea organismului de gestiune colectivă DACIN SARA - Drepturi de Autor în Cinematografie-Audiovizual, înregistrată la Oficiul Român pentru Drepturile de Autor cu nr. 7.650 din 24 august 2006, şi Referatul nr. SG/4.660 din 31 august 2006 al Direcţiei registre, gestiune colectivă şi relaţii publice,

conform prevederilor art. 1232 coroborat cu art. 131 din Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 123/2005 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 329/2006,

în temeiul prevederilor art. 6 alin. (1) şi ale art. 7 din Hotărârea Guvernului nr. 401/2006 privind organizarea, funcţionarea, structura personalului şi dotările necesare îndeplinirii atribuţiilor Oficiului Român pentru Drepturile de Autor,

directorul general al Oficiului Român pentru Drepturile de Autor  emite următoarea decizie:

Art. 1. - Se constituie, începând cu data de 9 octombrie 2006, Comisia pentru negocierea Metodologiei privind comunicarea publică a repertoriului de opere cinematografice şi alte opere audiovizuale, după cum urmează:

-  un reprezentant al organismului de gestiune colectivă DACIN SARA - Drepturi de Autor în Cinematografie-Audiovizual, pe de o parte; şi

-  un reprezentant al Federaţiei Industriei Hoteliere din România (FIHR), un reprezentant al Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) şi un reprezentant al Societăţii Comerciale „Turism FELIX" - S.A., pe de altă parte.

Art. 2. - Din comisia prevăzută la art. 1 va face parte şi câte un reprezentant al altor 2 utilizatori majori potrivit cifrei de afaceri şi cotei de piaţă din domeniu, cu condiţia ca aceştia să declare la Oficiul Român pentru Drepturile de Autor, până la data constituirii comisiei de negociere, pe propria răspundere, cifra de afaceri şi cota de piaţă.

Art. 3. - Comisia constituită potrivit art. 1 şi, după caz, art.   2   are   obligaţia   să   desfăşoare negocierile în conformitate cu dispoziţiile art. 1311 şi ale art. 1312 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare, pe o durată de maximum 30 de zile calendaristice de la data constituirii.

Art. 4. - Comisia îşi va stabili programul întâlnirilor, pe care îl va comunica Oficiului Român pentru Drepturile de Autor.

Art. 5. - Propunerea de metodologie privind comunicarea publică a repertoriului de opere cinematografice şi alte opere audiovizuale, depusă de organismul de gestiune colectivă DACIN SARA - Drepturi de Autor în Cinematografie-Audiovizual pentru negociere în cadrul comisiei prevăzute la art. 1 şi, după caz, art. 2, este prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezenta decizie.

Art. 6. - Prezenta decizie va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, în conformitate cu dispoziţiile art. 131 alin. (2) din Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare.

Directorul general al Oficiului Roman pentru Drepturile de Autor,

Rodica Pârvu

ANEXĂ

PROPUNERE   DE   METODOLOGIE

privind comunicarea publică a repertoriului de opere cinematografice si alte opere audiovizuale

Baza legală: Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare

1.   Prin comunicare publică a operelor cinematografice-audiovizuale, în sensul legii, se înţelege comunicarea acestora, realizată direct sau prin orice mijloace tehnice, făcută într-un loc deschis publicului sau în orice loc în care se adună un număr de persoane care depăşeşte cercul normal al membrilor unei familii şi al cunoştinţelor acesteia, prezentarea într-un loc public, prin intermediul înregistrărilor sonore sau audiovizuale, precum şi prezentarea într-un loc public, prin intermediul oricăror mijloace, a unei opere radiodifuzate.

2.   Este utilizator, în sensul prezentei metodologii, orice persoană fizică sau juridică ce foloseşte cu orice titlu (de proprietate, de administrare, de închiriere, de subînchiriere, comodat etc.) spaţii în care sunt comunicate public opere audiovizuale sau reproduceri ale acestora.

3.   Organismul de gestiune colectivă DACIN SARA - Drepturi de Autor în Cinematografie-Audiovizual, beneficiar de drepturi patrimoniale pentru comunicarea publică a operelor cinematografice-audiovizuale, poate colecta direct aceste drepturi sau poate delega un alt colector, organism de gestiune colectivă.

4.    Utilizatorii au obligaţia să obţină din partea organismului de gestiune colectivă, desemnat prin decizie a directorului general al Oficiului Român pentru Drepturile de Autor sau din partea organismului de gestiune colectivă desemnat colector, în schimbul unei remuneraţii, în cuantumul prevăzut în tabelul de mai jos, contracte de licenţă neexclusivă pentru utilizarea reglementată de prezenta metodologie, indiferent de durata efectivă a utilizării.

5.  Contractele de licenţă neexclusivă se eliberează pe o perioadă de până la 12 luni, iar, în cazul utilizatorilor care utilizează operele sezonier, licenţa se eliberează exclusiv pentru perioada utilizării sau pentru perioada declarată pe propria răspundere de utilizator.

6.  Contractul de licenţă neexclusivă poate fi prelungit pe altă perioadă determinată, la cerere.

7.   Plata se face de către utilizatorul care deţine, indiferent de titlu, spaţiul în care are loc comunicarea publică, calculată lunar şi înmulţită cu termenul autorizat.

8.   In situaţia transmiterii parţiale, cu orice titlu, a folosinţei unui spaţiu, subdobânditorii vor plăti remuneraţii distincte dacă utilizează surse proprii de sunet şi imagine.

9.   Plata remuneraţiilor se efectuează în cel mult 3 zile de la data autorizării pentru întreaga perioadă autorizată.

10.   Pentru întârzieri la plata remuneraţiei, utilizatorii datorează penalităţi echivalente nivelului dobânzii de referinţă stabilit de Banca Naţională a României, aferente sumelor neachitate la termen.

11.   Contractul de licenţă neexclusivă acordat potrivit prezentei metodologii încetează de drept în cazul întârzierilor de plată mai mari de 10 zile.

12.  Organismul de gestiune colectivă desemnat colector poate delega reprezentanţi ai săi care să monitorizeze utilizarea reglementată de prezenta metodologie. Accesul reprezentanţilor organismului de gestiune colectivă colector unic se face pe baza legitimaţiei emise de acesta, utilizatorii având obligaţia să le permită accesul în spaţiile în care se face utilizarea.

13.   Modificarea remuneraţiilor se poate efectua prin renegociere, precum şi periodic, prin reactualizarea cu indicele inflaţiei, în conformitate cu dispoziţiile art. 1314 din Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare, şi se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

14.   Prezenta metodologie şi tabelul cu cifrele stabilite intră în vigoare la 3 zile de la data publicării lor în formă definitivă în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi vor putea fi renegociate numai după 3 ani de la data publicării, cu excepţia cazului în care dispoziţiile Legii nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare, avute în vedere la elaborarea prezentei metodologii, vor fi modificate înainte de împlinirea acestui termen.

15.  Până la publicarea noilor metodologii rămân valabile vechile metodologii.

TABEL

cuprinzând drepturile patrimoniale cuvenite autorilor de opere audiovizuale comunicate public, calculate lunar în lei

Utilizatori

Remuneraţii

(lei)

Autori de opere muzicale

Autori

de opere

audiovi- zuale

Artişti interpreţi

Producă- tori de fonograme

Producători

de videograme

0

1

2

3

4

5

A. Unităţi de alimentaţie publică (restaurante, cafenele, braserii, baruri, fast-fooduri, cofetării sau unităţi asimilate), săli de jocuri ori cazinouri

1. In oraşe sau staţiuni turistice:

a) cu suprafaţa de până la 100 m2 inclusiv

30

b) cu suprafaţa cuprinsă între 101 m2 şi 200 m2 inclusiv

40

c) cu suprafaţa cuprinsă între 201 m2 şi 500 m2 inclusiv

50

d) cu suprafaţa de peste 500 m2

60

2. In comune şi sate:

a) cu suprafaţa de până la 50 m2 inclusiv

15

b) cu suprafaţa de peste 50 m2

25

3. Cazinouri

200

B. Turism

1. Hoteluri până la categoria trei stele inclusiv, situate în staţiuni turistice:

a) cu capacitate de cazare mică

20

b) cu capacitate de cazare medie (31-100 de camere)

25

c) cu capacitate de cazare mare

30

2. Hoteluri până la categoria trei stele inclusiv, altele

decât cele menţionate la pct. 1:

a) cu capacitate de cazare mică

30

b) cu capacitate de cazare medie(31-100 de camere)

50

c) cu capacitate de cazare mare

100

3. Hoteluri de categorie patru şi cinci stele

150

4. Moteluri, cabane, campinguri şi sate de vacanţă

30

5. Unităţi de cazare agroturistice, popasuri turistice, pensiuni

20

C. Transporturi

1. Feroviare:

- vagoane-restaurant sau bar în trafic internaţional

50

2. Aeriene:

a) zboruri continentale (conform contractelor ocazionale)

100

b) zboruri transcontinentale

150

3. Spaţii de aşteptare:

3.1. Aeroporturi internaţionale

100

3.2. Staţii de aprovizionare cu produse petroliere

50


SmartCity5

COMENTARII la Decizia 278/2006

Momentan nu exista niciun comentariu la Decizia 278 din 2006
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
Alte acte pe aceeaşi temă cu Decizia 278/2006
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu