Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

Ordinul Nr.951 din 05.07.2021

pentru aprobarea regulamentelor de navigaţie pe lacurile Tarniţa şi Fântânele
ACT EMIS DE: Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 706 din 16 iulie 2021



SmartCity1

Văzând:Referatul Direcţiei transport naval nr. 24.936/942/2021 de aprobare a ordinului ministrului transporturilor şi infrastructurii prin care se propune aprobarea Regulamentelor de navigaţie pe lacurile Tarniţa şi Fântânele;Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr. 25/2021 privind aprobarea regulamentelor de navigaţie pe lacurile Tarniţa şi Fântânele şi Hotărârea Guvernului nr. 665/2008 pentru stabilirea nominală şi pe porţiuni a căilor navigabile interioare ale României, cu modificările ulterioare, în temeiul prevederilor art. 19 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 42/1997 privind transportul maritim şi pe căile navigabile interioare, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi al prevederilor art. 9 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 370/2021 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, ministrul transporturilor şi infrastructurii emite prezentul ordin. Articolul 1Se aprobă Regulamentul de navigaţie pe lacul Tarniţa, prevăzut în anexa nr. 1. Articolul 2Se aprobă Regulamentul de navigaţie pe lacul Fântânele, prevăzut în anexa nr. 2. Articolul 3Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezentul ordin. Articolul 4
(1) În termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, Consiliul Judeţean Cluj va proceda la:a)delimitarea zonelor de navigaţie; b)delimitarea zonelor şi locurilor pentru înot, pentru activităţi sportive sau alte activităţi de agrement; c)stabilirea şi semnalizarea corespunzătoare a locurilor special amenajate pentru acostarea ambarcaţiunilor; d)asigurarea instalării de balize, indicatoare de semnalizare şi inscripţii de avertizare; e)afişarea cartogramei lacului în zone publice, vizibile.
(2) Pentru operaţiunile indicate mai sus, Consiliul judeţean va obţine avizul Autorităţii Navale Române (ANR) - Oficiul de Căpitănie Dej.
Articolul 5 Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.Ministrul transporturilor şi infrastructurii,Cătălin DrulăANEXA Nr. 1Regulament de navigaţie pe lacul Tarniţa Capitolul IDispoziţii generale Articolul 1
(1) Prezentul regulament s-a adoptat în temeiul atribuţiilor conferite Consiliului Judeţean Cluj de prevederile art. 19 din Ordonanţa Guvernului nr. 42/1997 privind transportul maritim şi pe căile navigabile interioare, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în considerarea faptului că, prin Hotărârea Guvernului nr. 665/2008 pentru stabilirea nominală şi pe porţiuni a căilor navigabile interioare ale României, astfel cum a fost modificată prin Hotărârea Guvernului nr. 741/2020, lacul Tarniţa a fost exclus din categoria căilor navigabile interioare ale României.
(2) Regulamentul conţine un sistem unitar de norme care reglementează navigaţia pe lacul Tarniţa, precum şi supravegherea şi controlul acesteia.
(3) Regulamentul nu exonerează conducătorii ambarcaţiunilor de respectarea regulilor de navigaţie.
Articolul 2
(1) Lacul Tarniţa reprezintă o zonă naturală protejată de interes judeţean, această calitate fiind stabilită prin Decizia delegaţiei permanente a Consiliului Judeţean Cluj nr. 147 din 15.11.1994.
(2) Lacul este situat pe valea Someşului Cald, într-o zonă puternic împădurită, la altitudini cuprinse între 500 şi 1.000 m, şi este delimitat după cum urmează:a)la nord, versanţii cu orientare sudică care se desprind din culmile ce separă valea Agârbiciu de valea Râşca, respectiv valea Râşca de valea Someşului Cald; b)la est un aliniament N-S în dreptul barajului Tarniţa; c)la sud, versanţii cu orientare nordică care se desprind din culmea ce separă valea Someşului Cald de valea Someşului Rece; d)la vest, un aliniament N-S care include primul cot al Someşului Cald, în amonte de coada lacului Tarniţa.
(3) Amplasamentul lacului se regăseşte pe planşa care constituie anexa nr. 1 la prezentul regulament.
Articolul 3
(1) Pe malul lacului se găsesc 8 enclave de fâneaţă denumite plaje, locuri folosite pentru agrement pe timp de vară. Dintre acestea, mai importante şi mai des folosite sunt 5 plaje, după cum urmează: a)plaja I - situată pe malul drept spre aval, are o lungime de aproximativ 700 m unde sunt construite cabane de vacanţă şi vile cu acces direct la lac; b)plaja II - situată pe malul drept spre aval, în lungime de aproximativ 500 m cu construcţii (vile, cabane) cu acces direct la lac; c)plaja III - situată pe malul drept spre aval aproape de capătul lacului, având o lungime de aproximativ 350 m cu construcţii (vile, cabane) cu acces direct la lac; d)plaja IV - situată la coada lacului pe malul stâng spre aval cu o lungime aproximativă de 400 m, având o suprafaţă mai mare pentru plajă şi înot decât pentru activităţi de agrement nautic; e)plaja V - situată aproape de baraj pe malul stâng spre aval, cu o lungime de aproximativ 150 m, este destinată înotului şi lansării la apă a ambarcaţiunilor.
(2) Amplasamentul plajelor menţionate la alin. (1) se regăseşte pe planşa care constituie anexa nr. 2 la prezentul regulament.
Articolul 4Prin prezentul regulament, pe lacul Tarniţa se stabilesc 3 zone de reglementare, după cum urmează: a)zona I - care cuprinde zona situată în imediata apropiere a barajului, la mai puţin de 200 m pe toată lăţimea lacului; b)zona II - care cuprinde zona plajelor I, II, III, IV şi V la o distanţă de 50 m de la mal spre interiorul lacului; c)zona III - care cuprinde toate celelalte enclave şi aducţiuni, inclusiv coada lacului.
Capitolul II Reguli de navigaţie Articolul 5Pentru protejarea sursei de apă potabilă se interzice orice activitate nautică în zona I. Articolul 6
(1) Pentru desfăşurarea în condiţii de siguranţă a navigaţiei, evitarea accidentelor, protejarea zonei ecologice, păstrarea liniştii pentru populaţia din zonă şi persoanele aflate la odihnă şi agrement, navigaţia în zona II este restricţionată, fiind permisă plecarea/acostarea ambarcaţiunilor de la/la ponton sau direct de la/la mal în zonele special amenajate, cu o viteză de siguranţă de maximum 10 km/h.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), interdicţia nu se aplică ambarcaţiunilor propulsate prin forţa umană.
Articolul 7
(1) În zona III, în apropierea malurilor, se interzice navigaţia la o distanţă mai mică de 20 m faţă de acestea.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), interdicţia nu se aplică ambarcaţiunilor care sunt propulsate prin forţă umană.
Articolul 8
(1) Având în vedere statutul de arie naturală protejată, pentru evitarea poluărilor accidentale cu hidrocarburi, se interzice accesul pe lacul Tarniţa a oricărui mijloc motorizat, hidroglisor sau ambarcaţiune/echipament care utilizează carburant/combustibil fosil, biodiesel, bioetanol sau alţi combustibili care sunt utilizaţi pentru ardere în motoare termice, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice, aflate în exercitarea atribuţiilor legale.
(2) Prin mijloc motorizat sau echipament se înţeleg ambarcaţiuni, mijloace de agrement, de tip ski-jet, pontoane, plute şi altele care utilizează carburanţi fosili fie pentru generarea forţei de propulsie (motoare termice inboard/ outboard), fie pentru generarea energiei pentru alimentarea motoarelor electrice (generatoare de curent electric).
Articolul 9
(1) Se interzice desfăşurarea activităţilor de întreţinere a ambarcaţiunilor, deţinerea oricăror materiale şi echipamente, precum şi desfăşurarea oricăror alte activităţi direct pe suprafaţa lacului şi/sau în imediata vecinătate a acestuia, dacă există riscul de scurgeri de uleiuri, combustibili, lubrifianţi, detergenţi şi alte substanţe poluante.
(2) Este interzis să se arunce, să se deverseze, să se lase să cadă sau să se scurgă în lac obiecte sau substanţe de natură a crea o piedică sau un pericol pentru navigaţie sau o sursă de poluare.
(3) Este interzisă conducerea unei ambarcaţiuni de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice şi/sau a substanţelor psihoactive.
Articolul 10
(1) Pe suprafaţa lacului Tarniţa este permisă navigaţia ambarcaţiunilor de agrement şi sportive, precum şi a celor având ca scop deservirea populaţiei, propulsate cu vâsle, vele, pedale şi motoare electrice, care respectă caracteristicile tehnice de funcţionare şi prevenirea poluării mediului şi sunt conduse de personal calificat şi brevetat pentru a presta această activitate, în conformitate cu legislaţia în vigoare.
(2) Conducătorii ambarcaţiunilor sunt direct răspunzători de starea tehnică şi funcţionarea corespunzătoare.
Articolul 11Pe tot cuprinsul navigabil al lacului Tarniţa, pentru desfăşurarea navigaţiei în condiţii de siguranţă, se stabilesc următoarele reguli: a)ambarcaţiunile sunt obligate să navigheze cu o viteză de siguranţă de maximum 15 km/h sau echivalentul, pentru a evita orice risc de coliziune; b)schimbarea sensului de deplasare sau traversarea lacului se face numai în condiţii de siguranţă a navigaţiei şi fără a perturba buna desfăşurare a altor activităţi; c)este interzis să se lase a ieşi în afara bordurilor ambarcaţiunilor obiecte care ar putea să reprezinte un pericol pentru siguranţa navelor, a materialelor sau instalaţiilor plutitoare sau a instalaţiilor aflate pe calea navigabilă sau în vecinătatea ei; d)este interzisă amplasarea oricăror obiecte sau instalaţii plutitoare, inclusiv de tip ponton mobil şi ambarcaţiuni neconforme, care ar putea să reprezinte un pericol pentru siguranţa navigaţiei; e)este interzisă staţionarea ambarcaţiunilor pe luciul de apă al lacului, fără persoane la bord, la distanţe mai mari de 10 m faţă de mal, indiferent dacă sunt ancorate, acostate, direct la mal sau la o amenajare de tip debarcader, fixat pe mal sau plutitor; f)acostarea ambarcaţiunilor este permisă doar în locuri special amenajate în acest sens, precum şi în dreptul imobilului deţinut în temeiul unui drept real. Articolul 12
(1) În caz de accident care pune în pericol persoanele aflate la bord, conducătorul ambarcaţiunii trebuie să facă uz de toate mijloacele aflate la dispoziţia sa pentru a salva aceste persoane.
(2) Orice conducător de ambarcaţiune aflată în apropierea unei alte ambarcaţiuni, victimă a unui accident care pune în pericol persoane sau ameninţă să producă o obstrucţionare a navigaţiei, este obligat, în măsura în care nu pune în pericol siguranţa propriei sale nave şi/sau a propriului echipaj, să acorde asistenţă imediată.
Articolul 13
(1) Concursurile nautice se vor organiza numai cu acordul administratorului lacului şi cu avizul Autorităţii Navale Române (ANR) - Oficiul de Căpitănie Dej, ce se va acorda Consiliului Judeţean Cluj pentru măsurile luate în vederea asigurării siguranţei navigaţiei şi protecţiei persoanelor. Odată cu avizarea acestor evenimente şi publicarea informaţiei în mass-media locală cu cel puţin 7 zile calendaristice înainte de desfăşurarea evenimentului, se interzice navigaţia tuturor ambarcaţiunilor pe toată durata evenimentului, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice aflate în exercitarea atribuţiilor legale, precum şi a organizatorului, în vederea supravegherii şi acordării de prim ajutor. Alte manifestări a căror siguranţă sau bună desfăşurare poate fi afectată de navigaţie se pot organiza numai cu acordul administratorului lacului şi cu avizul autorităţii navale române, care va stabili măsurile necesare în vederea asigurării siguranţei navigaţiei şi protecţiei persoanelor.
(2) Asigurarea logisticii necesare pentru desfăşurarea concursurilor nautice revine în exclusivitate organizatorilor.
Articolul 14
(1) Antrenamentul sportivilor cu ambarcaţiuni se va desfăşura în baza unui program aprobat de către administratorului lacului.
(2) Antrenamentul se va desfăşura în prezenţa unei persoane competente şi avizate în condiţiile legii, care va supraveghea întreaga activitate dintr-o ambarcaţiune cu motor electric, în vederea intervenţiei rapide în caz de accident.
(3) Ambarcaţiunile care se regăsesc în zonele de antrenament au obligaţia să navigheze cu viteza de siguranţă.
Capitolul IIIContravenţii stabilite prin Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr. 25/2021 Articolul 15
(1) Constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni, următoarele fapte:a)accesul, navigarea şi acostarea ambarcaţiunilor de orice fel şi desfăşurarea oricărei activităţi în zona I; b)navigarea ambarcaţiunilor cu motor electric în zona II, cu excepţia plecării/acostării ambarcaţiunilor; c)încălcarea interdicţiilor prevăzute la art. 9; d)plecarea/acostarea ambarcaţiunilor de la/la ponton sau direct la mal în zona plajelor (zona II), cu încălcarea restricţiilor de viteză; e)încălcarea regulilor de navigaţie prevăzute la art. 11.
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. a)-c) se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei.
(3) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. d)-e) se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei.
(4) Accesul pe lacul Tarniţa al oricărui mijloc motorizat sau echipament care utilizează carburanţi fosili, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice, aflate în exercitarea atribuţiilor legale, constituie contravenţia prevăzută la art. 96 alin. (1) pct. 21 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2005 privind protecţia mediului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 265/2006, cu modificările şi completările ulterioare, şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei pentru persoane fizice, şi de la 25.000 lei la 50.000 lei pentru persoane juridice.
Articolul 16
(1) Controlul modului de aplicare a prevederilor prezentului regulament, precum şi constatarea contravenţiilor prevăzute de legislaţia în vigoare şi de prezentul regulament se fac de către agenţii constatatori desemnaţi de către Consiliul Judeţean Cluj, stabiliţi de către preşedintele Consiliului Judeţean Cluj.
(2) Procesul-verbal de constatare a contravenţiilor se înaintează preşedintelui Consiliului Judeţean Cluj sau persoanei desemnate de către acesta, în termen de cel mult 5 zile de la întocmire, cu respectarea dispoziţiilor Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Capitolul IV Excepţii Articolul 17Dispoziţiile prezentului regulament nu se aplică activităţilor de navigaţie desfăşurate de autorităţile şi instituţiile publice aflate în exercitarea atribuţiilor legale. Capitolul VDispoziţii finale Articolul 18Nerespectarea dispoziţiilor prezentului regulament, precum şi a celorlalte prevederi legale în vigoare privind siguranţa navigaţiei şi protecţia mediului se sancţionează conform reglementărilor legale în vigoare. Articolul 19Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezentul regulament.
ANEXA Nr. 1 la regulament*) *) Anexa nr. 1 la regulament este reprodusă în facsimil. ANEXA Nr. 2la regulament*)*) Anexa nr. 2 la regulament este reprodusă în facsimil. ANEXA Nr. 2Regulament de navigaţie pe lacul Fântânele Capitolul I Dispoziţii generale Articolul 1
(1) Prezentul regulament s-a adoptat în temeiul atribuţiilor conferite Consiliului Judeţean Cluj de prevederile art. 19 din Ordonanţa Guvernului nr. 42/1997 privind transportul maritim şi pe căile navigabile interioare, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în considerarea faptului că, prin Hotărârea Guvernului nr. 665/2008 pentru stabilirea nominală şi pe porţiuni a căilor navigabile interioare ale României, astfel cum a fost modificată prin Hotărârea Guvernului nr. 741/2020, lacul Fântânele a fost exclus din categoria căilor navigabile interioare ale României.
(2) Regulamentul conţine un sistem unitar de norme care reglementează navigaţia pe lacul Fântânele, precum şi supravegherea şi controlul acesteia.
(3) Regulamentul nu exonerează conducătorii ambarcaţiunilor de respectarea regulilor de navigaţie.
Articolul 2
(1) Lacul Fântânele reprezintă o zonă naturală protejată de interes judeţean, această calitate fiind stabilită prin Decizia delegaţiei permanente a Consiliului Judeţean Cluj nr. 147 din 15.11.1994.
(2) Lacul Fântânele face parte din Parcul Naţional Munţii Apuseni, având o suprafaţă de 815 ha, la o altitudine de 991 m (nivelul normal de retenţie), şi este delimitat după cum urmează:a)la nord, de culmea care desparte bazinul Someşului Cald de bazinul Crişului Repede; b)la est, un aliniament N-S în dreptul barajului Fântânele; c)la sud, limita urmează neregularităţile reliefului, incluzând afluenţii de dreapta ai lacului, de la izvoare la vărsare; d)la vest, un aliniament N-S care include localitatea Smida în interiorul zonei protejate.
(3) Amplasamentul lacului se regăseşte pe planşa care constituie anexa la prezentul regulament.
Capitolul II Reguli de navigaţie Articolul 3
(1) Având în vedere statutul de arie naturală protejată, pentru evitarea poluărilor accidentale cu hidrocarburi, se interzice accesul pe lacul Fântânele a oricărui mijloc motorizat, hidroglisor sau ambarcaţiune/echipament care utilizează carburant/combustibil fosil, biodiesel, bioetanol sau alţi combustibili care sunt utilizaţi pentru ardere în motoare termice, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice, aflate în exercitarea atribuţiilor legale.
(2) Prin mijloc motorizat sau echipament se înţeleg ambarcaţiuni, mijloace de agrement de tip ski-jet, pontoane, plute şi altele care utilizează carburanţi fosili fie pentru generarea forţei de propulsie (motoare termice inboard/ outboard), fie pentru generarea energiei pentru alimentarea motoarelor electrice (generatoare de curent electric).
Articolul 4
(1) Se interzice desfăşurarea activităţilor de întreţinere a ambarcaţiunilor, deţinerea oricăror materiale şi echipamente, precum şi desfăşurarea oricăror alte activităţi direct pe suprafaţa lacului şi/sau în imediata vecinătate a acestuia, dacă există riscul de scurgeri de uleiuri, combustibili, lubrifianţi, detergenţi şi alte substanţe poluante.
(2) Este interzis să se arunce, să se deverseze, să se lase să cadă sau să se scurgă în lac obiecte sau substanţe de natură a crea o piedică sau un pericol pentru navigaţie sau o sursă de poluare.
(3) Este interzisă conducerea unei ambarcaţiuni de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice şi/sau a substanţelor psihoactive.
Articolul 5
(1) Pentru protejarea malurilor împotriva eroziunii datorate valurilor produse de ambarcaţiuni se interzice navigarea la o distanţă mai mică de 20 m faţă de acestea.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), interdicţia nu se aplică ambarcaţiunilor propulsate de forţa umană.
Articolul 6
(1) Pe suprafaţa lacului Fântânele este permisă navigaţia ambarcaţiunilor de agrement şi sportive, precum şi a celor având ca scop deservirea populaţiei, propulsate cu vâsle, vele, pedale şi motoare electrice, care respectă caracteristicile tehnice de funcţionare şi prevenirea poluării mediului şi sunt conduse de personal calificat şi brevetat pentru a presta această activitate, în conformitate cu legislaţia în vigoare.
(2) Conducătorii ambarcaţiunilor sunt direct răspunzători de starea tehnică, funcţionarea corespunzătoare şi dotarea cu personal calificat şi brevetat corespunzător.
Articolul 7Pe tot cuprinsul navigabil al lacului Fântânele, pentru desfăşurarea navigaţiei în condiţii de siguranţă, se stabilesc următoarele reguli: a)ambarcaţiunile sunt obligate să navigheze cu o viteză de siguranţă de maximum 15 km/h sau echivalentul, pentru a evita orice risc de coliziune; b)schimbarea sensului de deplasare sau traversarea lacului se face numai în condiţii de siguranţă a navigaţiei şi fără a perturba buna desfăşurare a altor activităţi; c)este interzis să se lase a ieşi în afara bordurilor ambarcaţiunilor obiecte care ar putea să reprezinte un pericol pentru siguranţa navelor, a materialelor sau instalaţiilor plutitoare sau a instalaţiilor aflate pe calea navigabilă sau în vecinătatea ei; d)este interzisă amplasarea oricăror obiecte sau instalaţii plutitoare, inclusiv de tip ponton mobil şi ambarcaţiuni neconforme, care ar putea să reprezinte un pericol pentru siguranţa navigaţiei; e)este interzisă staţionarea ambarcaţiunilor pe luciul apei lacului, fără persoane la bord, la distanţe mai mari de 10 m faţă de mal, indiferent dacă sunt ancorate, acostate direct la mal sau la o amenajare de tip debarcader, fixat pe mal sau plutitor; f)acostarea ambarcaţiunilor este permisă doar în locuri special amenajate în acest sens, precum şi în dreptul imobilului deţinut în temeiul unui drept real. Articolul 8
(1) În caz de accident care pune în pericol persoanele aflate la bord, conducătorul ambarcaţiunii trebuie să facă uz de toate mijloacele aflate la dispoziţia sa pentru a salva aceste persoane.
(2) Orice conducător de ambarcaţiune, aflată în apropierea unei alte ambarcaţiuni, victimă a unui accident care pune în pericol persoane sau ameninţă să producă o obstrucţionare a navigaţiei, este obligat, în măsura în care nu pune în pericol siguranţa propriei sale nave, să acorde asistenţă imediată.
Articolul 9
(1) Concursurile nautice se vor organiza numai cu acordul administratorului lacului şi cu avizul Autorităţii Navale Române (ANR) - Oficiul de Căpitănie Dej, ce se va acorda Consiliului Judeţean Cluj pentru măsurile luate în vederea asigurării siguranţei navigaţiei şi protecţiei persoanelor. Odată cu avizarea acestor evenimente şi publicarea informaţiei în mass-media locala cu cel puţin 7 zile calendaristice înainte de desfăşurarea evenimentului, se interzice navigarea tuturor ambarcaţiunilor pe toată durata evenimentului, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice, aflate în exercitarea atribuţiilor legale, precum şi a organizatorului, în vederea supravegherii şi acordării de prim ajutor. Alte manifestări a căror siguranţă sau bună desfăşurare poate fi afectată de navigaţie se pot organiza numai cu avizul autorităţii navale competente şi al concesionarului lacului, care vor stabili măsurile necesare în vederea asigurării siguranţei navigaţiei şi protecţiei persoanelor.
(2) Asigurarea măsurilor şi a logisticii necesare pentru desfăşurarea concursurilor nautice revine în exclusivitate organizatorilor.
Articolul 10
(1) Antrenamentul sportivilor cu ambarcaţiuni se va desfăşura în baza unui program aprobat de către administratorul lacului.
(2) Antrenamentul se va desfăşura în prezenţa unei persoane competente şi avizate în condiţiile legii, care va supraveghea întreaga activitate dintr-o ambarcaţiune cu motor electric, în vederea intervenţiei rapide în caz de accident.
(3) Ambarcaţiunile care se regăsesc în zonele de antrenament au obligaţia să navigheze cu viteza de siguranţă.
Capitolul IIIContravenţii stabilite prin Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr. 25/2021 Articolul 11
(1) Constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale să fie considerate infracţiuni, următoarele fapte:a)încălcarea interdicţiilor prevăzute la art. 4; b)navigarea ambarcaţiunilor cu motor electric la o distanţă mai mică de 20 m faţă de maluri; c)încălcarea regulilor de navigaţie prevăzute la art. 7.
(2) Contravenţia prevăzută la alin. (1) lit. a) se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei.
(3) Contravenţiile prevăzute la alin. 1 lit. b) şi c) se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei.
(4) Accesul pe lacul Fântânele al oricărui mijloc motorizat sau echipament care utilizează carburanţi fosili, cu excepţia celor aparţinând exclusiv autorităţilor şi instituţiilor publice, aflate în exercitarea atribuţiilor legale, constituie contravenţia prevăzută la art. 96 alin. (1) pct. 21 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2005 privind protecţia mediului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 265/2006, cu modificările şi completările ulterioare, şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei pentru persoane fizice, şi de la 25.000 lei la 50.000 lei pentru persoane juridice.
Articolul 12
(1) Controlul modului de aplicare a prevederilor prezentului regulament, precum şi constatarea contravenţiilor prevăzute de legislaţia în vigoare şi de prezentul regulament se fac de către agenţii constatatori din cadrul Consiliului Judeţean Cluj, stabiliţi de către preşedintele Consiliului Judeţean Cluj.
(2) Procesul-verbal de constatare a contravenţiilor se înaintează preşedintelui Consiliului Judeţean Cluj sau persoanei desemnate de către acesta în termen de cel mult 5 zile de la întocmire. Constatarea şi aplicarea sancţiunilor se va face cu respectarea Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Capitolul IV Excepţii Articolul 13Dispoziţiile prezentului regulament nu se aplică activităţilor de navigaţie desfăşurate de autorităţile şi instituţiile publice aflate în exercitarea atribuţiilor legale. Capitolul V Dispoziţii finale Articolul 14Nerespectarea dispoziţiilor prezentului regulament, precum şi a celorlalte prevederi legale în vigoare privind siguranţa navigaţiei şi protecţia mediului se sancţionează conform reglementărilor legale în vigoare. Articolul 15Anexa face parte integrantă din prezentul regulament.
ANEXĂ*)*) Anexa este reprodusă în facsimil.la regulament



SmartCity5

COMENTARII la Ordinul 951/2021

Momentan nu exista niciun comentariu la Ordinul 951 din 2021
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Decretul 139 2005
    HIRE A GENUINE HACKER TO RECOVER YOUR LOST FUNDS Hello everyone, The Cryptocurrency world is very volatile and a lot of individuals have lost their crypto assets to online scams . I was also a victim. Last October I was contacted by a broker who convinced me to invest in Crypto. I made an initial investment of € 875,000. I followed their instructions. For TWO months now I have been trying to contact them all day, but I got no response. God is so kind. I followed a broadcast that teaches on how these recovery experts called THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT. Help individuals recover their lost funds back. I contacted the email provided for consultation, to help me recover my funds. I contacted them. These cryptocurrency recovery experts saved my life by helping me recover all my losses in just nine hours. I provided necessary requirements and relative information to complete the successful recovery of my crypto funds. I was filled with joy asI got my everything back. I really can't tell how happy I am. I said I will not hold this to myself but share it to the public so that all scammed victims can get their funds back, you can contact them today through their hotline at: WhatsApp +1(520)200-2320) (support@thehackangels.com). (www.thehackangels.com) If you're in London, you can even visit them in person at their office located at 45-46 Red Lion Street, London WC1R 4PF, UK. They’re super helpful and really know their stuff! Don’t hesitate to reach out if you need help.
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
ANONIM a comentat Raport 1937 2021
    Obțineți creditul în 24 de ore În calitate de client al LOPEZ GROUP FINANZAS, vă recomand pentru toate nevoile dumneavoastră de finanțare la cota de 2%. Pentru cei dintre voi care au nevoie de un împrumut, nu ezitați să o contactați ca mine și veți fi mulțumiți: lopezfinanzas95@gmail.com
Alte acte pe aceeaşi temă cu Ordin 951/2021
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu