Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

LEGE Nr

LEGE   Nr. 119 din 11 iunie 1948

pentru nationalizarea intreprinderilor industriale, bancare, de asigurari, miniere si de transporturi*)

ACT EMIS DE: MINISTERUL JUSTITIEI

ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 133 bis  din 11 iunie 1948


SmartCity3


    *) Text corectat conform rectificarilor aparute in Monitorul Oficial Nr. 135 si 143 din 14 si 24 Iunie 1948.

    CAP. 1
    Obiectul nationalizarii

    Art. 1
    Se nationalizeaza toate bogatiile subsolului care nu se gaseau in proprietatea Statului la data intrarii in vigoare a Constitutiei Republicii Populare Romane, precum si intreprinderile individuale, societatile de orice fel si asociatiunile particulare industriale, bancare, de asigurari, miniere, de transporturi si telecomunicatii, enumerate mai jos, dupa criteriile indicate pentru fiecare categorie:
    1. Intreprinderile siderurgice, de metalurgie, neferoase si de laminat, prevazute in lista anexa Nr. I.
    2. Toate intreprinderile din domeniul metalurgiei prelucratoare cu peste 100 de salariati.
    3. Intreprinderile prelucratoare de metale, santierele navale, intreprinderile producatoare de instrumente de precizie si de material electrotehnic, garajele si atelierele de reparat auto, enumerate in lista anexa Nr. II.
    4. Toate intreprinderile care produc, transporta sau distribuie energia electrica, cu exceptia uzinelor apartinand organelor administratiei locale si acelea care apartin intreprinderilor nenationalizate si servesc in cea mai mare parte nevoilor proprii ale acestor uzine.
    5. Toate intreprinderile de extractie si prelucrare a minereurilor de fier, aur, argint si alte metale neferoase.
    6. Intreprinderile din domeniul industriei carbonifere, precum si carierele prevazute in lista anexa Nr. III.
    7. Intreprinderile din domeniul industriei petrolifere si de gaze naturale, enumerate in lista anexa Nr. IV.
    8. Toate intreprinderile producatoare de ciment.
    9. Intreprinderile producatoare de materiale de constructie si anume: var, materiale ceramice, brute si fine, pietre de constructie, produse din piatra, produse din ciment, materiale pentru izolari termice, carton asfaltat, conform listei anexe Nr. V.
    10. Toate intreprinderile producatoare de materiale refractare.
    11. Toate intreprinderile producatoare de geamuri.
    12. Intreprinderile producatoare de sticla, cristale pentru oglinzi conform listei anexe Nr. VI.
    13. Intreprinderile de constructie enumerate in lista anexa Nr. VII.
    14. Toate intreprinderile producatoare de cherestea, cu cel putin un gater mecanic, avand o instalatie de forta de cel putin 50 HP.
    15. Toate intreprinderile producatoare de tamplarie de arta si de binale, de unelte de tamplarie, cu o instalatie de forta motrice de cel putin 50 HP., utilate cu cel putin 5 masini-unelte, cum ar fi: bandseg, abricht, fierastrau circular, frezmasina, masina de grosime, lant, masina, bormasina, strung, nut si feder, sau masini de importanta apropiata.
    16. Toate intreprinderile producatoare de placaje, panele, furnire, parchete si frizuri, cu o instalatie de forta motrice de cel putin 20 HP.
    17. Toate intreprinderile producatoare de accesorii pentru industria textila, de calapoade si cuie de lemn, cu o forta motrice de cel putin 100 HP.
    18. Toate intreprinderile producatoare de creioane, rechizite scolare din lemn, metri de lemn cu o forta motrice de cel putin 30 HP.
    19. Toate intreprinderile producatoare de tevi si butoaie, cu o forta motrice de cel putin 20 HP.
    20. Toate intreprinderile producatoare de cherestea, carucioare, jucarii, perii si pensule, rulouri si jaluzele, racitoare si alte articole de lemn, enumerate in lista anexa Nr. VIII.
    21. Toate intreprinderile producatoare de celuloza, hartie, carton si mucava.
    22. Toate intreprinderile de arte grafice, confectiuni din hartie, cartonaje, precum si sectiile arte grafice si cartonaje, apartinand altor intreprinderi, avand cel putin o masina rotativa sau o instalatie de forta motrice de cel putin 30 HP.
    23. Toate intreprinderile producatoare de tevi din carton, necesare industriei textile, intreprinderile producatoare de hartie sticlata (emeri) sau de alte articole din hartie, enumerate in lista anexa Nr. IX.
    24. Toate filaturile de bumbac.
    25. Toate tesatoriile de bumbac, avand cel putin 30 de razboaie.
    26. Intreprinderile prelucratoare de bumbac si anume: tesatoriile, intreprinderile de tricotaje, intreprinderile producatoare de ata, intreprinderile producatoare de vata, precum si intreprinderile de egrenat bumbacul, enumerate in lista anexa Nr. X.
    27. Toate filaturile de matase.
    28. Toate tesatoriile de matase avand cel putin 20 razboaie.
    29. Intreprinderile prelucratoare de matase si anume: tesatorii, intreprinderi de tricotaje, impletituri, panglici, ata, ciorapi, enumerate in lista anexa Nr. XI.
    30. Vopsitoriile, apreturile si intreprinderile de confectiuni enumerate in lista anexa Nr. XII.
    31. Toate filaturile si tesatoriile de lana avand cel putin 150 de fuse sau cel putin 4 razboaie cord.
    32. Intreprinderile producatoare de lana si anume: de tricotaje, vata de croitorie, pasla, palarii si articole tehnice, enumerate in lista anexa Nr. XIII.
    33. Intreprinderile producatoare de in, canepa si iuta, enumerate in lista anexa Nr. XIV.
    34. Toate intreprinderile de textile cu productie diversa avand insa cel putin 30 razboaie.
    35. Toate intreprinderile integrate si semiintegrate, din domeniul industriei de pielarie, avand o instalatie de forta motrice de cel putin 30 HP.
    36. Toate tabacariile avand o instalatie de forta motrice de cel putin 20 HP.
    37. Toate intreprinderile de incaltaminte avand o instalatie de forta motrice de cel putin 10 HP.
    38. Intreprinderile prelucratoare de blanuri, producatoare de manusi si alte articole din piele, enumerate in lista anexa Nr. XV.
    39. Intreprinderile din industria chimica de baza, conform listei anexa Nr. XVI.
    40. Intreprinderile producatoare de articole de cauciuc, cu o forta motrice de cel putin 80 HP.
    41. Intreprinderile producatoare si prelucratoare de materiale plastice, cu o forta motrice de cel putin 20 HP.
    42. Toate intreprinderile prelucratoare de materiale grase: sapun, stearina, oleina si lumanari, avand o forta motrice de cel putin 50 HP., precum si toate fabricile care produc glicerina.
    43. Toate intreprinderile producatoare de lacuri si vopsele, de culori, oxizi metalici, materii colorante, de ultramarin, avand o instalatie de forta motrice de cel putin 40 HP.
    44. Intreprinderile producatoare de panglici pentru masini de scris, hartie carbon, indigo, paste si cerneluri pentru sapirograf si cerneluri in general, avand o instalatie de forta motrice de cel putin 10 HP.
    45. Intreprinderile producatoare de negru de fum, carbune vegetal si animal, conform listei anexe Nr. XVII.
    46. Intreprinderile producatoare de chimicale pentru industriile textile si tabacarie, avand o instalatie de forta motrice de cel putin 10 HP.
    47. Intreprinderile producatoare de oxigen, avand o forta motrice de cel putin 50 HP.
    48. Intreprinderile producatoare de produse chimice diverse, enumerate in lista anexa Nr. XVIII.
    49. Intreprinderile producatoare de articole de parfumerie si cosmetice, de solventi, esente si uleiuri eterice, precum si laboratoarele farmaceutice, enumerate in lista anexa Nr. XIX.
    50. Toate morile sistematice avand cel putin un valt dublu pentru grau sau porumb si o capacitate teoretica de macinis de minimum 1 vag/24 ore de paioase sau de porumb.
    51. Toate fabricile de bere cu o capacitate de productie de cel putin 1.000.000 l/an.
    52. Toate intreprinderile producatoare de spirt, cu o capacitate de productie de cel putin 100 tone/an.
    53. Intreprinderile producatoare de bauturi spirtoase, enumerate in lista anexa Nr. XX.
    54. Intreprinderile producatoare de glucoza, dextrina, amidon, drojdie comprimata, enumerate in lista anexa Nr. XXI.
    55. Intreprinderile producatoare de ulei, enumerate in lista anexa Nr. XXII.
    56. Toate presele mecanice de ulei care apartin proprietarilor de mori ce au fost nationalizate prin efectul prezentei legi, acele care functioneaza impreuna cu o moara nationalizata, indiferent de proprietar, precum si acelea a caror capacitate de productie este de cel putin 500 kg ulei in 24 ore.
    57. Toate intreprinderile producatoare de ghiata artificiala si toate depozitele frigorifere.
    58. Toate intreprinderile producatoare de zahar.
    59. Toate intreprinderile producatoare de produse zaharoase (bomboane, ciocolata, halva, marmelada etc.), cu o capacitate de productie de cel putin 1 to/8 ore.
    60. Toate intreprinderile producatoare de conserve de orice fel, care poseda instalatii pentru fabricarea conservelor in cutii de tabla sau borcane de sticla inchise ermetic, toate intreprinderile producatoare de bulion sau marmelada, cu o capacitate de cel putin 1 to/8 ore, precum si toate intreprinderile producatoare de afumaturi sau preparate de carne, cu o capacitate de productie de cel putin 500 tone produse/an.
    61. Intreprinderile de uscat fructe, enumerate in lista anexa Nr. XXIII.
    62. Toate intreprinderile de decorticat cereale (orez, arpacas, fulgi de ovaz), cu o capacitate de productie de cel putin 1,5 to/8 ore.
    63. Toate intreprinderile producatoare de paste fainoase.
    64. Toate brutariile ce poseda instalatii mecanice pentru framantat aluatul.
    65. Toate intreprinderile producatoare de unt, branzeturi si lapte pasteurizat, cu o capacitate de prelucrare zilnica de cel putin 2.000 litri lapte.
    66. Toate intreprinderile producatoare de bulion sau marmelada, cu o capacitate de productie de cel putin 1 to/8 ore.
    67. Toate abatoarele particulare cu o capacitate de taiere zilnica de cel putin 100 bovine sau 150 porcine.
    68. Caile ferate enumerate in lista anexa Nr. XXIV.
    69. Toate societatile particulare de exploatare a tramvaielor, daca nu au fost nationalizate odata cu intreprinderile industriale.
    70. Intreprinderile exploatatoare de vagoane-cisterne, enumerate in lista anexa Nr. XXV.
    71. Toate conductele pentru transportul produselor lichide si gazoase, care nu sunt nationalizate prin efectul prezentei legi, concomitent cu societatile industriale respective.
    72. Societatile de navigatie, enumerate in lista anexa Nr. XXVI.
    73. Toate vasele fluviale si maritime, enumerate in lista anexa Nr. XXVII, precum si toate vasele sub pavilion romanesc, scufundate in apele teritoriale romanesti sau straine.
    74. Societatile de asigurare, enumerate in lista anexa Nr. XXVIII.
    75. Societatea Anonima Romana de Telefoane.
    76. Societatea Romana de Radio-Difuziune.
    77. Societatea Nationala de Credit Industrial.
    La intreprinderile infiintate printr-o conventiune speciala de catre un Stat strain cu Statul Roman, se nationalizeaza tot ce nu apartine celor doua state.
    Listele anexe fac parte integranta din prezenta lege.
    O intreprindere se considera intrand in prevederile legii de fata daca conditiunile stabilite prin criteriile indicate pentru fiecare categorie au existat intr-un moment oarecare in decursul perioadei cuprinse intre 1 Ianuarie 1938 si data publicarii prezentei legi.
    Intreprinderile prevazute in listele anexa se considera nationalizate, chiar daca denumirea sau adresa lor sunt indicate in aceste liste partial sau inexact; de asemenea daca si-au schimbat denumirea ori adresa.
    De asemenea, intreprinderile se considera nationalizate daca sunt indicate cu numele persoanei fizice sau juridice care le-a detinut sub orice titlu (arenda etc.)
    Pe data publicarii prezentei legi, trec in proprietatea Statului ca bunuri comune ale poporului, administrate prin Ministerul de Finante, libere de orice sarcini, actiunile si partile sociale ale societatilor si asociatiunilor care intra in prevederile acestui articol.
    Bunurile nationalizate prin efectul prezentei legi vor fi administrate de ministerele in al caror domeniu de preocupare intra obiectul intreprinderilor nationalizate.
    Brutariile, abatoarele, morile, presele mecanice de ulei, care se incadreaza in criteriile legii de fata, art. 1, vor fi preluate si administrate de organele primariilor locale, cu exceptia acelora la care s-au numit sau se vor numi directori de catre ministerele de resort. In termen de zece zile de la aparitia prezentei legi, primariile vor comunica Consiliului de Ministri, prin Comisiunea Judeteana de Nationalizare respectiva, precum si Ministerului de Interne, lista acestor unitati industriale pentru a se da decizia de trecerea lor in administratia primariilor.
    Consiliile de administratie ale intreprinderilor nationalizate se dizolva pe data publicarii legii de fata.
    Art. 2
    Odata cu intreprinderile principale se nationalizeaza toate intreprinderile anexe.
    Se nationalizeaza de asemenea instalatiuni care servesc in mod permanent activitatii unei intreprinderi nationalizate, chiar daca aceste instalatiuni apartin altui proprietar decat acel al intreprinderii nationalizate.
    Art. 3
    Societatile de orice fel care poseda mai multe unitati, se nationalizeaza in intregime, daca vreuna din unitati se incadreaza in prevederile legii de fata.
    Art. 4
    Incepand de la data publicarii prezentei legi, nici o intreprindere nu va putea instraina, nici in total si nici in parte, si nici muta utilajul sau sau instalatiunile sale, decat cu autorizarea prealabila a ministerului de resort, chiar daca nu se incadreaza in prevederile prezentei legi.
    Instrainarile facute fara respectarea dispozitiunilor de mai sus sunt nule de drept, nulitatea fiind de ordine publica si putand fi invocata de oricine.
    Proprietarii sau reprezentantii legali ori imputernicitii acestora, ai intreprinderilor in constructie sau a acelora care, din orice motiv, nu au fost puse in functiune, precum si a acelora care si-au incetat sau intrerupt activitatea, sunt obligati ca in termen de 15 zile de la publicarea legii de fata, sa inainteze Directiunii Generale a Controlului Economic, iar in provincie Serviciilor Judetene de Control Economic, o declaratie intocmita conform formularului constituind anexa Nr. XXIX din prezenta lege.
    Art. 5
    Nu intra in prevederile legii de fata si nu se nationalizeaza intreprinderile sau partea din capitalul acestora, care se gasesc in proprietatea unui Stat facand parte din Natiunile-Unite, care a dobandit aceste bunuri ca urmare a executarii Tratatului de Pace, sau prin achitarea unor obligatiuni de despagubiri, izvorand din starea de razboi.

    CAP. 2
    Efectele nationalizarii

    Art. 6
    Prin efectul nationalizarii, intreprinderile trec in proprietatea Statului cu fondul de comert si cu toate obligatiunile contractate in vederea exploatarii lor; intreprinderile sub forma de societate sau asociatiuni isi pastreaza patrimoniul, asa precum el va reiesi din bilantul incheiat in vederea predarii catre noua conducere desemnata de Stat in urma nationalizarii; in activul si pasivul intreprinderilor de orice fel, nationalizate, intrand:
    a) La activ toate bunurile imobile si mobile, corporale si incorporale, precum: terenuri, cladiri, instalatiuni, drepturi patente, licente, contracte, autorizatii, marci de fabrica, hartii de valoare, cambii, carti de depuneri, numerar, sume datorate intreprinderii, accesorii, materii prime, marfuri semifabricate sau finite si alte asemenea;
    b) La pasiv totalitatea obligatiunilor intreprinderii.
    Prin efectul prezentei legi intreprinderile nationalizate se substituie in toate drepturile si obligatiunile vechilor intreprinderi.
    Art. 7
    Noua conducere a intreprinderii nationalizate va putea cere, in termen de sase luni de zile de la publicarea prezentei legi, sa declare nule obligatiunile sau tranzactiunile incheiate de intreprinderea respectiva inainte de nationalizare, care au fost incheiate cu scopul vadit de a pagubi intreprinderea, in folosul personal al contractului sau al unei persoane fizice sau juridice straine.
    Pentru judecarea acestor cereri va fi instituita pe langa Curti cate o comisie compusa din trei magistrati numiti de Ministerul de Justitie. Comisiunea va judeca la primul termen, pe baza de memorii scrise depuse de partile interesate cu 15 zile inainte de termenul de judecata.
    Deciziunea comisiunii nu este supusa nici unei cai de atac ordinara sau extraordinara.

    CAP. 3
    Procedura nationalizarii

    Art. 8
    La intrarea in vigoare a prezentei legi, ministerele de resort vor numi directori care vor lua in primire conducerea intreprinderilor nationalizate pe baza unor situatiuni sumare, de la proprietarii sau reprezentantii ori imputernicitii acestora.
    Noii directori vor exercita toate atributiunile vechilor organe de conducere.
    In caz de lipsa a proprietarilor, reprezentantilor sau imputernicitilor lor, intreprinderea va fi preluata in prezenta autoritatilor politienesti, in comunele urbane, sau a autoritatilor comunale in comunele rurale.
    Art. 9
    Pana in momentul preluarii intreprinderilor de catre noua conducere, conform inventarului si bilantului pe care intreprinderile sunt obligate sa le incheie in acest scop, vechea conducere sta la dispozitia celei noi pentru orice lamuriri, fiind responsabila pentru lipsurile constatate, afara de lipsurile si pagubele provenite din actele de administratie ale noii conduceri.
    Art. 10
    La predarea intreprinderii se va incheia un proces-verbal, in triplu exemplar, la care se vor alatura copii de pe inventar si bilant. Un exemplar al procesului-verbal se va inmana vechiului proprietar, un altul se va pastra de intreprindere, iar ultimul se va inainta Ministerului de resort.

    CAP. 4
    Despagubiri

    Art. 11
    Statul va acorda despagubiri proprietarilor si actionarilor intreprinderilor nationalizate.
    In acest scop se instituie "Fondul Industriei Nationalizate", persoana juridica de drept public, autonoma, cu sediul in Bucuresti.
    Pentru sumele datorate, Fondul Industriei Nationalizate va emite obligatiuni, pe care le va rascumpara din beneficiul net al intreprinderii nationalizate.
    Art. 12
    Organizarea si modul de functionare al Fondului Industriei Nationalizate, se va stabili printr-o deciziune a Consiliului de Ministri.
    Gestiunea Fondului Industriei Nationalizate este supusa controlului Ministerului de Finante.
    Art. 13
    Despagubirile cuvenite proprietarilor se vor stabili de comisiuni functionand pe langa Curti, formate din trei magistrati numiti de Ministerul de Justitie.
    Impotriva deciziunilor acestor comisiuni nu exista nici o cale de atac.
    Art. 14
    Din drepturile de despagubire se vor scadea datoriile intreprinderilor neprevazute in pasivul acestora, precum si acele izvorand din evaziuni fiscale sau alte operatiuni contrare legii, ca si pierderile provenite din reaua administratie a acestor intreprinderi, inainte de nationalizare.
    Art. 15
    Nu se acorda despagubiri:
    a) Acelora care, fiind in serviciul Statului, judetelor sau comunelor, s-au imbogatit in timpul cat erau in serviciu, prin fapte ilicite constatate judecatoreste;
    b) Acelora care, au plecat din tara in mod clandestin ori fraudulos, precum si acelora care nu se intorc in tara dupa expirarea termenului de valabilitate a actelor de calatorie eliberate de autoritatile romane.

    CAP. 5
    Infiintari de noi intreprinderi si concesiuni

    Art. 16
    In ramurile in care intreprinderile au fost nationalizate, dreptul de a crea intreprinderi noi apartine Statului.
    Art. 17
    Prin exceptie Statul va putea acorda concesiuni pentru infiintarea de noi intreprinderi persoanelor fizice sau juridice, prin jurnal al Consiliului de Ministri, la propunerea Ministerului de resort.

    CAP. 6
    Sanctiuni

    Art. 18
    Se pedepsesc cu 5-10 ani munca silnica si cu confiscarea intregii averi acei care, indiferent prin ce mijloace, cu intentiune, vor zadarnici sau vor incerca sa zadarniceasca nationalizarea prevazuta de prezenta lege, vor tainui parte din patrimoniul intreprinderilor sau vor vatama, nimici, instraina, muta, exporta sau micsora, prin orice mijloace, bunuri sau instalatiuni supuse nationalizarii.
    Cu aceeasi pedeapsa se vor sanctiona si acei care intentionat vor prezenta organelor Statului date inexacte sau incomplete asupra acestor bunuri.
    Art. 19
    Se pedepsesc cu inchisoare corectionala de la 4-10 ani si cu amenda de la 50.000-500.000 lei, functionarii publici sau persoanele imputernicite in temeiul prezentei legi, care nu vor executa sau vor zadarnici executarea insarcinarilor ce le revin potrivit prevederilor ei.
    Art. 20
    Infractiunile la prevederile prezentei legi se constata, se urmaresc si se judeca, potrivit legii Nr. 351 din 3 Mai 1945, pentru reprimarea speculei ilicite si a sabotajului economic si a legii Nr. 252 din 15 Iulie 1947, pentru organizarea controlului economic.

    CAP. 7
    Dispozitiuni finale

    Art. 21
    Cu efectuarea nationalizarii si cu rezolvarea problemelor si litigiilor izvorand din aplicarea ei, se insarcineaza Consiliul de Ministri. Consiliul de Ministri va putea delega o comisiune restransa din sanul sau pentru conducerea operativa a operatiunilor care va avea ca organe exterioare, in fiecare judet, cate o Comisiune Judeteana de Nationalizare.
    Art. 22
    Intreprinderile nationalizate pot fi date in proprietate sau in simpla folosinta administratiunilor locale, pe baza hotaririi Consiliului de Ministri.
    Art. 23
    In cazul dizolvarii unei intreprinderi nationalizate, activul net ramas dupa lichidare trece in proprietatea Statului.
    Art. 24
    Conturile creditoare ale proprietarilor intreprinderilor nationalizate, la aceste intreprinderi, fie ca aceste conturi au fost deschise pe numele acestora sau pe numele de interpusi, dupa o constatare judecatoreasca se considera aport de capital la intreprinderea respectiva, neconstituind o creanta impotriva intreprinderii.
    Art. 25
    Membrii societatilor cooperative industriale existente la data intrarii in vigoare a prezentei legi, la iesirea lor din societate, vor putea retrage din partea lor sociala maximum 50.000 lei numerar, restul profitand societatea.
    Dispozitiunile alineatului precedent nu vor fi aplicate societatilor cooperative ce se vor instiinta dupa intrarea in vigoare a legii de fata.
    Art. 26
    Timp de trei luni de la nationalizare, personalul administrativ de la sef de sectie in sus, precum si personalul tehnic (ingineri, subingineri, desenatori, constructori, maistri etc.), al intreprinderilor nationalizate, nu va putea parasi intreprinderea si nu va putea fi licentiat din aceasta, fara aprobarea ministerului de resort.
    Art. 27
    Politele intreprinderilor nationalizate scadente in decursul unei luni de la ziua nationalizarii, nu vor putea fi protestate, acordandu-li-se o prelungire de treizeci de zile de la data scadentei.
    Art. 28
    Delegatiile de numire a noilor directori le dau drept de semnatura valabila chiar si pana la indeplinirea formelor legale de publicare in Monitorul Oficial.
    Art. 29
    Intreprinderile nenationalizate vor continua activitatea lor in cadrul legilor in vigoare.
    Art. 30
    Legea de fata intra in vigoare pe data publicarii ei in Monitorul Oficial.
    Art. 31
    Orice dispozitiuni contrare prezentei legi, se abroga.

    Legea votata de Marea Adunare Nationala in sedinta de la 11 Iunie 1948.

    Anexele la legea nationalizarii intreprinderilor industriale, bancare, de asigurari, miniere si de transporturi

    LISTA ANEXA 1

    Intreprinderile siderurgice, de metalurgie neferoase si de laminat
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii              ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Malaxa tub, S. A. R.           Halta Titan.
 2. Titan, Nadrag, Calan, S. A. R. Bucuresti, Criseni,
                                   Calan.
 3. Industria Sarmei, S. A. R.     Bucuresti, Campia
                                   Turzii.
 4. U. D. R., siderurgie           Bucuresti - Resita.
 5. U. D. R., laminoare, forja     Bucuresti - Resita.
 6. T. N. C.                       Buc.-Ferdinand, Severin.
 7. I. M. D.                       Braila.
 8. Titan, Nadrag, Calan. S. A. R. Buc.-Nadrag, Severin
 9. Industria Sarmei S. A. R.      Braila.
 10. T. N. C. (Titan)              Galati.
 11. Vlahita, Uzine de Fier        Bucuresti - Vlahita
                                   Odorhei.
 12. Uzinele Metalurgice Grivita
     (fabrica de carute)           Bucuresti.
 13. Metinav (Izbanda) - laminor   Bucuresti - Braila
 14. Industria Fierului            Bucuresti.
 15. Sonafer (Uzina in
     constructie)                  Bucuresti - Copsa Mica
 16. Laromet, S. A. R.             Bucuresti
 17. Metrom, S. A. R.              Brasov.
 18. Farola, S. A. R.              Brasov.
 19. Sonemin (zinc)                Bucuresti - Copsa Mica.
 20. Metalbloc (rafinaj metale)    Bucuresti.
-------------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 2

    Intreprinderile prelucratoare de metale, santiere navale, intreprinderi producatoare de instrumente de precizie si de material electrotehnic, garaje si ateliere de reparat auto
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Filiera (fabrica de scule)       Bucuresti.
 2. Lazarescu Eugen, (mob. metal)    Bucuresti.
 3. Ilbra (strungarie)               Bucuresti.
 4. Comatin, (fabrica suruburi)      Bucuresti.
 5. Voja (mob. metal)                Bucuresti.
 6. Feld Petre (art. presate)        Bucuresti.
 7. Mipa (scule)                     Bucuresti.
 8. T. N. C. (masini Aragaz)         Bucuresti.
 9. Manotehnica (cazangerie)         Bucuresti.
 1O. R. Schmidt (fabrica pile)       Bucuresti.
 11. Industria Tehnica (armaturi)    Bucuresti.
 12. Grapel Richard (mas. agric.)    Craiova.
 13. Progresul                       Craiova.
 14. Ing. Stoica                     Aiud.
 15. Forja Poldi                     Brasov.
 16. Orion (art. de menaj)           Cluj.
 17. Fermeta, (armaturi)             Cluj
 18. Uzinele de Fier (tucerie)       Cluj.
 19. Benker & Jekely (fabrica
     masini)                         Sibiu.
 20. Fratii Fabricius (cazangerie)   Sibiu.
 21. O. Mustad & Fii (caiele)        Galati.
 22. Energia (turnatorie)            P. Neamt.
 23. Ambrus Zoltan & Co., (fabrica
     masini)                         Timisoara.
 24. Industria Fierului, (valt
     mori)                           Timisoara.
 25. Armatura, S. A. R. (arm.
     metal)                          Arad.
 26. Tricorache Gh. Ioan (fabrica
     carute)                         Bucuresti.
 27. IMAT, (cazangerie, sanitare)    Bucuresti - Otopeni.
 28. Tubal, ing. V. Popescu
     (cazane)                        Bucuresti.
 29. Uzinele Romane (rep. vagoane)   Ploiesti.
 30. Ing. Simu (atelier rep.)        Tufeni.
 31. Metalurgia 23 August (art.
     fier).                          Iasi.
 32. Ing. Stoica (filiala)           Aiud.
 33. Prifaro (fabrica panze
     ferastrau)                      Brasov.
 34. Portocala & Schiel (fabrica
     masini)                         Codlea.
 35. Ing. K. Schediwetz (mas. mori)  Timisoara.
 36. Santo Desideriu, (rulouri &
     sobe)                           Oradea.
 37. Gruenwald Fratii (rulouri si
     amb. met.)                      Oradea.
 38. Fabrica de cabluri de otel      Bucuresti.
 39. Weigel Carol (const. in fier)   Bucuresti.
 40. Gh. H. Butucaru (forjerie grea) Bucuresti.
 41. Haritopol Dumitru, S-sori
     (fabrica cuie)                  Braila.
 42. Brates (nasturi et.)            Galati.
 43. Excelsior (fabrica. polizoare)  Bucuresti.
 44. Uneltext, (acces. p. ind.
     textila).                       Bucuresti.
 45. Emerit (fabrica pietre polizor) Timisoara.
 46. Metalfin (argintarie)           Bucuresti.
 47. Ostmetall (argintarie)          Timisoara.
 48. Hetman Anton                    Brasov.
 49. Bianchi Stefan, (tes. met.)     Bucuresti.
 50. I. Haug. (constr. in fier)      Bucuresti.
 51. Flexodo, (fabrica ferodo
     pentru frane)                   Bucuresti.
 52. Amepa, (fabrica scule
     precizie)                       Brasov.
 53. Hendel Edmund (fabrica
     angrenaje)                      Arad.
 54. Otel Rapid, (fabrica scule
     precizie)                       Bucuresti.
 55. Daniel West (fabrica mas.
     textile)                        Sighisoara.
 56. Georgescu M. E. Vasile
     (fabrica strunguri)             Bucuresti.
 57. Sarogaz, (fabrica de masti)     Bucuresti.
 58. Olimpul Alex. Henegariu
     (fabrica angrenaje)             Bucuresti.
 59. Ind. Sudurei                    Bucuresti.
 60. Tessar (rulm. mas. precizie)    Bucuresti.
 61. Buenger Carol (instr.
     chirurgicale si ortoped.)       Bucuresti.
 62. S. N. G. (santier naval)        Galati.
 63. Dinamica, (santier naval)       Braila.
 64. Viitorul, (santier naval)       Braila.
 65. Ing. E. Cerchez, (sant. naval)  Braila.
 66. I. R. N. (santier naval)        Braila.
 67. S. A. R. T. A. T., (santier     Oltenita.
     naval).
 68. Danubiul, Santierul Tarii Rom.,
     (santier naval)                 Braila.
 69. Metinav (Izbanda), (sant.
     naval)                          Braila.
 70. Neptun (santier naval)          Galati.
 71. Romania (santier naval)         Braila.
 72. Industria Optica Romana,
     (santier)                       Bucuresti
 73. Tehnica Aeronautica (ap. opt.)  Bucuresti.
 74. Prerom (instr. de mas. si
     electromot.)                    Brasov.
 75. Acta (ap. fotografice)          Bucuresti.
 76. Hess, S. A. R., (cantare)       Sibiu.
 77. Bascula, S. A. R., (cantare)    Bucuresti.
 78. Florenz, (fabrica cantare)      Oradea.
 79. Amerom, (reflectoare)           Bucuresti.
 80. Victoria Email (vase)           Bucuresti.
 81. Semat, I. A. R., (rep. mot.
     avion)                          Otopeni.
 82. I. M. A. T. A. K. (centr.
     telef.)                         Otopeni.
 83. Eross Zoltan, Britania,
     (electr. mot.)                  Timisoara.
 84. Standard, (fabrica telefoane)   Bucuresti.
 85. I. E. R. (mot. si ap.
     electrice)                      Bucuresti.
 86. Eterna (becuri)                 Cluj.
 87. Uz. Dura, S. A. R.              Timisoara.
 88. Tudor, (acumulatori)            Bucuresti.
 89. Philipps, S. A. R.              Bucuresti.
 90. Hidro aloria, (tub. Bergman)    Bucuresti.
 91. Ratec, (transf. ap. sud.
     electrice)                      Bucuresti.
 92. Rova (acumulatori)              Bucuresti.
 93. Grupul Industriilor Electrice
     motoare electrice)              Bucuresti.
 94. Lumen, (becuri)                 Bucuresti.
 95. Fratii Constandache
     (acumulatori)                   Bucuresti.
 96. Uz. Dura, S. A. R.              Bucuresti.
 97. Elnor (tub. Bergman)            Bucuresti.
 98. Galvani, S. A. R.               Timisoara.
 99. Aco (acumulatori)               Bucuresti.
 100. Uz. Darste, (fabrica cabluri)  Darste.
 101. Pornorache (acumulatori)       Bucuresti.
 102. Tungsram, S. A. R.             Bucuresti.
 103. Radiosar (fabrica cabl.
      izolat)                        Bucuresti.
 104. Ford Romana, S. A. R.          Bucuresti.
 105. Rieber, (garaj)                Bucuresti.
 106. Diaf                           Baneasa.
 107. Imasa, (piese auto)            Arad.
 108. Garajele Leonida, S. A. R.     Bucuresti.
 109. Garajele Mihaescu              Bucuresti
 110. D. M. Alizante                 Galati.
 111. Chimosar                       Arad.
 112. Janto                          Arad.
 113. Unirea                         Galati.
 114. Klub Stefan                    Timisoara.
 115. Schlumberger                   Bucuresti - Campina.
---------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 3

    Intreprinderi carbonifere si cariere de piatra
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii          ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Petrosani, S. A. R.            Bucuresti - V. Jiului.
 2. Creditul Carbonifer, S. A.     Bucuresti - Comanesti -
                                   Cozla.
 3. Lonea, S. A. R., mine de
    carbuni                        Bucuresti - V. Jiului
 4. Concordia, mine de carbuni     Bucuresti - Schitu -
                                   Golesti.
 5. Derna - Tatarus                Bucuresti - Derna -
                                   Tatarus.
 6. Petrosani - Doicesti           Dambovita.
 7. Sorecani                       Bucuresti - Cluj Reg.
                                   Aghires.
 8. Mica - Tebea                   Bucuresti - Tebea.
 9. Minele de Lignit din Salaj     Sarmasag
 10. Concordia                     Brasov - Codlea -
                                   Vulcan.
 11. Turcoaia-Granit, S. A. R.     Bucuresti - Braila -
                                   Turcoaia.
 12. Sticloval, Expl. nisip,
     cuart                         Bucuresti - Valeni de
                                   Munte
 13. Caolina, Expl. nisip si
     caolina                       Aghires.
 14. S. E. T., Expl. de cariere
     de piatra                     Timisoara - Salovita.
 15. Minele de Feldspat si cuart   Teregova - Severin.
 16. Minele de Bazalt              Bucuresti - Racosul de
                                   Jos - Tarnava Mare.
 17. Industria Bihoreana           Beius si Uries-Bihor.
 18. Exploatare de Mica            Brezoi, jud. Valcea.
 19. I. Bibel, S. A. R.            Buc., Rusca Montana,
                                   Ruschita - Severin.
 20. Mineralia                     Bucuresti - Hunedoara.
 21. Rudaria - Bucuresti           Bucuresti.
 22. Minele Chiezd                 Salaj.
 23. Mina Schela                   C. Bratescu - Gorj.
 24. Mina de grafit Damaschin      Baia de Fier - Gorj.
 25. Baia Noua                     Bucuresti.
 26. Miniera                       Targoviste.
------------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 4

    Intreprinderi petrolifere si de gaze naturale

-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii                   ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Societatea Nationala de Gaz Metan       Bucuresti.
 2. "Astra-Romana", soc. petrolifera        Bucuresti.
 3. "Romano-Americana", S. A.               Bucuresti.
 4. "Concordia", S. A. R.                   Bucuresti.
 5. "Steaua Romana", S. A.                  Bucuresti.
 6. "Unirea", S. A.                         Bucuresti.
 7. "Colombia", soc. franco-rom. de petrol  Bucuresti.
 8. "Creditul Minier", S. A. R.             Bucuresti.
 9. "Prahova", S. A. R.                     Bucuresti.
 10. I. R. D. P.                            Bucuresti.
 11. "Foraj-Lemoine"                        Ploiesti.
 12. "Moldonaphta", S. A. R.                Bucuresti.
 13. "Dacia-Romana", Petroleum Syndicate    Bucuresti.
 14. "Sospiro", S. A.                       Bucuresti.
 15. "Neo Petrol", S. A., miniera romana    Bucuresti.
 16. "Romano-Belgiana" de petrol            Bucuresti.
 17. "Petrol-Bloc", S. A. R.                Bucuresti.
 18. E. P. S.; Forajul si Intreprinderile
     A. Grigorescu                          Targoviste
 19. "Vacuum Oil Company", S. A. din
     Romania                                Bucuresti.
 20. "Astramina", S. A. R.                  Bucuresti.
 21. "Desbenzinarea", S. A. R.              Bucuresti.
 22. "Distributia", S. A. R., pentru
     distr. prod. petrol                    Bucuresti.
 23. "Aragaz", S. A.                        Bucuresti.
 24. "Nafta-Romana"                         Bucuresti.
 25. "Redeventa"                            Bucuresti.
 26. "Sondrum"                              Bucuresti.
 27. Standaphta                             Bucuresti.
 28. Soc. Doicesti                          Bucuresti.
 29. Soc. Xenia                             Bucuresti.
 30. Soc. Noris                             Bucuresti.
 31. Soc. Petrolina                         Bucuresti.
 32. Schlumberger                           Bucuresti.
 33. A. P. Coconea, str. C. A. Rosetti
     Nr. 14                                 Bucuresti.
 34. Poliminiera, str. C. A. Rosetti, 24.   Bucuresti*).
 35. Pacura Romaneasca                      Bucuresti.
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 5

    Intreprinderi producatoare de materiale de constructie: var, materiale ceramice brute si fine, pietre de constructie, produse din piatra, produse de ciment, materiale pentru izolari termice si carton asfaltat
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. "Fama", S. A. R.                 Bucuresti, Turda,
                                     Alesd - Bihor.
 2. Industria de asfalt si var
    Cavaran                          Timisoara - Cavaran -
                                     Severin.
 3. "Barzava", fabrica de var, S. A. Arad - Barzava, Arad.
 4. Bertume                          Comarnic, Prahova.
 5. Fabrica de var din Baile
    Herculane                        Baile Herculane -
                                     Pecineasca - Severin.
 6. Mina de piatra si fabrica de
    var din jurul Alesdului          Vadul Crisului -
                                     Bihor.
 7. Uzinele Calcit, S. A.            Cluj - Aghires - Cluj.
 8. Laculetele, S. A. R.             Bucuresti - Doicesti,
                                     Dambovita.
 9. Fabrica de Gips si Uzinele
    Chimice                          Aghires, Cluj.
 10. Prima Fabrica de Tigle si
     Caramizi "Bohn", S. A.          Jimbolia - Timis -
                                     Feldioara - Brasov.
 11. I. Muschong & Comp., Fabrica
     de tigla si caramizi, S. A.     Lugoj, Severin.
 12. "Santimbru", Fabrica de Tigle,
     S. A.                           Santimbru, Alba.
 13. Industria de Lut Ghiries -
     Aries, S. A., fabrica de tigle,
     caramizi                        Turda - Campia Turzii.
 14. Tiglaria, S. A., Carpinis       Timisoara - Carpinis.
                                     Timis - Torontal.
 15. "Hercules", S. A., fabrica de
     tigle si caramizi               Tarnaveni - Tr. Mica.
                                     Sighisoara - Tr. Mare.
 16. Fabrica de caramizi si tigle
     din Urziceni                    Bucuresti - Manasia,
                                     Ialomita.
 17. Industria de Lut si Piatra din
     Cluj, S. A.                     Cluj - Cordos, Cluj.
 18. Industria de caramida si tigla
     S. A.                           Cluj.
 19. Ferdinand Koska & Comp.         Bucuresti.
 20. Fabrica de caramizi si tigle
     din Mureseni, S. A.             Mureseni - Mures.
 21. Intrepr. Ing. Eftatopol T.      Bucuresti - Sibiu.
                                     Sura Mare, Tarlungeni,
                                     Brasov.
 22. "Fratia", s. i. n. c.           Ploiesti.
 23. Caramida "Norza" S. A. R.       Ploiesti.
 24. Fabrica de caramizi si de lut
     din Sangheorghe de Mures,
     S. A.                           Sangheorghe de Mures,
                                     Mures.
 25. Schmidt & Fii, S. A. R.,
     "Colentina"                     Bucuresti - Colentina.
 26. "Dudesti", S. A. R.             Bucuresti - Dudesti -
                                     Cioplea.
 27. Fabrica de produse ceramice
     Braniski                        Simileasca - Buzau.
 28. Industriile Ceramice, S. A.,
     foste P. Andreescu Fii          Craiova - Mofleni,
                                     Dolj.
 29. "Delta"                         Medgidia - Constanta.
 30. Fabrica de caramizi si tigle
     "Star"                          Oradea Mare - Bihor.
 31. Recladirea, S. A. R.
     (Bazilescu)                     Bucurestii - Noi.
 32. Fabrica de caramizi si tigle
     Braun Aug., s. i. n. c.         Arad.
 33. Prima fabrica de caramizi si
     tigle                           Satu Mare.
 34. Uzinele Ceramice, Ploiesti,
     S. A. R.                        Bucuresti - Ploiesti.
 35. Manufactura Nationala de
     Portelan Turda                  Turda.
 36. S. A. P. C. - S. A. R., Expl.
     fabricii de portelan Zsolnay    Bucuresti - Cluj.
 37. Fabrica de sobe si produse
     ceramice - S. A.,
     "Bistrita-Nasaud"               Bistrita-Nasaud.
 38. Pucher Francisc                 Timisoara - Timis
                                     Torontal.
 39. Becker Carol                    Deva, Hunedoara.
 40. S. A. de mine de granit din
     Poeni                           Bucuresti - Poeni,
                                     Cluj.
                                     Racosul de Jos,
                                     T. Mare.
 41. Vignali si Gambara              Bucuresti.
 42. Negrea Cristache, fabrica de
     tuburi de beton                 Bucuresti.
 43. "Ode", fabrica de art. de
     ciment                          Bucuresti.
 44. "Duratex ", I. Rosenberg        Oradea Mare, Bihor.
 45. S. A. Beton Asfalt,
     S. A. B. A.                     Timisoara, T.
                                     Torontal.
 46. Fratii Wurm S. A. R. (mat.
     izolat.)                        Bucuresti.
 47. Tehnomarina, S. A. R. (carton
     asfalt si prod. chimice)        Bucuresti.
 48. Prometeu, S. A., (carton
     asfaltat)                       Bucuresti.
 49. Uzinele Chimice Campina
     (carton asfaltat)               Bucuresti - Campina.
                                     Prahova.
 50. Sicio (carton asfaltat si
     prod. chimice)                  Bucuresti.
 51. "Ideal", Armand Gabai (cart.
     asf.)                           Bucuresti.
 52. Berceni, S. A. R. (carton
     celulozic si asfaltat)          Teleajen, Prahova
 53. Unic. - Ing. Vlaiculescu
    (cart. asf. si prod. ciment)     Ploestiori, Prahova.
 54. Bitumen (asf. si cart.
     asfaltat)                       Turda, Oprisani,
 55. Microcarbon, (carton asf.)      Ploiesti.
 56. Ion Valter (carton asf.)        Bucuresti - Brasov.
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 6

    Intreprinderi producatoare de sticle si de cristale pentru oglinzi
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Fabrica de Sticla "Turda"        Bucuresti - Turda.
 2. Olando-Romana                    Bucuresti - Medias.
 3. "Simalex"                        Bucuresti - Azuga,
                                     Prahova.
 4. Fabrica de Sticla din Padurea
    Neagra                           Oradea Mare -
                                     Padurea Neagra,
                                     Bihor.
 5. "Electrostar"                    Bucuresti - Fieni,
                                     Dambovita.
 6. "I.R.C.O.", Industr. rom. de
    cristale si oglinzi              Bucuresti.
 7. Prima Fabrica de oglinzi din
    Romania, A. Zwoelfer             Bucuresti.
 8. "N.I.C.O.", Noua Industrie de
    cristale si oglinzi, S. A. R.    Bucuresti.
 9. "Cristalul"                      Oradea Mare - Bihor.
-----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 7

    Intreprinderile de constructie
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Ing. Emil Prager                 Bucuresti.
 2. Intreprinderile generale
    tehnice, Ing. T. Eremia          Bucuresti.
 3. Intreprinderile Ing. A.
    Ioanovici                        Bucuresti.
 4. Intreprinderile Ing. E.
    Calmanovici                      Bucuresti.
 5. "Edilitatea", S. A.              Bucuresti.
 6. Drumuri Moderne, S. A.           Bucuresti.
 7. Ing. Corneliu Nicolau            Bucuresti.
 8. "Unirea", S. A. R. de
    Constructii                      Bucuresti.
 9. Grupul Roman de Constructie
    de drumuri de Stat, prin
    componentii lui:
    Ing. Gh. Stoica                  Buc., E. Quinet, 7.
    Ing. A. Ionescu                  Buc., Tokio, 10.
    Ing. M. Joja                     Buc., E. Quinet 7
    Ing. I. Panteli                  Buc., Londra 31
    Ing. Gh. Radulescu               Buc., Uranus 14
 10. Soc. Comunala pentru locuinte
     ieftine                         Bucuresti
 11. "Sonaco", S. A.                 Bucuresti
 12. Bunescu Alexandru & Stan
     Dumitru                         Bucuresti
 13. "Cissa",                        Bucuresti
 14. Santierele Generale             Bucuresti
 15. Goldenberg & Nacht              Bucuresti
 16. "I.N.G.E.C.O ",
     Intreprinderile generale de
     studii & constructii            Bucuresti
 17. "Cir", S. A. R.                 Bucuresti
 18. Societatea de drumuri Italo -
     Romana                          Bucuresti
 19. Ing. Edgar Russu & Fratii       Bucuresti
 20. Intrepr. Danubiene de
     constructii                     Bucuresti
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 8

    Intreprinderile producatoare de cherestea, carucioare, perii si pensule, rulouri si jaluzele, racitoare si alte articole de lemn
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Victor Woinarovschi              Bucuresti
 2. Dac, S. A. R.                    Satu Mare
 3. Fabrica de perii si art. de
    lemn                             Sighet - Maramures
 4. Szanto & Halasz, fabrica de
    rulouri                          Oradea - Bihor
 5. David Greller                    Bucuresti
 6. Ing. Gh. Coman                   Carbunesti - Gorj
 7. David Greller                    Sibiu
 8. Dumitru Negoita                  Bucuresti
 9. Gheorghe Popovici                Bucuresti
 10. Ionescu D. Mircea               Bucuresti
 11. Vasile Ganea                    Bucuresti
 12. A. M. L., S. A.                 Bucuresti
 13. "Carmen", Ing. Cornesch         Bucuresti
 14. Barnovschi Iulius               Braila
 15. Toth Iosif                      Tg. Mures
 16. Elek Ioan                       Tg. Mures
 17. Siebald Filip                   Timisoara
 18. "Lemco", S. A.                  Bucuresti
 19. "Valea Stramba",                Bucuresti
 20. "Foresta Danubiana",            Bucuresti
 21. "Talajul Picker"                Bucuresti
 22. Domeniul Petris                 Petris - Arad
 23. Nicoara Axentie                 Varfurile - Arad
 24. Georgescu Ghika                 Merisan - Arges
 25. Filip Ioan                      Cristian, Brasov
 26. Cretulescu Constantin           Siriu Buzau
 27. Iosef Goldenberg                Bacau
 28. Nicolae Ciotloc                 Palanca, Bacau
 29. Moldova Forestiera,
     s. i. n. c.                     Rasca, Baia
 30. "Forex", S. A.                  Tusnad-sat, Ciuc
 31. Gottlieb & Fii                  Gheorghieni, Ciuc
 32. Bara Martin                     Tomesti, Ciuc
 33. "Bradul", Lefkovitz Alexandru   Gheorghieni, Ciuc
 34. Szoeke Iosef                    Plaesii de Sus, Ciuc
 35. Diveri Gh., s. i. n. c.         Tulghes, Ciuc
 36. Bartok & Liftenstein            Sansimion, Ciuc
 37. Comp. Rom. lemne                Frumoasa, Ciuc
 38. Vaida Ladislau                  Lazarea, Ciuc
 39. Stern Henric                    Sanmartin, Ciuc
 40. U. D. R.                        Bucuresti - Moldova
                                     Noua
 41. Domeniile Resita                Bucuresti - Anina
                                     Caras
 42. Dobiner & Daub                  Frasin, C. Lung
 43. Meier Kissman                   C. Lung, C. Lung
 44. Moldovita Forestiera            Moldovita C. Lung
 45. Roll Ion                        Vatra Moldovitei C.
                                     Lung
 46. Barloiu Gheorghe                Targoviste, Dambovita

 47. Oprisescu Nicolae               Barbatesti, Gorj
 48. Komorovschy Aurelian            Borascu, Gorj
 49. Mostenitorii G. Ioan            Scobalcaru, Iasi
 50. Gavril si Pepenel               Bujnia de Sus, Muscel
 51. Ioan Cretulescu                 Manastirea Agapia
                                     Neamt
 52. Fabrica Viisoara                Vaduri, Neamt
 53. Barba Gheorghe                  Bicaz, Neamt
 54. Solomon Franciska               Pipirig, Neamt
 55. Stan Dumitru                    Poiana Rachitei, Neamt
 56. Iancu A. Iancu                  Vanatori, Neamt
 57. Otea Elisabeta & Col. T.
     Nicolescu                       P. Neamt
 58. Davidovici & Beral              P. Neamt
 59. Bologa Elisabeta                Prundul Bargaului
                                     Nasaud
 60. Valea Bargaului                 Prundul Bargaului
                                     Nasaud
 61. Industria Lemnului              Campina, Prahova
 62. Draghici & V. Anghelescu        Darmanesti,
                                     Prahova
 63. G. Teodorescu                   Ciuslea, Putna
 64. Fabrica de Cherestea "Uroaia"   Nanesti, Putna
 65. Mendel Uscher                   Marginea, Radauti
 66. Stefanescu Dariu                Careii Mari, Salaj
 67. Ion Ionescu & Gh. Meszaros      Faget, Severin
 68. Reisner Eugen                   Jdioara, Severin
 69. Vasile & Bartkosa               Satu Mare
 70. Milea Gheorghe                  Sibiu
 71. Tomut Iacob                     Partestii de Sus,
                                     Suceava
 72. Gh. Iuliu                       Ojdula, Trei Scaune
 73. Saroiu Daniel                   Bretcu, Trei Scaune
 74. Elefterie Cuculas               Babadag, Tulcea
 75. Fabrica de cherestea,
     "Silvania"                      Sagei Turda
 76. Foresta Banateana               Timisoara
-----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 9

    Intreprinderile producatoare de tevi de carton pentru industria textila si intreprinderile producatoare de hartie sticlata (emeri) sau de alte articole de hartie
--------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
--------------------------------------------------
 1. "Amit", S. A. R.                 Bucuresti
 2. "Bucegi", S. A. R.               Bucuresti
 3. "I. R. T.", S. A. R.             Bucuresti
 4. "Palas", Litografie,
    Sonenfeld & Seidman              Oradea
 5. "Tramepa", Edmund Iaulus & Co.   Lugoj
 6. "Deropa", S. A.                  Sibiu
 7. "Graziosa", S. A.                Sibiu
 8. "Globus", Neuzil Francisc        Sibiu
 9. Emerit - Volta                   Timisoara
-------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 10

    Intreprinderile prelucratoare de bumbac: tesatorii, intreprinderi de tricotaje, intreprinderile producatoare de ata, intreprinderile producatoare de vata si intreprinderile de egrenat bumbacul
-----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii          ADRESA
-----------------------------------------------------------
 1. Decoration (Herzog)            Timisoara
 2. Liegner Albert                 Sighisoara
 3. Tesatoria Schul                Cluj
 4. Filatura Nationala             Bucuresti
 5. Matador, S. A.                 Ploiesti
 6. Industria Textila Reunion      Bucuresti
 7. Textila Rupea                  Rupea, T. Mare
 8. Tes. Kammgarn                  Bucuresti
 9. Edmond Hoffer                  Lugoj, Severin
 10. Aida                          Bucuresti
 11. Arly                          Bucuresti
 12. Doppieri                      Bucuresti
 13. Fabrica Tricotaje             Bucuresti
 14. Ideal                         Bucuresti
 15. Minerva                       Bucuresti
 16. Sarfil                        Bucuresti
 17. Ancora                        Ploiesti
 18. Serbanescu Manole             Campina, Prahova
 19. Doamna, S. A.                 Bucuresti - P. Neamt
 20. Moldova                       Iasi
 21. Areka                         Sibiu
 22. Crinul                        Sibiu
 23. Helva                         Sibiu
 24. Textilia                      Cisnadie, Sibiu
 25. Rehner                        Agnita, Sibiu
 26. Era, Reismann                 Arad
 27. Fita                          Arad
 28. Irca                          Arad
 29. Florida                       Timisoara
 30. Industria Lanei, S. A.        Bucuresti - Timisoara
 31. Standard, S. A.               Timisoara
 32. Terrot, S. A.                 Bucuresti
 33. Dobay                         Timisoara
 34. Tricotajul Romanesc           Bucuresti
 35. Ind. Tricotaje si Textile     Brasov
 36. I. Hajtaer                    Satu Mare
 37. Sitex                         Arad
 38. Dobresti                      Dobresti, Muscel
 39. Romanofir                     Bucuresti, Talmaciu
                                   Sibiu, Arad
 40. Albion                        Bucuresti
 41. Ciuta                         Bucuresti
 42. Helvetia                      Bucuresti
 43. Progresul                     Timisoara
 44. Rasucitoria mecanica          Bucuresti
 45. Industria Filaturii           Bucuresti
 46. Bumbacul Taranesc             Galati
 47. Fertex, S. A.                 Arad
 48. Fertex, S. A.                 Bucuresti
 49. Cogimex, S. A.                Bucuresti - Buzau
 50. Industria Vatei               Ploiesti
 51. Fabrica de Vata Stirbey       Buftea, Ilfov
 52. Bumbacul National             Bucuresti - Oltenita
 53. Dambovita                     Spantov, Ilfov
 54. Dambovita                     Poroschia, Teleorman
 55. P. Popescu                    Gogosari, Vlasca
 56. Dunarea                       Oltenita - Ilfov
 57. Gh. Cretu                     Oltenita - Ilfov
 58. Chiutescu                     Manastirea, Ilfov
 59. Al. Culea                     Ciocanesti, Ialomita
 60. Delea Veche                   Independenta, Ialomita
 61. Delea Veche                   Modelu, Ialomita
 62. Delea Veche                   Rosetti-Branesti, Ilfov
 63. Dan Seceleanu                 Gara Marculesti, Ialomita
 64. A. St. Ionescu                Ostrov - Bugeac, C-ta
------------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 11

    Intreprinderi prelucratoare de matase: tesatorii, intreprinderi de tricotaje, impletituri, ata si ciorapi
-------------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-------------------------------------------------------------
 1. Benartex                    Bucuresti
 2. Ardealul, Jak Friedmann     Otopeni, Ilfov
 3. Haltex                      Bucuresti
 4. Globus                      Bucuresti
 5. Tesatoria Viitorul          Bucuresti
 6. I. G. T.                    Bucuresti
 7. Hedit                       Sibiu
 8. Sylvia                      Bucuresti
 9. Tricofirul                  Bucuresti
 10. P. Haimovici               Bucuresti
 11. Patent                     Bucuresti
 12. Idit                       Bucuresti
 13. Texo                       Bucuresti
 14. Ady                        Cluj
 15. Romania                    Bucuresti
 16. Albu Simion                Arad
 17. Pelisor                    Bucuresti
 18. Chic                       Oradea
 19. Gelutext                   Bucuresti
 20. Heda                       Timisoara
 21. Nor - Coc.                 Bucuresti
 22. Samary, ing. Petrovan      Bucuresti
 23. Gloria, Leon Grad          Bacau
 24. Fadepa                     Timisoara
 25. Kawe                       Timisoara
 26. Agop Minasian              Bucuresti
 27. Sirte                      Timisoara
 28. Carol Nagy                 Timisoara
 29. Electra                    Oradea
 30. Firetul                    Bucuresti
 31. E. K. Tomas                Timisoara
 32. Firul, Emil Abramovici     Bucuresti
 33. Arsef                      Bucuresti
 34. Kabe                       Bucuresti
 35. Sapitex, S. A.             Bucuresti
 36. Matasea Zwicky             Bucuresti
--------------------------------------------

    LISTA ANEXA 12

    Vopsitoriile, apreturile si intreprinderile de confectiuni
------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii           ADRESA
------------------------------------------------
 1. Vica                            Bucuresti
 2. Petre Miller                    Timisoara
 3. Zwo                             Bucuresti
 4. Russoflamos & Constantinidis    Galati
 5. Alexandrescu Traian             Iasi
 6. Awe                             Bucuresti
 7. Bumbacul Colorat                Bucuresti
 8. G. L. Schmidt & Co.             Bucuresti
 9. Falk S. A.                      Bucuresti
 10. D. Aftalion                    Bucuresti
 11. Teil Mihail                    Sibiu
 12. Cehoslovaca                    Bucuresti
-----------------------------------------------

    LISTA ANEXA 13

    Intreprinderile producatoare de lina: tricotaje, vata de croitorie, pisla, palarii si articole tehnice de lana
-----------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
-----------------------------------------------------
 1. Helios                       Cluj
 2. Ind. de tricotaje            Sibiu
 3. Tricotajul Romanesc          Bucuresti
 4. Tricosa                      Bucuresti
 5. Tricorom                     Sibiu
 6. Tricotajul Banatean          Timisoara
 7. Gisana                       Rasnov - Brasov
 8. Textilia                     Cisnadie, Sibiu
 9. Sport -Turismul Roman        Brasov
 10. Iulius Mueller              Sibiu
 11. Regina                      Ploiesti
 12. Progresul                   Barlad, Tutova
 13. Degetarul Glasberg          Barlad, Tutova
 14. Salvator                    Cisnadie, Sibiu
 15. Fadeva                      Timisoara
 16. Union (palarii)             Jimbolia, T. Torontal
 17. Decker & Co.                Jimbolia, T. Torontal
 18. Astra                       Sebes - Alba
 19. Standard, S. A. R.          Bucuresti
 20. Fabrica de palarii          Timisoara
 21. Excelsior                   Periam, Timis Torontal
 22. Haimovici & Petrasovici     Oradea
 23. Aurora                      Ploiesti
 24. Alfa                        Bucuresti
 25. Special                     Timisoara
 26. Gh. Balamat                 T. Severin, Mehedinti
 27. Borssay                     Huedin, Cluj
 28. Industria Paslei            Bucuresti
 29. Kaufmann                    Cluj
 30. Uzinele Rom. de Pasla       Bucuresti
 31. A. V. Ionescu               Ploiesti
 32. Policom                     Bucuresti
 33. Heinrich P. Sturm           Cisnadie, Sibiu
 34. Carol Haffner               Sibiu
-------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 14

    Intreprinderile prelucratoare de in, canepa si iuta
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Crisana                       Arad
 2. Panonia                       Com. Berveni, Salaj
 3. Industria de Canepa Banat     Com. Biled
                                  Timis - Torontal
 4. Trailescu N.                  Jimbolia, T. Torontal
 5. Petra Stefan                  Carpinis, T. Torontal
 6. Feighel Ed. & Fratii Schomlo  Com. Denta, T. Torontal
 7. Industria Iutei, S. A.        Bucuresti
 8. Textila Iasi, S. A.           Iasi
 9. Dobrogeana, S. A.             Constanta
 10. Navodul, S. A.               Galati
 11. Seceratoarea, S. A.          Balotesti, Ilfov
 12. Fratii Rizescu               Bucuresti - Branesti
                                  (Dambovita) Buzau
                                  Alexandria
 13. Banatin, S. A.               Timisoara
 14. Uzinele Textile Sft.         Sft. Gheorghe
     Gheorghe.                    Trei Scaune
 15. Industria de In si Canepa    Timisoara
 16. Enciu V. si Almajeanu Aurel  Bucuresti
 17. Romfir                       Galati
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 15

    Intreprinderile prelucratoare de blanuri, producatoare de manusi si alte articole de piele
------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
------------------------------------------------
 1. Leichner, S. A.                  Oradea
 2. Prima fabrica Banateana de
    Manusi, S. A.                    Timisoara
 3. Ianovitz Alexandru & Co., Sinc.  Brasov
 4. "Westend", Vad. Langer           Timisoara
 5. Szekely Ion   Orastie
 6. Ionaschik Iosif                  Timisoara
 7. Ionescu Nicolae Boeru            Ploiesti
 8. Rival                            Bucuresti
 9. Carmela                          Bucuresti
 10. Nelu Mihailescu                 Bucuresti
 11. Simon Samuil & Co., Sinc.       Arad
 12. Kazanlean Dikran "Diko"         Bucuresti
------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 16

    Intreprinderile din industria chimica de baza
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii            ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Darmanesti                  Darmanesti Bacau
 2. Marginea Resita             Bucuresti - Marginea,
                                Severin, Resita, Caras,
                                V. Minisului, Caras
 3. Marasesti                   Bucuresti - Valea
                                Calugareasca Prahova,
                                Marasesti, Putna
 4. Marasti                     Bucuresti
 5. Mica                        Bucuresti, Tarnaveni,
                                Tarnava Mica
 6. Nitrogen                    Bucuresti Tarnaveni,
                                Tarnava Mica
 7. Nitramonia                  Bucuresti Fagaras
 8. Phoenix                     Bucuresti, Baia Mare,
                                Satu Mare
 9. Prima Societate de
    Explozivi                   Bucuresti, Fagaras
 10. Solvay                     Bucuresti, Ocna Mures
                                Alba, Turda
 11. Steaua Romana              Bucuresti - Campina,
                                Prahova
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 17

    Intreprinderile producatoare de negru de fum, carbune vegetal si animal
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii           ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Societatea Nationala de Gaz     Bucuresti, Copsa Mica,
    Metan                           Tr. Mare
                                    Medias, Tr. Mare
 2. I. M. V. A.                     Bucuresti
 3. Frenkel Mauriciu                Bucuresti - Colentina
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 18

    Intreprinderile producatoare de produse chimice diverse
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii           ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Cooperativa Gazind           Cluj
 2. La Vasilache, Costel Ion     Constanta
 3. Syntezia                     Bucuresti, Fagaras
 4. Astra Orastie                Bucuresti - Orastie
                                 Hunedoara
 5. Fr. Goldenberg               Bucuresti
 6. Icarom                       Bucuresti
 7. Ind. Chim. Tehnice           Bucuresti, Otopeni
 8. Pelops                       Bucuresti
 9. Sapochim                     Bucuresti
 10. Satex                       Bucuresti
 11. Sulfochim                   Bucuresti si Afumati,
                                 Ilfov
 12. Vas-Black                   Bucuresti
 13. Metalo-Chimica              Ploiesti
 14. Aron Goldenberg, Prodex     Ploiesti
 15. Bernard Iosef               Deta (Timis)
 16. Grozit                      Timisoara
 17. Timis                       Timisoara
 18. Ind. Chimica                Tileagd (Bihor)
 19. Iras                        Bucuresti
 20. Industria Chimica Fagaras   Fagaras
 21. Dermata                     Cluj
 22. Industria Cremei de Ghete   Cluj
 23. Eg. - Gyu                   Bucuresti
 24. Gladys                      Bucuresti - Cluj
--------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 19

    Intreprinderile producatoare de articole de parfumerie si cosmetice, de solventi, esente si uleiuri eterice, precum si laboratoarele farmaceutice
--------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii      ADRESA
--------------------------------------------
 1. Syn Fleur                  Arad
 2. Vernier                    Arad
 3. Aurora                     Oradea
 4. Vesta                      Oradea
 5. Napochemia                 Cluj
 6. Botot                      Bucuresti
 7. Cooperativa Gata Oricand   Bucuresti
 8. C. A. F.                   Bucuresti
 9. Cacheta                    Bucuresti
 10. Chemix                    Bucuresti
 11. Centrala Cosmetica        Bucuresti
 12. Girom                     Bucuresti
 13. Geranil                   Bucuresti
 14. Infa                      Bucuresti
 15. Lutetia                   Bucuresti
 16. Lady                      Bucuresti
 17. Mignot-Boucher            Bucuresti
 18. Nitranin                  Bucuresti
 19. Nitrosa                   Bucuresti
 20. Richter                   Bucuresti
 21. Rouche Jaques             Bucuresti
 22. S. I. F.                  Bucuresti
 23. Substantia                Bucuresti
 24. Terpena                   Bucuresti
 25. Wander                    Bucuresti
 26. Zaharom                   Bucuresti
 27. Gea-Krayer                Timisoara
 28. Vicentia                  Bucuresti
 29. Sorida                    Bucuresti
-------------------------------------------

    LISTA ANEXA 20

    Intreprinderile producatoare de bauturi spirtoase
----------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii        ADRESA
----------------------------------------------------
 1. "Flora"                      Arad
 2. Miron Belea                  Arad
 3. Zwack                        Arad
 4. Kenyeres Carol               Brasov
 5. "Comesta"                    Bucuresti
 6. "Cointreau"                  Bucuresti
 7. Distileria Elvetiana         Bucuresti
 8. "Torina"                     Bucuresti
 9. "Besco"                      Lugoj, Severin
 10. Wilhelm Moess               Sibiu
 11. Fronias Ludovic             Sibiu
 12. Kimmel Co. & I.             Timisoara
 13. Meunier & Co.               Braila
 14. Mott Fils                   Bucuresti
 15. Basilescu N. St. Marceaux   Bucuresti
 16. Rhein & Co.                 Azuga (Prahova),
 17. Royal-Chambery              Bucuresti
 18. "Excelsior"                 Dragasani (Valcea)
-----------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 21

    Intreprinderi producatoare de glucoza, dextrina, amidon si drojdie comprimata
--------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii      ADRESA
--------------------------------------------------
 1. "Orezul"                   Braila
 2. "Amilemn"                  Sansimion (Ciuc)
 3. "Valuna"                   Hantesti (Dorohoi)
 4. "Colentina"                Bucuresti
 5. "Zimca"                    Piatra Neamt
 6. Klein Leopold              Seini (Satu Mare)
 7. "Armilon"                  Sibiu
 8. "Vita", F. Jikeli & Co.    Sibiu
 9. Moldoveanu Ludus           Turda
--------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 22

    Intreprinderile producatoare de ulei
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii        ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Max Lazarovici               Bacau
 2. "Uleiul"                     Bacau
 3. Solomon Segal                Bacau
 4. Oficiul Interindustrial      Oradea
 5. Meirovici & Suharovici       Botosani
 6. Adam Sezonov                 Braila
 7. "Zimbrul", Fratii Verona     Braila
 8. "Presol"                     Cluj
 9. "La Vasilache"               Constanta
 10. "Argus"                     Constanta
 11. "Fleming"                   Galati
 12. "Etna"                      Galati
 13. "Virginia"                  Motatei (Dolj)
 14. "Phenix"                    Bucuresti
 15. "Hermes"                    Bucuresti
 16. "Omega"                     Bucuresti
 17. "Ulvis"                     Bucuresti
 18. Intreprinderile D. Arghir   Bucuresti
 19. Victor Schiteanu            Fetesti (Ialomita)
 20. Moara Hedvig                Tg. Mures (Mures)
 21. "Solo"                      Piatra Neamt
 22. Fratii Gruenberg            Roman
 23. C. I. Rohrlich              Roman
 24. Beniamin Glueck             Valea lui Mihai (Salaj)
 25. "Ardealul"                  Carei (Salaj)
 26. "Satmareana"                Satu Mare
 27. Panculescu                  Rosiorii de Vede
                                 (Teleorman)
 28. Fabrica Unita               Timisoara
 29. "Olea"                      Timisoara
 30. "Mandra"                    Barlad (Tutova)
 31. "Noris Silvia"              Barlad (Tutova)
 32. "Olivia"                    Tulcea
 33. L. P. Baboulene             Vaslui
---------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 23

    Intreprinderi de uscat fructe
----------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii     ADRESA
----------------------------------------------------
 1. Dumitru Hociota           Sannicolaul Mic, Arad
 2. "Sarpa"                   Patarlagele, Buzau
 3. "Sarpa"                   Bucuresti
 4. "Franck-Cafea"            Bucuresti
 5. "Furnica Calaca"          Tg. Mures, Mures
 6. "Fructus"                 Timisoara
 7. "Fructonil"               Giurgiu, Vlasca
 8. "Hortus"                  Arad
----------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 24

    Cai ferate particulare
----------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii           ADRESA
----------------------------------------------------------
 1. Ploiesti - Valeni          Ploiesti, Prahova
 2. Arad - Podgoria            Arad, Arad
 3. Arad - Pecica - Nadlac     Pecica,  Arad
 4. Brasov - Satu-Lung         Brasov, Brasov
 5. Turnu-Severin - Tismana    Bucuresti, Intrepr. Closani
 6. Varfurile - Valea Leuca    Arad
 7. Ilva Mare - Ilva Mica      Bistrita, Nasaud
 8. Telciu - Telcisor          Telciu, Nasaud
 9. Maneci - Ungureni          Bucuresti-Societatea Drajna
 10. Buzias - Buzias-Bai       Buzias, Timis Torontal
-----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 25

    Intreprinderi exploatatoare de vagoane-cisterne
--------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii   ADRESA
--------------------------------------------------
 1. "Auxiliara"             Bucuresti
 2. Fratii Niculescu        Targoviste, Dambovita
 3. Alfred Herscovici       Bucuresti
 4. Ghita Moisa             Bucuresti
 5. Fratii Freund           Satu Mare
--------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 26

    Societati de navigatie
---------------------------------------
 Denumirea intreprinderii   ADRESA
---------------------------------------
 1. "S. R. D."              Bucuresti
 2. "S. T. A. D."           Bucuresti
 3. "Sinda Romana"          Bucuresti
 4. "Danubmar"              Bucuresti
--------------------------------------

    LISTA ANEXA 27

    Vasele fluviale si maritime, si cele sub pavilionul romanesc, scufundate in apele teritoriale romanesti sau straine
------------------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii          ADRESA
------------------------------------------------------
 1. Ing. Gh. Duca                  D. P. M. (pilotina)
 2. Amarilis                             (remorcher)
 3. Ing. Cazimir                   "  "        "
 4. Ing. Pasla,                    "  "        "
 5. Istria                         "  "        "
 6. 1 Mai                          "  "        "
 7. Filimon Sarbu                  "  "        "
 8. Alice - S. Dumitriu                  (remorcher)
 9. Ana - Fratii Daniel                      "
 10. Angela - C. si G. Dendrino
     si P. Mironescu                         "
 11. Basarabia D. - Dumitru S.
 12. Cecilia - Most. P. Ghenciu              "
 13. Danubiul - Sant. Danubiul               "
 14. Decebal - Most. I. Tanase               "
 15. Fratii Daniel                           "
 16. Fratii Ghenciu - Most. P.
     Ghenciu                                 "
 17. Fotin Enescu - Coop. F.
     Enescu                                  "
 18. Graci - P. si R. Graciov                "
 19. Ioan - I. Teodorescu                    "
 20. Levendis - K. Moreno                    "
 21. Maria - Most. S. Moreno si
     S. Iancovici                            "
 22. Maria - Most. B. Calughera              "
 23. Phoenix 1. - E. Radacovici              "
 24. Phoenix 2. - E. Radacovici              "
 25. Phoenix 3. - E. Radacovici              "
 26. Phoenix 4. - E. Radacovici              "
 27. Prahova - E. Radacovici                 "
 28. Rahova - T. Lichiardopol                "
 29. Aymond - Soc. Smarda                    "
 30. Rodica - I. B. Georgescu                "
 31. Romania - T. Toculescu                  "
 32. Solomon - K. Moreno                     "
 33. Sft. Nicolae - T. Badiu
     Gheorghiu                           remorcher
 34. Socrates - Soc. Smarda                  "
 35. Trixi - Soc. Sardex                     "
 36. Dunarea R. 1. - I. B.
     Demetrescu                              "
 37. Lord Byron - (CNR Arges)                "
 38. Lt. Isvoranu - Minist.
     Sanatatii                               "
 39. Primavara - Dr. M. Varnah               "
 40. Midia                            D. P. M. (draga)
 41. Orsova                           D. P. M. (draga)
 42. Uniunea                       S. H. Giurgiu (elevator)
 43. Aurora - S. Dumitru           S. H. Giurgiu (draga)
 44. Azis Nr. 3. - AziS Ahmet              "        "
 45. Draga - Serv. Apelor                  "        "
 46. Fratii Daniel - Fratii Daniel         "        "
 47. George - Most. P. Ghenciu             "        "
 48. Ialomita - Most. P. Ghenciu           "        "
 49. Louigi - Rentea, M. Ion si N.
     Stefanescu                            "        "
 50. Mures - Most. P. Ghenciu, S.
     Dumitriu                              "        "
 51. Romania - Fratii Daniel                  "
 52. Louisa - K. Moreno                    (elevator)
 53. Nely - K. Moreno                         "
 54. Nr. 1.387 - I. Rosenberg                 "
 55. Speranta - L. Rosenberg                  "
 56. a. Popa Kevork - L. Rosenberg            "
 56. Salupa de incendiu                D. P. M. (salupa)
 57. Salupa Nr. 4                         "       "
 58. Salupa Nr. 2                         "       "
 59. Salupa Nr. 3                         "       "
 59. a) 59 b), Janeta - J. Dumitriu
     si Maria - Bl. Maratos               "       "
 60. Port Blok Nr. 1                  D. P. M. (saland)
 61. Port Blog Nr. 2                      "       "
 62. Saland Clapet Nr. 1             S. H. Giurgiu (clapeu)
 63. Saland Clapet Nr. 1              D. P. M. (clapeu)
 64. Saland Clapet Nr. 2             S. H. Giurgiu (clapeu)
 65. Saland Clapet Nr. 2              D. P. M. (clapeu)
 66. Gabara Basculanta Nr. 5             "        "
 67. Gabara Basculanta Nr. 6          D. P. M. (clapeu)
 68. Clopot Scufundator               D. P. M. (ponton)
 69. Ponton metalic cu biga pentru
     scos ancore                         "        "
 70. Centrala de aer comprimat al
     clopotului scufundator              "        "
 71. Barca scafandru Nr. 1               "        "
 72. Barca scafandru Nr. 2.              "        "
 73. Barca scafandru Nr. 3               "        "
 74. Closca - Ing. Caranfil                ponton
 75. Fulgerul - V. Macedonschi               "
 76. S. N. S. Nr. 13 - Soc. Smarda           "
 77. Visco - Most. B. Calugheru              "
 78. Culina - St. Secen                   slep motor
 79. Gabriel Florin P. - Banca
     Cerealistilor                           "
 80. Ivan - D. Radacovici                    "
 81. V. Prodanoff                            "
 82. Daniel 2 - Fratii Daniel                "
 83. Angela Miras - A. Miras                (slep)
 84. Anastasie Alexici - F-tii
     Alexici                                 "
 85. Andreea - Tracadas                      "
 86. Antonia                                 "
 87. Apolonia Clara - Clara si
     Cazimir Bonifaci                        "
 88. Augusta                                 "
 89. Ardeal - A. Bernado, S.
     Viasopol, E. Carantino                  "
 90. Aristide - A. Luludis                   "
 91. Athanasios - S. Lichiardopol            "
 92. Naghelici - Creiner, Sehberg,
     Cvici                                   "
 93. Aleea - H. Rabinovici                   "
 94. Amelie - A. Poszoni                     "
 95. Braila A. Luludis                       "
 96. Bucris - A. Craciunescu                 "
 97. Bucovina - C. Hiott                     "
 98. Banat - N. Mendel                       "
 99. Burdujeni - K. Moreno                   "
 100. Betty - I. Pincas                      "
 101. Buca Ana - Pincas                      "
 102. Caliopi A. - A. Tzaacarisianos      (slep)
 103. Calomira S. - C. Lichiardopol          "
 104. Canaris C. - Festine                   "
 105. Carnion - A. Papia                     "
 106. Carola - S. Levendis                   "
 107. Chirica Murgeni - D. Chiriac           "
 108. Consuela - C. Aldea                    "
 109. Dimitrie - A. Luludis                  "
 110. Dimitrie Alexici - Fratii Alexici      "
 111. Dimitrie p. - D. Papadatos             "
 112. Dimitrios - D. Cavadia                 "
 113. Dionisia                               "
 114. Ditty - E. Statatos si A.
      Craciunescu                            "
 115. Dunarea 2-1. B. Demetrescu             "
 116. Fratii Daniel - Daniel 4               "
 117. Daniel 6 - Fratii Daniel               "
 118. Daniel 8 - Fratii Daniel               "
 119. Daniel 9 - Fratii Daniel               "
 120. Daniel 10 - Fratii Daniel              "
 121. Daniel 11 - Fratii Daniel              "
 122. Elpida - G. Varnali                    "
 123. Emanuel - C. Trilivas                  "
 124. Enricheta - Fratii Racevich            "
 125. Ester S. Svoronos                      "
 126. Soc. Sinda - Egeria                    "
 127. Elena - Andrei Fostini                 "
 128. Elena D. - Sp. Dumitru                 "
 129. Elena T. - Vuccino                     "
 130. Evanthia - S. Leondopol, A.
      Vasilidis                              "
 131. Elisa - Creimer, Seimberg,
      Cvici                                  "
 132. Elim S. - Ida Speier                   "
 133. Ernaneth - A. Wexler,
      E. Leichter                            "
 134. Elsa - M. Pincas                       "
 135. Eva Laura - Most. G. Lobell            "
 136. Falciu - S. Patrichios                 "
 137. Flavia B. - Flavia Belu                "
 138. Fochion - E. Sideri                    "
 139. Fotin Enescu - Coop. F. Enescu         "
 140. Fred - A. Filipescu                    "
 141. Fica - Most. S. Pincas               (slep)
 142. Fotini - F. Tracadas                   "
 143. Giurgiu - S. Dumitriu                  "
 144. Grigore Cicei 2 - Gr. Cicei            "
 145. Grigore Cicei 3 - Gr. Cicei            "
 146. Grigore Cicei 5 - Gr. Cicei            "
 147. Gura Arman - Soc. Calea                "
 148. Grupco 2 - Grupper F.                  "
 149. Grupco 3 - Grupper F.                  "
 150. Grupco 4 - T. Berariu                  "
 151. Harsova - I. Sasu, P. Cristescu        "
 152. Most. G. Fidelis - "Horia"             "
 153. Ifigenia - Surori Cosmeto              "
 154. Ileana Alexici - Fratii Alexici        "
 155. Renne - Most. A. Pincas                "
 156. Iosef - I. Glucksman                   "
 157. Jeanne D'arc - E. Roscoff              "
 158. Jaques - Most. M. Pincas               "
 159. Jaqueline - V. Iancovici               "
 160. Chiriacos - E. Frangopol               "
 161. Chiriacula - A. Vasilescu              "
 162. Litheos - M. Georgopoulos              "
 163. Luca Emil - G. Stefaniti si
      p. Cutava                              "
 164. Leova - Creimer, Seimberg,
      Cvici                                  "
 165. Lotty - M. Heilpern                    "
 166. Mark - Most. A. Pincas                 "
 167. Maria B. - Elena Boiagi                "
 168. Maria L. - S. Dumitriu                 "
 169. Maria S. - Svoromos A.                 "
 170. Maria T. - Vuccino                     "
 171. Maria Alexici - Fratii Alexici         "
 172. Maria Lala - M. Teodorescu             "
 173. Marieta Golda - Kaufman, Pitaulic
      si Rosenberg                           "
 174. Marini - I. si G. Varnali              "
 175. Mercedes - C. si E. Gughiano           "
 176. Mihail P. - Plavanescu si Fastiropol   "
 177. Mihai Bravu - Z. si I. Varnali         "
 178. Moldova - A. Gheorghiu                 "
 179. M. B. 12 - Amiral Lupascu              "
 180. Matilda - Gluislamm, Bughedeinse,
      Rabinovici                           (slep)
 181. Mitza - Maria Iancovici                "
 182. Monzi - E. Wexler                      "
 183. Mizzi - E. Wexler                      "
 184. Mark - E. Moreno                       "
 185. Nedor - T. si S. Levendis              "
 186. Nedelea - I. A. Fostini                "
 187. Nicu - G. Contoguri                    "
 188. Nina Mioara - Craciunescu si
      Statatos                               "
 189. Nicusor - C. Bernstein                 "
 190. Netty - C. Berstein                    "
 191. Nr. 6 - Most. C. Atanasuli             "
 192. Nr. 038 - I. Niculae, T. Rontea
      si I. Maria                            "
 193. Nr. 45.010 - Rozeanu, Iordachescu      "
 194. Nutzi - E. Pastia                      "
 195. Olga Hiott - A. Hiott                  "
 196. Oit P. - G. Lazarisis                  "
 197. Oltenia - T. Mendel                    "
 198. Puiu - A. Wexler, E. Leichter.         "
 199. Pelisor - S. Iancovici                 "
 200. Posesonia - K. Moreno                  "
 201. Panaghis - D. Cavadia                  "
 202. Paraschiva - Most. Dendrino G.         "
 203. Parnassos - Soc. Sodac                 "
 204. Peles - M. T. Mecsa                    "
 205. Predeal - A. Berzuca                   "
 206. Progresul - Coop. Progresul            "
 207. Rodica - 1 si V. Borvizeanu            "
 208. Riga Fereo - Most. Zanguropol S.       "
 209. Rodica M. - I. Marinescu               "
 210. Rita L. - A. Laubmuller                "
 211. Rozica R. - M. Rothman                 "
 212. Rufcu - Most. S. Pinchas               "
 213. Sft. Gheorghe - E. Pangopol            "
 214. S. Pirosca - Soc. Sinda                "
 215. Simote - Mihail Ion                    "
 216. Spyroula - S. Lichiardopol             "
 217. Spyros - Lichiardopol                  "
 218. Stanica - Stan Ionescu               (slep)
 219. Stela - Sinda si Sp. Caruso            "
 220. Sigismundo - F. Gruper                 "
 221. Sorin - K. Moreno si Most. M.
      Iancovici                              "
 222. Stela F. - M. Deora, I. Feinstein.     "
 223. Samoil - I. si J. Heilpern             "
 224. St. Spiridon - Zanguropol, Antipa      "
 225. Tudor Vladimirescu - INCOOP.           "
 226. Teddy - A. Poszony                     "
 227. Traky - Zanguropol, Antipa             "
 228. Valeria - G. Lazaris                   "
 229. Varatec - I. Reghie                    "
 230. Victoria - P. Cristescu                "
 231. Vedea - A. Filipescu                   "
 232. Violet - K. Moreno si Most. M.
      Iancovici                              "
 233. V. Hiott - C. Hiott                    "
 234. William - W. Iancovici                 "
 235. Willy - E. Moreno si most. M.
      Iancovici                              "
 236. Concordia - V. Macedonschi          (pasageri)
 236. a. Lidya - A. Constantinescu           "
 237. Alex. - A. Poszony                     "
 238. Ana S. - P. si I. Speier              (slep)
 239. Athena - C. Anastasiu                  "
 240. Agathi - S. Lichiardopol               "
 241. Achile - Soc. Dunarea                  "
 242. Consuela Roxane - A. Kulnberg          "
 243. Claudia - Soc. Sinda Romana            "
 244. Danil 1 - Fratii Daniel                "
 245. Gr. Cicei 4 - Gr. Cicei                "
 246. Janette S. - S. Simsinovici            "
 247. Jenny - M. Klarsfeld, most. M.
      Iancovici                              "
 248. Mony - M. Pincas                       "
 249. Nastia - S. Leichter                   "
 250. Nr. 295 - Adm. Livrarilor              "
 251. Prahova - S. Dumitriu, Lilof.          "
 252. Pietris - F. Constantinescu            "
 253. Sally - M. Heilpern                    "
 254. Spor - S. Bischof                      "
 255. Sft. Nicolae - P. Cristescu, M.
      Osman Ali                           (slep)
 256. Transilvania - C. Hiott                "
 257. Tank de Apa                          (tanc)
 258. Stad Motor 1                      (tanc-motor)
 259. Stand Motor 2                          "
 260. Aneta Alice - A. Luludis             (tanc)
 261. Amelita - Veisler                      "
 262. Concret 1 - F. Fotiadis                "
 263. Doi Frati - I. Rusef, S. Hasan.        "
 264. Eugenia - E. Veisman                   "
 265. Fulgerul - B. Grigorescu               "
 266. Lidasca - Domoncos, Fotiade            "
 267. Maria - Fratii Prodanof                "
 268. Moreni - Most. P. Ghenciu              "
 269. Misu M. I. Marinescu                   "
 270. Naluca - A. Groza                      "
 271. Pascin - I. Pincas                     "
 272. Progresul Petrolifer -
      G. Georgescu                           "
 273. Spiridon - A. Preisler                 "
 274. Sft. Gheorghe - Fratii A.
      Schefer                                "
 275. Teodor - E. Graciov                    "
 276. Vera - I. Ghenciu                      "
 277. Violetta - A. Luludis                  "
 278. Daniel 5 - Fratii Daniel               "
 279. Alfredo P. - M. Klarsfeld              "
 280. Roza O. - M. Oberman                   "
 281. Florica - I. Barbulescu           (bac-motor)
 282. Sft. Dumitru - G. Jipa                 "
 283. Valentina - I. Barbulescu              "
 284. Azis Nr. 1 - Azis Ahmet              (bac)
 285. Azis Nr. 2 - Azis Ahmet                "
 286. Barladeanu - M. D. Barladeanu          "
 287. Braila - Ghenciu - Dumitriu            "
 288. Fotin Enescu 4 - Coop. F. Enescu       "
 289. Galati - Sp. Dumitriu                  "
 290. Galati 2 - I. Gheorghiu                "
 291. Mihail - Ciocan, Barladeanu            "
 292. Nr. 141. - St. Tigau                   "
 293. Nr. 149. - N. Dinescu                  "
 294. Nr. 570. - D. I. Pavel, V. Ivan.     (bac)
 295. Pusa - M. Petrovici                    "
 296. Sft. Ilie - F. si I. Boitan            "
 297. Sft. Niculae - D. Cavadia              "
 298. Sofia - Barladeanu, Ciocan             "
 299. Tranzit 1. - Soc. Tranzit              "
 300. Tranzit 2. - Soc. Tranzit              "
 301. Adrienne - Most. P. Ghenciu          (ceam)
 302. Adrienne - Despa, Celenti              "
 303. Alexandru T. - C. Barzuca              "
 304. Alexe Z. - M. Popeea                   "
 305. Arges - Sp. Dumitriu                   "
 306. Bibica - C. Lilof                      "
 307. Braila - G. Pastia                     "
 308. Braila - C. Papacanaris                "
 309. Calarasi - Most. Ghenciu               "
 310. Caliopi g. - Most. P. Ghenciu          "
 311. Cheia Granit - Most. I. Tanase         "
 312. Costin - O. Celentis                   "
 313. Dobrogea - S. Dumitriu                 "
 314. Dumitriu - S. Dumitriu                 "
 315. Daniel 12. - Fratii Daniel             "
 316. Daniel 13. - Fratii Daniel             "
 317. Daniel 14. - Fratii Daniel             "
 318. Daniel 17. - Fratii Daniel             "
 319. Daniel 18. - Fratii Daniel             "
 320. Daniel 19. - Fratii Daniel             "
 321. Daniel 20. - Fratii Daniel             "
 322. Daniel 21. - Fratii Daniel             "
 323. Elvira - Most. P. Ghenciu              "
 324. Eufrosina - Garbis, Misurov            "
 325. Eugenia D. - S. Dumitriu               "
 326. Ghenciu I. - Most. P. Ghenciu          "
 327. Isaccea - M. Teodorescu,
      Gh. Rentea                             "
 328. Luchy - M. si S. Strass                "
 329. Macin - Soc. Calea                     "
 330. Marioara - Most. P. Ghenciu            "
 331. Marion - Dumitriu, Lilof               "
 332. Nestor - E. Carantino                  "
 333. Nr. 3. - M. Ghiculescu                 "
 334. Phoenix - M. C. Strass                 "
 335. Prutul - I. Ceicu                      "
 336. Sft. Gheorghe - B. Galescu          (ceam)
 337. Sft. Spiridon D. - S. Dumitriu         "
 338. Silistra - S. Dumitriu                 "
 339. S. N. S. 195. - Soc. Smarda            "
 340. S. N. S. 295. - Soc. Smarda            "
 341. S. N. S. 390. - Soc. Smarda            "
 342. S. N. S. 685. - Soc. Smarda            "
 343. S. N. S. 4.135 - Soc. Smarda           "
 344. S. N. S. 5.135 - Soc. Smarda           "
 345. Sultana - S. Hasarian                  "
 346. Turnu Magurele - S. Dumitriu           "
 347. Troesmis - Ing. Budurescu              "
 348. Topalu - Most. P. Ghenciu              "
 349. Traian D. Sp. Dumitriu                 "
 350. Unirea - M. Cocora                     "
 351. Zarnesti - M. Poppea                   "
 352. Isaccea - M. Rosca                  (maron)
----------------------------------------------------------

    LISTA ANEXA 28

    Societatile de asigurare
-----------------------------------------------
 Denumirea intreprinderii    ADRESA
-----------------------------------------------
 1. Asigurarea Romaneasca    Bucuresti
 2. Agricola Fonciera        Bucuresti
 3. Caledonian Romana        Bucuresti
 4. Compania de Asigurare    Bucuresti
 5. Dacia Romania            Bucuresti
 6. Generala                 Bucuresti
 7. Nationala                Bucuresti
 8. Prima Ardeleana          Cluj
 9. Prima Societate de
    Inmormantare             Brasov
 10. Steaua Romaniei         Bucuresti
 11. Adriatica
     (reprezentanta)         Triest - Bucuresti
 12. Metropola               Bucuresti
 13. Standard                Bucuresti
 14. Vulturul                Bucuresti
 15. Minerva                 Cluj
-----------------------------------------------

    ANEXA 29

                              DECLARATIE

pentru intreprinderi in constructie, lichidare sau incetare de activitate

    1. Denumirea intreprinderii .............................................
    2. Obiectul .............................................................
    3. Forma juridica .......................................................
    4. Inmatriculat la Camera de Comert din orasul ..........................
sub Nr. ............ din anul .................
    5. Radiata la: ..........................................................
    6. Adresa: ..............................................................
                            Comuna ..........................................
                            Judetul .........................................
    Exploatarea principala: Str. ........................... Nr. ............
                            Telefon: ...................

                   Comuna ...................................................
    Sediul social: Judetul ..................................................
                   Str. ......................  Nr. .........................
                   Telefon: ..................

    7. Alte exploatari, centre de desfacere, depozite, etc., apartinand aceleasi intreprinderi:

       Denumirea         Obiectul          Adresa
    ...............   ...............   ................
    ...............   ...............   ................
    ...............   ...............   ................

    8. Conducerea intreprinderii: (proprietari, Consiliul de Administratie, Comitete de Directie si Censori).

        Numele            Adresa          Cantitatea       Monit. Oficial
    ...............   ...............   ...............   ................
    ...............   ...............   ...............   ................
    ...............   ...............   ...............   ................

    9. Lichidatori:

       Numele              Adresa         Numiti in baza
    ...............   ................   .................
    ...............   ................   .................
    ...............   ................   .................

    10. Persoanele care angajeaza valabil firma: ............................
    .........................................................................
    .........................................................................

    11. Capital social Lei ................. subscris de*)
                       Lei ................. varsat de *)

        Numele              Adresa            %
    ................    ..............    ...............
    ................    ..............    ...............
    ................    ..............    ...............
---------------
    *) Se vor mentiona persoanele fizice si juridice care detin peste 10% din capitalul social, precum si participatiunile Statului roman sau ale unor alte state straine.

    12. Incetarea activitatii:
        data .................
        motivul ..............
        aprobarea, sau demersuri facute pentru obtinerea aprobarii ..........
    .........................................................................
    13. Pentru intreprinderi in constructie:
    Data inceperii constructiilor si montarii instalatiilor .................
    Data intreruperii (daca constructiile si instalarile nu continua) .......
    .........................................................................
    Stadiul investitiilor (se va aprecia in % din cele proiectate *).
    (Se vor specifica investitiile necesare pentru punerea in functiune, printr-o descriere sumara si prin indicarea aproximativa a sumelor necesare).
    .........................................................................
    .........................................................................
    .........................................................................
    .........................................................................
------------------
    *) Daca exista proiecte, se vor anexa in copie.

    14. Terenul intreprinderii:
    propriu ..................... m. p.
    inchiriat ................... m. p.
    supraf. cladita ............. m. p. cu .................. incaperi.
    15. Mijloace de transport: ..............................................
    .........................................................................
    .........................................................................
    16. Puterea motrica instalata in C. P.

    DENUMIREA MASINII       CONSTRUCTIA
                            Firma    Anul    BUCATI   C. P.
    Electromotoare cu
    alimentare din afara:
    .....................  .......  ......  .......  ........
    .....................  .......  ......  .......  ........
    .....................  .......  ......  .......  ........

    Electromotoare
    alimentate cu energie
    produsa de intrepr. :
    .....................  .......  ......  .......  ........
    .....................  .......  ......  .......  ........
    .....................  .......  ......  .......  ........

    17. Generatori de energie:

    Denumiri si      Constructia    Intrebuintare:   Bucati    Putere
    caracteristici   Firma   Anul                              (debit)
    ...............  ......  ....   ..............   .......  ........
    ...............  ......  ....   ..............   .......  ........
    ...............  ......  ....   ..............   .......  ........

    18. Utilajul:

    Denumirea masinii    Capacitatea de productie    Bucati
                         pe masina in 8 ore
    .................    .........................   .......
    .................    .........................   .......
    .................    .........................   .......

    19. Materii prime, accesorii, deseuri, combustibil si produse in depozit:

     Denumirea:      Unitati de masura:      Cantitatea:
    ..............  ...................   ...............
    ..............  ...................   ...............
    ..............  ...................   ...............

    20. Marfuri, masini, materii prime in curs de transport sau vamuire:
    ......................................................................
    ......................................................................
    ......................................................................

    21. Productia:

    Unitatea de masura  Denumirea produsului *)  Productia maxima realizata
    ..................  .......................  ...........................
    ..................  .......................  ...........................
    ..................  .......................  ...........................
----------------
    *) Numai produsele principale.

    22. Personalul in anul de productie maxima:

            Functia              Total in anul
    De conducere ...........  ....................
    Tehnic superior ........  ....................
       "   inferior ........  ....................
    Ad-tiv superior ........  ....................
       "   inferior ........  ....................
    Lucratori calificati....  ....................
       "   industriali .....  ....................
       "   necalificati ....  ....................
    Ucenici ................  ....................

    23. Ultimul bilant si cont de profit si pierdere (in anexa).
    24. Balanta de verificare pe ultima luna (in anexa).
    25. Situatia fiscala (impunerea curenta, debite restante).
    Localitatea ...................... Declarant:
    Data .......................       .................
                                       .................
                                       Calitatea .......
                                       Adresa ..........
    S-a primit declaratia in triplu exemplar, inregistrat sub Nr. .......... din .............. azi ..............
din care un exemplar s-a restituit declarantului.

                                        Comisiunea Judeteana de
                                             Nationalizare.



SmartCity5

COMENTARII la Legea 119/1948

Momentan nu exista niciun comentariu la Legea 119 din 1948
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Jurnal 786 1942
    EMMA LEASING COMPANY LIMITED provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At EMMA LEASING COMPANY LTD we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of EMMA LEASING LTD, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. Our procedures are most reasonable and safest as dealings are done bank to bank immediately after DOA is countersigned keeping you our client guaranteed of safety 100%. Leasing Price : 4%+2% Buying Price: 32%+2% Contact us for more details on our terms and procedure of transaction. ANDREW ROBERT CARTER email: acarterrobertandrew9@gmail.com skype: acarterrobertandrew9@gmail.com Tel contact: +447031968934
ANONIM a comentat Legea 656 2002
    OPORTUNEA DE ÎNCHIRIERE URGENTĂ PENTRU SOLICITAREA PROBLEMEI FINANCIARE Ai nevoie de un împrumut? Căutați Finanțe? Căutați un împrumut pentru a vă lărgi afacerea? Cred că ați ajuns la locul potrivit. Oferim împrumuturi cu dobândă redusă. Persoanele interesate ar trebui să ne contacteze la Pentru răspuns imediat la cererea dvs., Kindly răspundeți numai la e-mailurile de mai jos. Ce este aplicația +918586038302 neadneadloan@gmail.com Vă rugăm să ne furnizați informațiile următoare, dacă sunteți interesați. 1) Numele complet: ......... 2) Sex: ......... 3) Suma împrumutului necesară: ......... 4) Durata împrumutului: ......... 5) Țara: ......... 6) Adresa de domiciliu: ......... 7) Număr mobil: ......... 8) Venit lunar: ..................... 9) Ocupatia: ........................... ) Care site-ul v-ati prezentat aici despre noi ..................... Multumesc si toate cele bune. neadneadloan@gmail.com +918586038302
ANONIM a comentat Legea 656 2002
    OPORTUNEA DE ÎNCHIRIERE URGENTĂ PENTRU SOLICITAREA PROBLEMEI FINANCIARE Ai nevoie de un împrumut? Căutați Finanțe? Căutați un împrumut pentru a vă lărgi afacerea? Cred că ați ajuns la locul potrivit. Oferim împrumuturi cu dobândă redusă. Persoanele interesate ar trebui să ne contacteze la Pentru răspuns imediat la cererea dvs., Kindly răspundeți numai la e-mailurile de mai jos. Ce este aplicația +918586038302 neadneadloan@gmail.com Vă rugăm să ne furnizați informațiile următoare, dacă sunteți interesați. 1) Numele complet: ......... 2) Sex: ......... 3) Suma împrumutului necesară: ......... 4) Durata împrumutului: ......... 5) Țara: ......... 6) Adresa de domiciliu: ......... 7) Număr mobil: ......... 8) Venit lunar: ..................... 9) Ocupatia: ........................... ) Care site-ul v-ati prezentat aici despre noi ..................... Multumesc si toate cele bune. neadneadloan@gmail.com +918586038302
ANONIM a comentat Ordin 426 2011
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com )
ANONIM a comentat Legea 139 2017
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com )
ANONIM a comentat Decretul 21 1990
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com )
ANONIM a comentat Decretul 75 1995
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com )
ANONIM a comentat Hotărârea 775 2002
    We are authorized Financial consulting firm that work directly with A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,HSBC bank etc We provide BG, SBLC,and lots more for clients all over the world. We are equally ready to work with Brokers and financial consultants/consulting firms in their respective countries. Our procedures are most reasonable and safest as we operate a 100% financial risk free process which entails that the issuing and receiving bank continues the transaction immediately after DOA is countersigned We offer certifiable and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable of taking up time bound transactions. We are RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days We hope to establish a long term business relationship with you even after this first trial Regards, Ashraf Skype:goldencrow59@gmail.com email :goldencrow59@gmail.com
ANONIM a comentat OUG 110 2007
    Sunteți interesat de un împrumut? oferim tot felul de asistență financiară tuturor persoanelor. "Imprumut de afaceri, împrumut personal, împrumut de investiții, consolidare acasă Împrumut, împrumut de împrumut și împrumut de companie la nivel mondial.Rata noastră de dobândă este de 3% pe an.importăm, de asemenea, consultanță financiară clienților noștri.if aveți un proiect bun sau doriți să începeți o afacere și aveți nevoie de împrumut pentru al finanța, contactați-ne imediat, pentru a putea discuta, a semna acordul și apoi a vă finanța proiectul sau afacerea pentru dvs. Vă rugăm să ne contactați astăzi pentru toate nevoile dvs. financiare Contactați-ne prin e-mail: midland.credit2@gmail.com
ANONIM a comentat Rectificare 257 2006
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com )
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu