Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

LEGE Nr

LEGE   Nr. 43 din 8 martie 2006

pentru acceptarea amendamentului, adoptat la Istanbul la 25 iunie 2004, la Carta Organizatiei Cooperarii Economice a Marii Negre, adoptata la Yalta la 5 iunie 1998

ACT EMIS DE: PARLAMENTUL ROMANIEI

ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 281 din 29 martie 2006



Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Articol unic. - Se acceptă amendamentul*), adoptat la Istanbul la 25 iunie 2004, la Carta Organizaţiei Cooperării Economice a Mării Negre, adoptată la Yalta la 5 iunie 1998.

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.

PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR                                

ADRIAN NĂSTASE                                          

p. PREŞEDINTELE SENATULUI,

TEODOR VIOREL MELEŞCANU

       OCEMN

ORGANIZAŢIA COOPERĂRII ECONOMICE A MĂRII NEGRE

            

                   Secretariatul Internaţional Permanent

Istinye Cad., Milşir Fuad Paşa Yalisi, Eski Tersane  34460 Istinye- Istanbul / TURCIA

Tel.: ++90 212 229 63 30-35     Fax: ++90 212 229 63 36      E-mail: bsec(g. tnn. net

www. bsec-organization. org

___________________________________________________________________________

Istanbul, 25 iunie 2004                                                                          BS/SFM/R(2004)1

       RAPORT*) AL

REUNIUNII SPECIALE A CONSILIULUI

MINIŞTRILOR AFACERILOR EXTERNE

      AI STATELOR MEMBRE OCEMN

Istanbul, sediul OCEMN, 25 iunie 2004

1. Reuniunea Specială a Consiliului Miniştrilor Afacerilor Externe a avut loc ia Istanbul, la sediul OCEMN, la 25 iunie 2004. Aceasta a fost precedată de Reuniunea Specială a Comitetului Inalţilor Funcţionari din 23-24 iunie 2004.

*) Amendamentul este cuprins în Raportul Reuniunii Speciale a Consiliului Miniştrilor Afacerilor Externe ai Statelor Membre OCEMN, reprodus în facsimil la pag. 2-4.

2. Următoarele State Membre ale OCEMN au participat la Reuniune:

Republica Albania

Republica Armenia

Republica Azerbaidjan

Republica Bulgaria Georgia

Republica Elenă

Republica Moldova

România

Federaţia Rusă

Serbia şi Muntenegru

Republica Turcia

Ucraina

Lista participanţilor la Reuniune este ataşată ca Anexa I.

3.       Proiectul agendei Reuniunii a fost discutat şi adoptat. Agenda adoptată este ataşată ca Anexă II.

4.       Reuniunea a fost condusă de E. S. Dl. Mikhail UKLEBA, Adjunct al Ministrului Afacerilor Externe al Georgiei.

"PROIECT DE DECLARAŢIE A CONSILIULUI MINIŞTRILOR AFACERILOR EXTERNE Al STATELOR MEMBRE OCEMN PRIVIND CONTRIBUŢIA OCEMN LA SECURITATE SI STABILITATE"

5.    Consiliul Special a adoptat "Declaraţia Consiliului Miniştrilor Afacerilor Externe ai Statelor membre ale OCEMN privind Contribuţia OCEMN la Securitate şi Stabilitate". Textul Declaraţiei este anexat ca Anexă III.

NECESITATEA REFORMELOR PENTRU CREŞTEREA EFICIENTEI ORGANIZAŢIEI, INCLUSIV MĂRIREA NUMĂRULUI PERSONALULUI DE CONDUCERE AL PERMIS-OCEMN (PRIN ADĂUGAREA UNUI POST DE SECRETAR GENERAL ADJUNCT, FEDERAŢIA RUSA PROPUNÂND UN CANDIDAT).

6.  Consiliul a decis următoarele:

1. Pornind de la înţelegerea prin consens, obţinută la cea de-a 10-a Reuniune a consiliului privind necesitatea reformelor pentru creşterea eficienţei organizaţiei, Consiliul a fost de acord cu privire la Personalul de Conducere al PERMIS-OCEMN, prin adăugarea unui post de Secretar General Adjunct, delegaţia rusă propunând un candidat (Dl. Andrei URNOV, ambasador, Ministerul Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse).

Dl. Andrei URNOV este numit ca Secretar General Adjunct al PERMIS-OCEMN, în nume personal, începând cu 1 noiembrie 2004, pentru o perioadă de 3 ani.

Toate aspectele relevante ale activităţii acestui post nou introdus de Secretar General Adjunct al PERMIS-OCEMN vor fi reglementate prin prevederi corespunzătoare ale documentelor relevante ale OCEMN.

2.    O nouă clauză urmează a fi introdusă în paragraful 4 al Regulii VI a "Reglementărilor pentru Personalul Secretariatul Internaţional Permanent al Cooperării Economice a Mării Negre", după cum urmează:

" Postul de Prim Adjunct al Secretarului General va fi alocat cetăţenilor Ţării Gazdă, în care se află Secretariatul Internaţional Permanent".

3.  Să se introducă un nou Articol 24 în Carta OCEMN:

"ARTICOLUL 24

Centrul Internaţional de Studii al Mării Negre

Centrul Internaţional de Studii al Mării Negre (CISMN) este o organizaţie cu caracter internaţional care acţionează ca grup de studii al Organizaţiei Cooperării Economice a Mării Negre (OCEMN) şi este condus de un Comitet al Directorilor, ai cărui membri sunt cetăţeni ai statelor membre ale OCEMN.

Scopurile principale ale CISMN sunt de a studia modalităţile practice de adâncire a cooperării regionale între statele membre ale OCEMN, precum şi a relaţiei OCEMN-UE şi de a promova aplicarea realizărilor ştiinţei şi tehnologiei la domenii concrete ale cooperării multilaterale, bazate pe principiile prezentei Carte şi priorităţile stabilite de Consiliul Miniştrilor Afacerilor Externe".

DIVERSE

7. Consiliul a decis să desemneze ziua de 25 ca zi a OCEMN, care să fie marcată în fiecare an în Statele membre OCEMN.

EXPRIMAREA DE MULŢUMIRI

                                                                                                                

8. Şefii   Delegaţiilor  au   exprimat  sincere   mulţumiri   PERMIS-OCEMN   pentru   buna organizare a Reuniunii Speciale a Consiliului Miniştrilor Afacerilor Externe.

9. Acest raport a fost adoptat de Reuniunea Specială a Consiliului Miniştrilor Afacerilor Externe ai Statelor Membre OCEMN.


COMENTARII la Legea 43/2006

Momentan nu exista niciun comentariu la Legea 43 din 2006
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Ordin 1355 2012
    Nu exista notiunea de aviz sau aprobare in Ord. MMDD 410/2008! Ordinul respectiv la art. 5 se refera la autorizarea unei activitati, cea de capturare animale din fauna salbatica. Deci, Ordinul acesta practic scoate vanatoarea din activitatile autorizabile cf. Ord 337 al INS, lasand-o la mana directiilor silvice, care ele vaneaza, ele controleaza, ele isi dau sg. aprobari si avize. Ce s-o ascunde in spatele acestui ordin, doar dl. demis ne poate spune...mai ales ca a fost demis chiar in ziua in care a fost semnat Ord. 1355/2012!! Oare ce se ascunde pe aici?
ANONIM a comentat Hotărârea 1223 1990
    Daca am fost programator la Oficiul de calcul la o intreprindere de constructii, se acorda grupa II? Din partea societatii am primit o adeverinta in acest sens, dar la Casa de pensii mi s-a spus ca "nu am lucrat in intemperii, ci la birou!!", deci NU. Ma poate ajuta cineva?
ANONIM a comentat Ordin 3798 2012
    daca sunt din provincie unde pot sta;si sunt 2 centre de evaluare,transportul se plateste de federatii s-au de noi.As dori un raspuns daca se poate.Ajungem in Bacau si unde ne ducem sa ne inscriem pentru bacalaureat.
ANONIM a comentat Ordin 3798 2012
    daca sunt din provincie unde pot sta;si sunt 2 centre de evaluare,transportul se plateste de federatii s-au de noi.As dori un raspuns daca se poate.Ajungem in Bacau si unde ne ducem sa ne inscriem pentru bacalaureat.
ANONIM a comentat OUG 16 2012
    DAR CU PERSONALUL DAT AFARA ABUZIV DE PDL IN URMA 'REORGANIZARII DIN DECEMBRIE A INSPECTORATULUI IN CONSTRUCTII CE SE INTIMPLA? AU VRE-O SANSA SA REVINA INAPOI IN SISTEM?
ANONIM a comentat Decizia 1555 2011
    in mod normal, intr-un stat de drept, nu ar trebui sa existe un astfel de organ jurisdictional.
ANONIM a comentat Ordin 577 2002
    In luna in care se efectueaza revizia generala se executa si intretinerea lunara?
ANONIM a comentat Legea 283 2011
    O mizerie de tara
ANONIM a comentat Protocol 429312 2010
    Poate biroul de carte funciara sa-mi ceara mie ca persoana fizica/juridica autorizata in domeniul topografiei, geodeziei si cadastrului ca la receptia unei lucrari de prima inscriere a unui imobil pentru care am certificat de atestare a proprietatii (HG 834) sa depun la dosar si anexele 1 si 2 emise de primarie???
ANONIM a comentat Legea 63 2011
    pe noi ne ocoleste ,numai cu munca, unde sunt sporurile noastre?la noi au disparut si la didactic -auxiliar au aparut toate.unde este dreptatea?noi suntem prostii tarii?
Alte acte pe aceeaşi temă cu Legea 43/2006
Business Directory Directories Codul fiscal actualizat 2012 Coduri postale Coduri postale din Romania