Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

Hotărârea Nr.808 din 24.10.2018

privind stabilirea nivelului stocurilor minime şi aprobarea modului de calcul al stocurilor de urgenţă pentru ţiţei şi/sau produse petroliere a căror constituire revine titularilor obligaţiilor de stocare în vederea menţinerii acestora în anul 2019
ACT EMIS DE: Guvernul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 909 din 29 octombrie 2018



SmartCity1

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 4 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre. Articolul 1Stocurile minime de ţiţei şi/sau produse petroliere se constituie exclusiv sub formă de stocuri de urgenţă, cel mai târziu la data de 1 ianuarie 2019. Articolul 2Nivelul stocurilor de urgenţă care trebuie constituit şi menţinut în conformitate cu dispoziţiile art. 8 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere este de 1.386.187 tone echivalent petrol. Articolul 3Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă este prevăzută în anexa nr. 1. Articolul 4Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pentru fiecare operator economic stabilit în condiţiile art. 4 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 85/2018 este prevăzută în anexa nr. 2 şi respectă ponderea minimă de o treime produse petroliere şi de maximum două treimi ţiţei. Articolul 5Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere de către operatorii economici nominalizaţi în anexa nr. 1 este prevăzut în anexa nr. 3. Articolul 6 Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre. PRIM-MINISTRU VASILICA-VIORICA DĂNCILĂ Contrasemnează: Ministrul energiei, Anton Anton Ministrul afacerilor externe, Teodor-Viorel Meleşcanu Ministrul delegat pentru afaceri europene, Victor Negrescu ANEXA Nr. 1Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă în anul 2019

Nr. crt. Societatea comercială
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375
Nr. crt. Societatea comercială
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817

ANEXA Nr. 2Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pe operatori economici

Nr. crt. Societatea comercială Obligaţie de stocare (tep)
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082 502.454
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712 425.656
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659 210.480
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630 133.227
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470 107.537
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600 394
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375 671
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084 670
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174 769
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896 3.842
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633 125
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703 113
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745 116
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817 134

ANEXA Nr. 3Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere I. Stabilirea consumului intern Acest indicator se determină pe baza indicatorului statistic „livrări interne brute observate" furnizat de către Institutul Naţional de Statistică, pentru produsele petroliere vizate, aferente anului precedent. Pentru determinarea într-o manieră unitară a acestui indicator se utilizează exprimarea sa în tone echivalent petrol (tep), după următoarea formulă: Consumul intern = Suma livrărilor interne brute observate de produse petroliere x 1,2 II. Determinarea stocului de urgenţă calculat (pentru 61 de zile de consum), exprimat în tep Acest indicator se calculează după formula: Stoc de urgenţă calculat = (Consum intern primele 90 de zile/2016 + Consum intern ultimele 275 de zile/2017) / 365 * 61 III. Determinarea structurii sortimentale a stocului de urgenţă calculat, exprimată în tep Stocul de urgenţă trebuie să fie constituit din cel puţin 1/3 produse petroliere şi cel mult 2/3 ţiţei. Astfel, stocul de urgenţă are următoarea structură de bază: Stoc minim de urgenţă de produse petroliere calculat = Stoc de urgenţă calculat * 1/3; Stoc maxim de urgenţă de ţiţei calculat = Stoc de urgenţă calculat * 2/3. IV. Determinarea stocului de urgenţă calculat care îi revine fiecărui operator, exprimat în tep Stoc de urgenţă calculat operator = [(suma livrărilor interne de produse petroliere introduse pe piaţă de operatorul economic în anul precedent, exprimate în tone fizice şi raportate către autoritatea competentă) / 365 * 61]*coeficient de corelare*1,2 Coeficient de corelare = raport între valoarea sumei consumului intern din primele 90 de zile/2016 şi a consumului intern din ultimele 275 de zile/2017 şi valoarea livrărilor interne brute determinată de autoritatea competentă pe baza raportărilor operatorilor economici nominalizaţi în anexa nr. 2, în sarcina cărora s-a stabilit obligaţia de constituire a stocurilor de urgenţă în baza Legii nr. 85/2018 = 0,983 V. Determinarea stocurilor fizice de urgenţă (exprimate în tone fizice), care trebuie realizate efectiv, aferente stocului de urgenţă calculat operator Structura sortimentală a stocurilor fizice de urgenţă se poate compune din benzină, motorină, kerosen, păcură, ţiţei şi poate fi stabilită de fiecare operator cu respectarea ponderii de minimum 1/3 produse petroliere şi de maximum 2/3 ţiţei. V.1. Determinarea limitei maxime a stocului de ţiţei aferente unui operator economic în totalul stocului fizic de urgenţă care îi revine Stoc maxim de ţiţei = (Stoc de urgenţă calculat operator * 2/3) / 0,86 V.2 Determinarea limitei minime a stocului fizic de produse petroliere aferente unui operator economic în totalul stocului de urgenţă care îi revine Stoc minim produse petroliere =[(Stoc de urgenţă calculat operator * 1/3) / 1,2] / 0,9 V.3 Determinarea stocului fizic de urgenţă aferent unui operator economic constituit exclusiv din produse petroliere Stoc produse petroliere = (Stoc de urgenţă calculat operator/ 1,2) / 0,9



SmartCity5

COMENTARII la Hotărârea 808/2018

Momentan nu exista niciun comentariu la Hotărârea 808 din 2018
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Decretul 1309 2017
    Aveți nevoie de un împrumut rapid pe termen lung sau scurt, cu o rată a dobânzii relativ scăzută de 3%? Oferim împrumut de afaceri, împrumut personal, împrumut de acasă, împrumut auto, împrumut student, împrumut de consolidare a datoriilor e.t.c. indiferent de scorul dvs. de credit. Suntem garantați în acordarea de servicii financiare clienților noștri numeroși din întreaga lume. Cu pachetele noastre flexibile de împrumut, împrumuturile pot fi prelucrate și transferate către împrumutat în cel mai scurt timp, contactați specialistul nostru pentru planificare de consultanță și finanțare. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail: romerovinciloan.ltd@gmail.com
ANONIM a comentat Hotărârea 80 2019
     We are able to finance your signatory projects and help you enhance your business plan. Furthermore, our financial instrument can be used for the purchase of goods from any manufacturer irrespective of their location. It can also serve as collateral with any bank in the world to secure loans for your project or to activate credit line to finance your business plan. We have {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. Email : nat.mandate18@gmail.com Skype : nat.mandate18@gmail.com Regards Nat
ANONIM a comentat Hotărârea 732 2015
    Salutari, Numele meu este Luta Roxana din Bistrita, vreau sa folosesc acest mediu pentru a sfatui pe toata lumea sa fie atenta la cum sa obtina un imprumut pe internet, atat de multi creditori aici sunt toti escrocii si sunt doar acolo ca sa te eschiveze de toti banii tai. Am solicitat un împrumut de 25.000 de euro de la o femeie din Singapore și am pierdut în jur de 1300 de euro la început, fără a lua împrumuturi, mi-au cerut din nou un alt cost, am plătit aproape 3000 de euro și totuși nu am primit împrumutul. Slava lui Dumnezeu, am întâlnit un prieten care tocmai a solicitat un împrumut și a primit un împrumut fără nici un stres, ma încurajat să mă aplice. Am solicitat un împrumut de la doamna Ivana Pedro și am primit împrumut de 25.000 de euro pentru care am solicitat, la început am crezut că este o glumă și o înșelătorie, dar am primit un împrumut pentru mai puțin de 24 de ore și la o rată a dobânzii de 2% fără colateral. Sunt foarte fericit să fiu salvat de sărăcie. așa că voi sfătui pe toți cei care au nevoie de împrumut pentru a contacta Dna Ivana Pedro, prin e-mail: (ivanapedro85@gmail.com) De asemenea, puteți să mă contactați pentru informații suplimentare prin e-mail: (roxanaluta04@gmail.com)
ANONIM a comentat Hotărârea 732 2015
    Salut, Căutați un împrumut autentic? aveți datorii și aveți nevoie de bani pentru a vă plăti facturile, aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a începe o afacere nouă sau pentru a vă îmbunătăți afacerea? aveți nevoie de un împrumut pentru a cumpăra o mașină sau o casă? aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare? Aveți un scor redus de creditare și sunteți greu să obțineți servicii de capital de la bănci locale și alte instituții financiare? Aveți nevoie de împrumut de investiții pentru a investi în anumite zone ale specializare, sunteți la locul potrivit pentru soluțiile de împrumut de aici! Oferim tot felul de credite de orice fel companiilor și persoanelor fizice, la un nivel scăzut și la prețuri accesibile 2% rata dobânzii. Capitalul nostru și procesul de creditare este sigur, autentic și 100% garantat și garantat. Vă interesează, contactați-mă prin e-mail; (helenwilson719@gmail.com)
ANONIM a comentat Ordin 4945 2018
    Dragi solicitanți de împrumut. Sunteți în orice dificultate financiară? Vrei să începi propria afacere? Această societate de împrumut a fost înființată în întreaga lume cu scopul de a ajuta săracii și oamenii cu dificultăți financiare de viață. Dacă doriți să solicitați un împrumut, reveniți la noi cu detaliile de mai jos pe e-mail: elenanino0007@gmail.com Nume: Suma imprumutata necesara: Durata împrumutului: Numar de mobil: Mulțumesc și Dumnezeu să binecuvânteze ÎNCREDERE Elena
ANONIM a comentat Hotărârea 95 2019
    Obținerea unui împrumut legitim a fost întotdeauna o problemă uriașă Pentru atât de mulți clienți care au nevoi financiare. Problema creditelor necorespunzătoare și a garanțiilor sunt ceva la care clienții sunt întotdeauna îngrijorați atunci când solicită un împrumut de la un creditor legal. Dar compania MIDLAND CREDIT FIRM a făcut această diferență în industria împrumuturilor. MIDLAND CREDIT FIRM a fost acreditată de consiliul de împrumuturi pentru a acorda împrumuturi clienților locali și internaționali la rata dobânzii de 3%. Ne-a fost acordat privilegiul de a vă satisface nevoile financiare. Problema creditului nu trebuie să vă împiedice să obțineți împrumutul de care aveți nevoie. Serviciile noastre includ urmatoarele: - * Credite pentru investitori *Consolidarea datoriilor * Al doilea ipotecar * Împrumuturi de afaceri *Imprumuturi personale * Împrumuturi internaționale Nici o garanție socială și niciun cec de credit, 100% garanție. Tot ce trebuie să faceți este să ne spuneți exact ce vreți și vă vom face cu adevărat visul vostru real. Compania MIDLAND CREDIT spune DA atunci când băncile dvs. spun NU. În cele din urmă, finanțăm o firmă de împrumut de dimensiuni mici, intermediari, instituții financiare la scară mică pentru că avem capital nelimitat. Pentru mai multe detalii, mergeți la achiziționarea unui împrumut de la noi: Răspundeți imediat la acest e-mail: midland.credit2@gmail.com Numele companiei: MIDLAND CREDIT HOME Emailul companiei midland.credit2@gmail.com Compania NMLS ID: 315276. Site-ul companiei: midlandcreditonline.com Motto: Investiții pentru generații.
ANONIM a comentat Ordin 111 2007
     Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat Hotărârea 978 2002
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@execs.com ( ValidusCapital@techie.com )
ANONIM a comentat Decretul 59 2019
    Aveți nevoie de un împrumut rapid pe termen lung sau scurt, cu o rată a dobânzii relativ scăzută de 3%? Oferim împrumut de afaceri, împrumut personal, împrumut de acasă, împrumut auto, împrumut student, împrumut de consolidare a datoriilor e.t.c. indiferent de scorul dvs. de credit. Suntem garantați în acordarea de servicii financiare clienților noștri numeroși din întreaga lume. Cu pachetele noastre flexibile de împrumut, împrumuturile pot fi prelucrate și transferate către împrumutat în cel mai scurt timp posibil, contactați specialistul nostru pentru planificare de consultanță și finanțare. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail: romerovinciloan.ltd@gmail.com
ANONIM a comentat Legea 162 2012
    Salut, Căutați un împrumut autentic? aveți datorii și aveți nevoie de bani pentru a vă plăti facturile, aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a începe o afacere nouă sau pentru a vă îmbunătăți afacerea? aveți nevoie de un împrumut pentru a cumpăra o mașină sau o casă? aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare? Aveți un scor redus de creditare și sunteți greu să obțineți servicii de capital de la bănci locale și alte instituții financiare? Aveți nevoie de împrumut de investiții pentru a investi în anumite zone ale specializare, sunteți la locul potrivit pentru soluțiile de împrumut de aici! Oferim tot felul de credite de orice fel companiilor și persoanelor fizice, la un nivel scăzut și la prețuri accesibile 2% rata dobânzii. Capitalul nostru și procesul de creditare este sigur, autentic și 100% garantat și garantat. Vă interesează, contactați-mă prin e-mail; (helenwilson719@gmail.com)
Alte acte pe aceeaşi temă cu Hotărârea 808/2018
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu