Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

Hotărârea Nr.808 din 24.10.2018

privind stabilirea nivelului stocurilor minime şi aprobarea modului de calcul al stocurilor de urgenţă pentru ţiţei şi/sau produse petroliere a căror constituire revine titularilor obligaţiilor de stocare în vederea menţinerii acestora în anul 2019
ACT EMIS DE: Guvernul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 909 din 29 octombrie 2018



SmartCity1

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 4 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre. Articolul 1Stocurile minime de ţiţei şi/sau produse petroliere se constituie exclusiv sub formă de stocuri de urgenţă, cel mai târziu la data de 1 ianuarie 2019. Articolul 2Nivelul stocurilor de urgenţă care trebuie constituit şi menţinut în conformitate cu dispoziţiile art. 8 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere este de 1.386.187 tone echivalent petrol. Articolul 3Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă este prevăzută în anexa nr. 1. Articolul 4Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pentru fiecare operator economic stabilit în condiţiile art. 4 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 85/2018 este prevăzută în anexa nr. 2 şi respectă ponderea minimă de o treime produse petroliere şi de maximum două treimi ţiţei. Articolul 5Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere de către operatorii economici nominalizaţi în anexa nr. 1 este prevăzut în anexa nr. 3. Articolul 6 Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre. PRIM-MINISTRU VASILICA-VIORICA DĂNCILĂ Contrasemnează: Ministrul energiei, Anton Anton Ministrul afacerilor externe, Teodor-Viorel Meleşcanu Ministrul delegat pentru afaceri europene, Victor Negrescu ANEXA Nr. 1Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă în anul 2019

Nr. crt. Societatea comercială
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375
Nr. crt. Societatea comercială
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817

ANEXA Nr. 2Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pe operatori economici

Nr. crt. Societatea comercială Obligaţie de stocare (tep)
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082 502.454
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712 425.656
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659 210.480
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630 133.227
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470 107.537
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600 394
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375 671
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084 670
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174 769
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896 3.842
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633 125
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703 113
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745 116
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817 134

ANEXA Nr. 3Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere I. Stabilirea consumului intern Acest indicator se determină pe baza indicatorului statistic „livrări interne brute observate" furnizat de către Institutul Naţional de Statistică, pentru produsele petroliere vizate, aferente anului precedent. Pentru determinarea într-o manieră unitară a acestui indicator se utilizează exprimarea sa în tone echivalent petrol (tep), după următoarea formulă: Consumul intern = Suma livrărilor interne brute observate de produse petroliere x 1,2 II. Determinarea stocului de urgenţă calculat (pentru 61 de zile de consum), exprimat în tep Acest indicator se calculează după formula: Stoc de urgenţă calculat = (Consum intern primele 90 de zile/2016 + Consum intern ultimele 275 de zile/2017) / 365 * 61 III. Determinarea structurii sortimentale a stocului de urgenţă calculat, exprimată în tep Stocul de urgenţă trebuie să fie constituit din cel puţin 1/3 produse petroliere şi cel mult 2/3 ţiţei. Astfel, stocul de urgenţă are următoarea structură de bază: Stoc minim de urgenţă de produse petroliere calculat = Stoc de urgenţă calculat * 1/3; Stoc maxim de urgenţă de ţiţei calculat = Stoc de urgenţă calculat * 2/3. IV. Determinarea stocului de urgenţă calculat care îi revine fiecărui operator, exprimat în tep Stoc de urgenţă calculat operator = [(suma livrărilor interne de produse petroliere introduse pe piaţă de operatorul economic în anul precedent, exprimate în tone fizice şi raportate către autoritatea competentă) / 365 * 61]*coeficient de corelare*1,2 Coeficient de corelare = raport între valoarea sumei consumului intern din primele 90 de zile/2016 şi a consumului intern din ultimele 275 de zile/2017 şi valoarea livrărilor interne brute determinată de autoritatea competentă pe baza raportărilor operatorilor economici nominalizaţi în anexa nr. 2, în sarcina cărora s-a stabilit obligaţia de constituire a stocurilor de urgenţă în baza Legii nr. 85/2018 = 0,983 V. Determinarea stocurilor fizice de urgenţă (exprimate în tone fizice), care trebuie realizate efectiv, aferente stocului de urgenţă calculat operator Structura sortimentală a stocurilor fizice de urgenţă se poate compune din benzină, motorină, kerosen, păcură, ţiţei şi poate fi stabilită de fiecare operator cu respectarea ponderii de minimum 1/3 produse petroliere şi de maximum 2/3 ţiţei. V.1. Determinarea limitei maxime a stocului de ţiţei aferente unui operator economic în totalul stocului fizic de urgenţă care îi revine Stoc maxim de ţiţei = (Stoc de urgenţă calculat operator * 2/3) / 0,86 V.2 Determinarea limitei minime a stocului fizic de produse petroliere aferente unui operator economic în totalul stocului de urgenţă care îi revine Stoc minim produse petroliere =[(Stoc de urgenţă calculat operator * 1/3) / 1,2] / 0,9 V.3 Determinarea stocului fizic de urgenţă aferent unui operator economic constituit exclusiv din produse petroliere Stoc produse petroliere = (Stoc de urgenţă calculat operator/ 1,2) / 0,9



SmartCity5

COMENTARII la Hotărârea 808/2018

Momentan nu exista niciun comentariu la Hotărârea 808 din 2018
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat OUG 14 2018
    Aceasta este finanțarea oceanică, oferim împrumuturi persoanelor fizice și companiilor în întreaga lume, suntem înregistrați și licențiați compania de împrumut, Aveți nevoie de un împrumut pentru a vă plăti facturile? aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere? aveți nevoie de a împrumut pentru a cumpara un apartament? oferim tot felul de împrumuturi, dacă sunteți interesat în obținerea unui împrumut de orice fel pur și simplu Email: Oceanicfinance113@gmail.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 3 2018
    CUMPĂRĂTOARE CU CARTEA DE ATMENIRI ... WhatsApp: +16234044993 Vreau să depun mărturie despre cardurile de tip "Dark Web blank", care pot retrage bani de la orice mașină ATM din întreaga lume. Am fost foarte sărac înainte și nu am nici o slujbă. Am văzut atât de multe mărturii despre cum hackerii Dark Web îi trimit cardul bancar bancar și îl folosesc pentru a colecta bani în orice mașină bancomat și să devină bogat. Și eu le trimit prin e-mail și mi-au trimis cardul bancar gol. Am folosit-o pentru a obține 90.000 de dolari. retrageți maxim 5.000 de euro zilnic. Webul întunecat dă cartea doar pentru ai ajuta pe cei săraci. Hack și să ia banii direct de pe orice bancomat cu ajutorul cardului programat ATM care rulează în modul automat. Email: darkwebblankatmcard@gmail.com Text sau Call sau WhatsApp: +16234044993 Site-ul web: darkwebblankatmcards.webs.com
ANONIM a comentat Decretul 493 2018
    Hello Everybody, My name is Mrs Sharon Sim. I live in Singapore and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of $250,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of $250,000.00 SG. Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact Dr Purva Pius,via email:(urgentloan22@gmail.com) Thank you.
ANONIM a comentat Decretul 493 2018
    Hello Everybody, My name is Mrs Sharon Sim. I live in Singapore and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of $250,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of $250,000.00 SG. Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact Dr Purva Pius,via email:(urgentloan22@gmail.com) Thank you.
Alte acte pe aceeaşi temă cu Hotărârea 808/2018
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu