Anunţă-mă când se modifică Fişă act Comentarii (0) Trimite unui prieten Tipareste act

Hotărârea Nr.808 din 24.10.2018

privind stabilirea nivelului stocurilor minime şi aprobarea modului de calcul al stocurilor de urgenţă pentru ţiţei şi/sau produse petroliere a căror constituire revine titularilor obligaţiilor de stocare în vederea menţinerii acestora în anul 2019
ACT EMIS DE: Guvernul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 909 din 29 octombrie 2018



SmartCity1

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 4 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere,Guvernul României adoptă prezenta hotărâre. Articolul 1Stocurile minime de ţiţei şi/sau produse petroliere se constituie exclusiv sub formă de stocuri de urgenţă, cel mai târziu la data de 1 ianuarie 2019. Articolul 2Nivelul stocurilor de urgenţă care trebuie constituit şi menţinut în conformitate cu dispoziţiile art. 8 alin. (1) din Legea nr. 85/2018 privind constituirea şi menţinerea unor rezerve minime de ţiţei şi/sau produse petroliere este de 1.386.187 tone echivalent petrol. Articolul 3Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă este prevăzută în anexa nr. 1. Articolul 4Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pentru fiecare operator economic stabilit în condiţiile art. 4 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 85/2018 este prevăzută în anexa nr. 2 şi respectă ponderea minimă de o treime produse petroliere şi de maximum două treimi ţiţei. Articolul 5Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere de către operatorii economici nominalizaţi în anexa nr. 1 este prevăzut în anexa nr. 3. Articolul 6 Anexele nr. 1-3 fac parte integrantă din prezenta hotărâre. PRIM-MINISTRU VASILICA-VIORICA DĂNCILĂ Contrasemnează: Ministrul energiei, Anton Anton Ministrul afacerilor externe, Teodor-Viorel Meleşcanu Ministrul delegat pentru afaceri europene, Victor Negrescu ANEXA Nr. 1Nominalizarea operatorilor economici care au obligaţia constituirii şi menţinerii stocurilor de urgenţă în anul 2019

Nr. crt. Societatea comercială
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375
Nr. crt. Societatea comercială
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817

ANEXA Nr. 2Defalcarea nivelului stocurilor de urgenţă pe operatori economici

Nr. crt. Societatea comercială Obligaţie de stocare (tep)
1. S.C. OMV PETROM - S.A. CUI: RO 1590082 502.454
2. S.C. ROMPETROL RAFINARE - S.A. CUI: RO 1860712 425.656
3. S.C. PETROTEL - LUKOIL - S.A. CUI: RO 1350659 210.480
4. S.C. OSCAR DOWN STREAM - S.R.L. CUI: RO 13991630 133.227
5. S.C. MOL ROMÂNIA PETROLEUM PRODUCTS - S.R.L. CUI: RO 7745470 107.537
6. S.C. SOCAR PETROLEUM CUI: RO 12546600 394
7. ETC OIL TRADE - S.R.L. CUI: RO 30999375 671
8. DS TOFAN - S.R.L. CUI: RO 1642084 670
9. JETFLY HUB - S.R.L. CUI: RO 30237174 769
10. EUROPETROL DISTRIBUTION - S.R.L. CUI: RO 35336896 3.842
11. EUROGENETIC - S.R.L. CUI: RO 6218633 125
12. KASANDRA IMPEX - S.R.L. CUI: RO 8925703 113
13. S.C. AVIAROM - S.A. CUI: RO 6789745 116
14. CBS OIL TRADING - S.R.L. CUI: RO 29353817 134

ANEXA Nr. 3Modul de transpunere a obligaţiilor de constituire şi menţinere a stocurilor de ţiţei şi/sau produse petroliere I. Stabilirea consumului intern Acest indicator se determină pe baza indicatorului statistic „livrări interne brute observate" furnizat de către Institutul Naţional de Statistică, pentru produsele petroliere vizate, aferente anului precedent. Pentru determinarea într-o manieră unitară a acestui indicator se utilizează exprimarea sa în tone echivalent petrol (tep), după următoarea formulă: Consumul intern = Suma livrărilor interne brute observate de produse petroliere x 1,2 II. Determinarea stocului de urgenţă calculat (pentru 61 de zile de consum), exprimat în tep Acest indicator se calculează după formula: Stoc de urgenţă calculat = (Consum intern primele 90 de zile/2016 + Consum intern ultimele 275 de zile/2017) / 365 * 61 III. Determinarea structurii sortimentale a stocului de urgenţă calculat, exprimată în tep Stocul de urgenţă trebuie să fie constituit din cel puţin 1/3 produse petroliere şi cel mult 2/3 ţiţei. Astfel, stocul de urgenţă are următoarea structură de bază: Stoc minim de urgenţă de produse petroliere calculat = Stoc de urgenţă calculat * 1/3; Stoc maxim de urgenţă de ţiţei calculat = Stoc de urgenţă calculat * 2/3. IV. Determinarea stocului de urgenţă calculat care îi revine fiecărui operator, exprimat în tep Stoc de urgenţă calculat operator = [(suma livrărilor interne de produse petroliere introduse pe piaţă de operatorul economic în anul precedent, exprimate în tone fizice şi raportate către autoritatea competentă) / 365 * 61]*coeficient de corelare*1,2 Coeficient de corelare = raport între valoarea sumei consumului intern din primele 90 de zile/2016 şi a consumului intern din ultimele 275 de zile/2017 şi valoarea livrărilor interne brute determinată de autoritatea competentă pe baza raportărilor operatorilor economici nominalizaţi în anexa nr. 2, în sarcina cărora s-a stabilit obligaţia de constituire a stocurilor de urgenţă în baza Legii nr. 85/2018 = 0,983 V. Determinarea stocurilor fizice de urgenţă (exprimate în tone fizice), care trebuie realizate efectiv, aferente stocului de urgenţă calculat operator Structura sortimentală a stocurilor fizice de urgenţă se poate compune din benzină, motorină, kerosen, păcură, ţiţei şi poate fi stabilită de fiecare operator cu respectarea ponderii de minimum 1/3 produse petroliere şi de maximum 2/3 ţiţei. V.1. Determinarea limitei maxime a stocului de ţiţei aferente unui operator economic în totalul stocului fizic de urgenţă care îi revine Stoc maxim de ţiţei = (Stoc de urgenţă calculat operator * 2/3) / 0,86 V.2 Determinarea limitei minime a stocului fizic de produse petroliere aferente unui operator economic în totalul stocului de urgenţă care îi revine Stoc minim produse petroliere =[(Stoc de urgenţă calculat operator * 1/3) / 1,2] / 0,9 V.3 Determinarea stocului fizic de urgenţă aferent unui operator economic constituit exclusiv din produse petroliere Stoc produse petroliere = (Stoc de urgenţă calculat operator/ 1,2) / 0,9



SmartCity5

COMENTARII la Hotărârea 808/2018

Momentan nu exista niciun comentariu la Hotărârea 808 din 2018
Comentarii la alte acte
ANONIM a comentat Decretul 289 2015
    We bring to you good news.. Discount is still on going right now to all our numerous customers as to wish them a prosperous new year, get a card from us today and get extra $500 to the amount you want to order. We have special cash loaded programmed ATM card for you to meet up with those needs of yours and also start up your own business. Our ATM card can be used to withdraw cash at any ATM or swipe, stores and POS. Our cards has daily withdrawal limit depending on the card balance you order.You can make from $2500 to $50,000.00 In USD And EUR,with our Programmed card. Contact us today for your own order at : hennager4040@gmail.com Here are the price list for ATM Cards: Balance Price $2500---------------$155 $5000---------------$255 $10,000-------------$500 $13,000-------------$680 $15,000-------------$760 $17,000-------------$880 $20,000-------------$970 $25,000-------------$1000 $30,000-------------$1100 $35,000-------------$1200 $40,000-------------$1300 $45,000-------------$1350 $50,000-------------$1500 Do contact for more info and also on how you are going to get your order.. Order yours today via Email: Gmail-Compose mail to: hennager4040@gmail.com call/sms +1-562-453-0961 Hangouts: hennager4040@gmail.com
ANONIM a comentat Hotărârea 47 2017
    Treg Finance Limited deliver personal loans/business loans/trade finance/import & export loans/project loans to companies of all sizes ranging from individuals, companies and trader's globally. *Commercial Loans. *Personal Loans. *Business Loans. *Investments Loans. *Development Loans. *Acquisition Loans . *Construction loans. *Credit Card Clearance Loan *Debt Consolidation Loan *Project Loans And many More. | Business Cash Loan? | Unsecured Loan | Fast and Simple Loan? | Quick Application Process? | Approvals within 24-72 Hours? | No Hidden Fees Loan? | Funding in less than 1 Week? | Get unsecured working capital? Contact us today via |Whatsapp: +44 7757-109446| |Email: info@tregfinance.net| Treg Finance Company Limited Website: https://www.tregfinance.net/ Email: info@tregfinance.net Whatsapp: +44 7757-109446 Skype id: treg.finance@outlook.com 201 Bishopsgate, London, EC2M 3AE Company Registration No. 02587815
ANONIM a comentat Hotărârea 47 2017
    Treg Finance Limited deliver personal loans/business loans/trade finance/import & export loans/project loans to companies of all sizes ranging from individuals, companies and trader's globally. *Commercial Loans. *Personal Loans. *Business Loans. *Investments Loans. *Development Loans. *Acquisition Loans . *Construction loans. *Credit Card Clearance Loan *Debt Consolidation Loan *Project Loans And many More. | Business Cash Loan? | Unsecured Loan | Fast and Simple Loan? | Quick Application Process? | Approvals within 24-72 Hours? | No Hidden Fees Loan? | Funding in less than 1 Week? | Get unsecured working capital? Contact us today via |Whatsapp: +44 7757-109446| |Email: info@tregfinance.net| Treg Finance Company Limited Website: https://www.tregfinance.net/ Email: info@tregfinance.net Whatsapp: +44 7757-109446 Skype id: treg.finance@outlook.com 201 Bishopsgate, London, EC2M 3AE Company Registration No. 02587815
ANONIM a comentat Rectificare 250 2017
    Salut, Căutați un împrumut autentic? aveți datorii și aveți nevoie de bani pentru a vă achita facturile, aveți nevoie de un împrumut urgent pentru a începe o nouă afacere sau pentru a vă îmbunătăți afacerea? aveți nevoie de un împrumut pentru a cumpăra o mașină sau o casă? aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare? Aveți un scor redus de creditare și sunteți greu să obțineți servicii de capital de la bănci locale și alte instituții financiare? Aveți nevoie de împrumut de investiții pentru a investi în anumite domenii specializare, sunteți la locul potrivit pentru soluțiile de împrumut de aici! Credit Land oferă toate tipurile de împrumuturi de orice valoare companiilor și persoanelor fizice la o rată scăzută și la prețuri accesibile de 2%. Capitalul și procesul de creditare sunt sigure, autentice și 100% garantate și garantate. Vă interesează să ne contactați prin e-mail; (creditlandloans@gmail.com) Email: creditlandloans@gmail.com
ANONIM a comentat Hotărârea 564 2018
     Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat Ordin 994 2004
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat Ordin 994 2004
    Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com ) We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
ANONIM a comentat OUG 17 2017
    Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice fel de finantare de afaceri ( creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993 ). Oferim deasemenea imprumuturi persoanelor fizice, firmelor si organismelor juridice la rata dobânzii de 3%. Oferim împrumut persoanelor serioase care sunt interesate de împrumut dacă sunt interesați de acest e-mail: creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993
ANONIM a comentat OUG 17 2017
    Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice fel de finantare de afaceri ( creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993 ). Oferim deasemenea imprumuturi persoanelor fizice, firmelor si organismelor juridice la rata dobânzii de 3%. Oferim împrumut persoanelor serioase care sunt interesate de împrumut dacă sunt interesați de acest e-mail: creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993
ANONIM a comentat OUG 17 2017
    Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice fel de finantare de afaceri ( creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993 ). Oferim deasemenea imprumuturi persoanelor fizice, firmelor si organismelor juridice la rata dobânzii de 3%. Oferim împrumut persoanelor serioase care sunt interesate de împrumut dacă sunt interesați de acest e-mail: creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993
Alte acte pe aceeaşi temă cu Hotărârea 808/2018
Coduri postale Prefixe si Coduri postale din Romania Magazin si service calculatoare Sibiu